Két év múlva megnyílhat a vadászati múzeum

Kiemelt beruházássá nyilvánította a kormány a vadászati múzeum létrehozását. Az új intézmény a hatvani Grassalkovich-kastélyban kaphat helyet.

Nagy Áron
2011. 12. 01. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebb mint két év múlva, a tervek szerint 2013. szeptember 1-jén nyithatja meg kapuit a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum Hatvanban – tudtuk meg a település polgármesterétől. Szabó Zsolt elmondta, hogy a kormány november közepén kiemelt beruházássá nyilvánította a fejlesztést, a Nemzeti és a Természettudományi Múzeummal – az új intézmény szakmai felügyeletét ez utóbbi látja majd el – pedig már megkezdődött az egyeztetés a kiállítótér berendezéséről.

A szakemberek az év utolsó napjaiban feszített tempóban dolgoznak majd azért, hogy az építési terveket még szilveszter előtt benyújthassák a műemlékvédelmi hatóságnak. A vadászati múzeum ugyanis a Heves megyei város szívében, az oltalom alatt álló Grassalkovich-kastélyban kap majd helyet. A polgármester szerint több oka volt annak, hogy miért Hatvanra esett a választás. Az egyik ezek közül szimbolikus: százharminc évvel ezelőtt itt hozták meg az Országos Magyar Vadóvó Egylet – a későbbiekben Országos Magyar Vadászati Védegylet – alapításáról szóló határozatot. Ez mérföldkő volt a szakma és hazánk életében, s a remények szerint a múzeum is azzá válhat. Éppen ezért nem is egyszerű trófeatárat akarnak létrehozni a Grassalkovichok régi barokk fészkében.

Az új intézmény célja a vadászat, halászat és az erdészet történetének, társadalmi hasznosságának, valamint szükségszerűségének bemutatása folyamatosan változó, a modern audiovizuális technikák adta lehetőségeket kihasználó állandó és időszaki kiállításokon keresztül – magyarázta Szabó Zsolt. A városvezető úgy véli, a vadászati múzeum tudatformáló lesz: segít megértetni a látogatókkal, hogy Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán és megannyi ismert és ismeretlen társuk, akik az emberiség egyik legősibb hagyományát követik, nem mészárosok.

Amióta az ember létét is fenyegető ragadozók eltűntek, a vadászok felelnek azért, hogy ne omoljon össze az ökológiai rendszer. Az ő feladatuk az, hogy a medvék és farkasok helyébe lépve megakadályozzák az egyes vadfajok veszélyes túlszaporodását, ami az erdők pusztulásához és felbecsülhetetlen mezőgazdasági károkozáshoz vezetne – fejtette ki a polgármester. Hozzátette: az új intézményben azonban legalább ekkora hangsúlyt kap majd a környezettudatosság.

Öko-, valamint a későbbiekben egy úgynevezett szafariparkot is tervezünk a vadászati múzeumhoz csatolni. Az előbbi a kastély kertjében igyekezne a fiatalokat „hozzászoktatni” a természethez; megmutatná nekik, hogy a városon kívül egy csodálatos világ várja őket, de ezt nemcsak élvezniük, hanem védeniük is kell. Utóbbi ugyanakkor a nyitás utáni évek fejlesztése, az eredeti ötlet továbbgondolása lenne, és a hazai vadfajokkal ismertetné meg a látogatókat – közölte Szabó Zsolt, majd megjegyezte: a szafaripark megnyitását azért is szorgalmazza, mert segítene a gyerekeknek tisztázni olyan alapvető kérdéseket, mint például azt, hogy az őz nem a gímszarvas kicsinye.

– Nem lényegtelen az sem, hogy a körülbelül hárommilliárd forintos uniós pénzből megvalósuló beruházás új munkahelyeket – szám szerint nagyjából ötvenet – teremt a városban – szögezte le a polgármester, hozzátéve: a vadászati múzeumnak turisztikailag is kiemelt szerepe lesz, a növekvő idegenforgalom pedig a helyi vállalkozások számára is gyümölcsöző lehet. Ráadásul ezzel a fejlesztéssel a kívülről rendben lévő, de belül már romos kastélyt is sikerül végre rendbe hozni.

A Hatvan központjában álló kastélyt eredetileg Grassalkovich Antal építtette 1758-ban, a műemlék épület azonban a 80-as évek eleje óta kihasználatlanul, üresen áll, csupán egyik szárnyában működött a városi művelődési központ. A barokk stílusú, gazdagon díszített kastély húszholdas parkját a második világháború előtt értékes növényritkaságok díszítették; középső része franciás jellegű volt a két szélén angol parkerdővel. A második világháborúban a katonák, majd az utána következő évtizedekben a környék lakosai az épület berendezését széthordták, illetve tönkretették, a kastély állaga végzetesen leromlott. A díszfákat és -cserjéket területrendezés ürügyén vágták ki: az egykori park helyén kollégiumot, kórházat, rendelőintézetet, nővérszállást építettek, majd még egy lakótelepet is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.