Küszöbön a megállapodás? + Kép

Közös munkával mérnék fel hazánk ragadozómadár-állományát a vadászok és a madarászok.

2012. 01. 05. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megegyezés születhet a tavasz beállta előtt vadászok és madarászok között egy közös program elindításáról, amely vitás kérdések egész sorának rendezésében segítheti a feleket – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ügyvezető igazgatója. Halmos Gergő elmondta, hogy a ragadozó madarak állományának felmérése mellett más kérdések, így a vadászható fajok listája összeállításának módszere is napirendre került a Vidékfejlesztési Minisztérium kezdeményezésére indult tárgyalássorozat eddigi ülésein. Habár mindkét esetben hátravan még a részletek pontos kidolgozása, a két oldal eddig teljesen eltérő álláspontja sokban közeledett, s így esély mutatkozik a felek közötti kiegyezésre – derült ki az ügyvezető szavaiból.

Kollégája, Horváth Márton szerint az mindkét fél célja, hogy a felmérések mikéntjéről már januárban meg tudjanak állapodni, és tavasszal a közös adatgyűjtés érdemben is megkezdődhessen. A ragadozómadár-állományok méretének és változásának tudományos módszertanon alapuló monitorozása fontos információt fog mindkét fél számára szolgáltatni. Az MME szerint ez önmagában nem lesz elég a meglevő nézeteltérések tisztázásra, de nélkülözhetetlen a további kutatásokhoz, amelyek célzottan vizsgálhatják az egyes élőhelyi tényezőknek, a különböző ragadozófajoknak és magának a vadászati hasznosításnak a hatását. – Egyes vadászok szerint a ragadozó madarak jelentős szerepet játszanak az apróvadállomány csökkenésében, a mi véleményünk viszont az, hogy a probléma fő okozója az intenzív mezőgazdaság, a megváltozott életkörülmények. Ennek eldöntése többéves, sokrétű munkát igényel, amelynek csupán egy, de nagyon fontos eleme a tavaszi felmérés – foglalta össze véleményüket Horváth Márton.

Fotó: Tóth Tibor

A monitoring módszertanáról többféle elképzelés is az asztalon hever. Az egyik szerint madarászok és vadászok közösen járnák hazánk erdeit, mezőségeit, s számolnák az adott idő alatt az égen látott ragadozókat, majd ebből becsülnék meg az egyes fajok egyedeinek számát. A másik elképzelés szerint az országban ki kellene jelölni véletlenszerűen legalább száz darab, átlagosan öt négyzetkilométeres területet. Az egyes területeken aztán a fészkeket költés előtt, illetve azt követően még kétszer ellenőriznék több éven át. Az ekképp összegyűjtött adatokból a megfelelő statisztikai számítások révén a hazai ragadozó madarak állományát megfelelően reprezentáló adatok nyerhetők – tették hozzá az MME munkatársai.

Bízik a megegyezésben az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) főtitkára is. Pechtol János leszögezte: a vadászok véleménye szerint a természetvédelem és a vadgazdálkodás nem lehet egymással alá- és fölérendeltségi viszonyban. – Céljaink hosszú távon többségében meg kell egyezzenek! – hangsúlyozta a főtitkár, majd hozzátette: – Annak jegyében ültünk tárgyalóasztalhoz a szakterületek többi képviselőivel – mások mellett a vadászati és természetvédelmi hatósággal, illetve a madártani egyesület szakembereivel –, hogy a természeti értékek védelme és a mindenkori természeti egyensúly fenntartása érdekében közös nyilatkozatban deklaráljuk együttműködésünket.

Pechtol János az előttük álló feladatok közül kiemelte, hogy meg szeretnének egyezni a vadászati idényekben, a csökkenő létszámú fajok védelme érdekében teendő feladatokban, a túlszaporodott vadászható és nem vadászható fajok létszámának csökkentésében, illetve szabályozásában. Az OMVK véleménye az, hogy semmit sem szabad tabuként kezelni. – A természet állandóan változik, és erre mindenkinek tekintettel kell lennie, máskülönben nem biztosítható az állat- és növényvilág gazdagságának fennmaradása – fejtette ki a főtitkár.

Emlékezetes, hogy a VM államtitkára, Ángyán József egy korábbi felszólalásában szintén arról beszélt az Országházban, hogy Európában, az erősen átalakított környezetben a természet egyensúlyának fenntartása aktív beavatkozást igényelhet, ezért egyfajta szabályozó szerepre kell vállalkoznia az embernek. Ennek a feladatnak az a lényege, hogy indokolt esetben védetté nyilvánítanak olyan fajokat, amelyek eddig nem voltak azok, és fordítva: ha az ökológiai egyensúly megváltozik, lehetőséget teremtenek a túlszaporodott vad vadászatára.

Ennek jegyében hirdette meg a tárca tárgyalássorozatát, amelyen nemcsak a VM természetvédelemért, illetve vadászati kérdésekért felelős főosztályai, hanem a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, az Országos Magyar Vadászkamara, az Országos Magyar Vadászati Védegylet, valamint az érintett fajok kutatásával foglalkozó egyetemek képviselői is részt vesznek. A szakmai grémiumot a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa, a Magyar Természettudományi Múzeum, illetve akadémiai kutatóintézetek képviselői is segítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.