Különleges klíma és fauna a Balaton felett

Legyen szó festőről vagy poétáról, alig akad művész ebben az országban, akit ne igézett volna meg a magyar tenger.

Nagy Áron
2012. 05. 02. 22:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A különleges klíma, a páratlan panoráma, a flóra és a fauna sokszínűsége mind arra ösztönöztek, hogy a Balaton partvidékének egyes részeit nemzeti oltalomba vegyük. Cholnoky Jenő a XIX. és a XX. század fordulóján a Tihanyi-félszigetre tett javaslatot, s őt hamarosan mások követték más helyszínekkel. Az így létrejött tájvédelmi körzetek területén végül az új évezred küszöbén alakult meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park. Az 1997-es döntéssel a magyar természetvédelem régi álma vált valóra: létrejött egy 57 019 hektáros, összefüggő, védett ökológiai rendszer.

A nemzeti park címernövénye a fokozottan védett lisztes kankalin, amely az igazgatóság megfigyelései szerint az idén minden eddiginél korábban, már április első napjaiban kivirágzott. Nem ez azonban a Balaton-felvidék egyetlen lágy szárú csodája. A számtalan érdekesség közül említést érdemel például a nagy gombafű, amely apró rózsaszínű virágokat hoz azokban a többé-kevésbé rendszeresen művelt talajú szőlőkben, gyümölcsösökben, ahol nem viszik túlzásba a gyomirtó szerek használatát. De hiba lenne szó nélkül elmenni a nyirádi Sár-álló, hazánk egyik legfiatalabb védett természeti területének régóta elismert növénytársulásai mellett is. Itt cseres-kocsányos tölgyesek, zsombékosok-láprétek, szőrfűgyepek és csarabosok, valamint nyírligetek váltják egymást.

Tájegységei közül nem egy a nemzetközi figyelmet sem nélkülözi. A Kis-Balatont a vizes élőhelyek védelmét szolgáló ramsari egyezmény is óvja. A Tihanyi-félsziget pedig a kiemelkedő geológiai értékei és a területén zajló természetvédelmi munka elismeréseként 2003-ban Európa-diplomássá vált. A nemzeti parkot részben lefedő, illetve azon túlnyúló Natura 2000-területek az európai jelentőségű élőhelyek, állat- és növényfajok megőrzésének lehetőségét hivatottak biztosítani. Részben a nemzeti parkban található a Bakony–Balaton Geopark, amely az ott fellelhető földtani, természeti és kultúrtörténeti értékek bemutatását, jelentőségük tudatosítását tűzte ki célul.

A már említett Kis-Balaton és Tihany mellett vendégcsalogató a fokozottan védett Tapolcai-tavasbarlang, amely március végére újult meg. A Keszthelyi-hegység, a Tátika és a Kovácsi-hegy csoportja, amelyek olyan állatfajoknak adnak otthont, mint a láncos futrinka, a fekete harkály, a kis fakopáncs és a zöld küllő vagy a havasi cincér, a kék galamb és a nagy fülű denevér. Itthon egyedül a Szent György-hegyen él a cselling páfrány. Ám Badacsony és a Tapolcai-medence olyan madárritkaságokkal is büszkélkedhet, mint például a kövirigó, a Káli-medence pedig geológiai formáival, az egykori aktív vulkáni tevékenység hírmondóival csábít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.