Féljünk-e a vaddisznótól?

Az utóbbi időben több híradás is érkezett a budai kerületekben kószáló vaddisznókról, a nemzetközi tapasztalatok szerint azonban a jelenség cseppet sem egyedülálló.

Nagy Áron
2013. 04. 23. 5:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, esetenként riasztó híradás is megjelent az utóbbi időben a budai kerületekben feltünedező vaddisznókról. A közösségi oldalakon ugyancsak gyakorivá váltak a hegyvidéken élők beszámolói a kertjükön át poroszkáló kondákról. Lomniczi Gergely, a környező erdők kezelőjének szóvivője szerint a jelenség nem új keletű, s még csak nem is magyar sajátosság. – Szerte Európában azt tapasztalják a szakemberek, hogy a vaddisznó fokozatosan hozzászokik az emberi jelenléthez, és lassan visszatér azokra a területekre, amelyekről egykor az urbanizáció elűzte – fejtette ki a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársa.

– Számukra a kerti hulladék és a háztartási szemét éppolyan ínyencfalat lehet, mint a veteményeskertek növényei vagy a vastag humuszos kerti talajban megbúvó csigák, giliszták – magyarázta Lomniczi. A szóvivő arra is figyelmeztetett: a vaddisznó néha ijedtében veszi a város felé az irányt. Ez általában akkor fordul elő, amikor a sétáltatás közben elengedett, s a sűrűben megbúvó kondát zargató kutyák, esetleg a feketéző agancs-, gomba- vagy virággyűjtők miatt a vad menekülni próbál. Olyan esetek is vannak, amikor a malacos kocát a helybéliek szoktatják be a külvárosba azzal, hogy eleséget tesznek ki neki. Bármi legyen is az ok, amiért a vaddisznó lakott területre téved, legtöbbször éppolyan észrevétlenül távozik, ahogy megérkezett.

Vadászati módszerekkel azonban a vad létszámát nem lehet a városban csökkenteni. Az urbanizálódott disznókat élve befogva lehet eltávolítani a házak közül, ami nem egyszerű feladat. A budai erdőkben eközben folyamatos etetéssel igyekeznek a Pilisi Parkerdő munkatársai minél több vadat elvonni a lakott területektől. A városon kívül a túlszaporodás megakadályozásáról a rendszeres vadásztatással gondoskodnak – sorolta Lomniczi Gergely. A szóvivő szerint azonban a térség önkormányzatainak és lakóinak is akad tennivalójuk. Az előbbieknek például gondoskodnia kellene a romos, gazos ingatlanok rendbetételéről, a vadetetés megtiltásáról, míg utóbbiak a többi közt kerítéseik megerősítésével, a hulladék szakszerű tárolásával járulhatnak hozzá a kellemetlen találkozások elkerüléséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.