Olvasóinknak már aligha kell bemutatnunk a gemenci erdőterületet, amely a Szekszárd –Kalocsa-vonaltól délre, a Duna jobb és bal partján egészen az országhatárig húzódik, oldalain Mőcsény és Hajós községekkel. A Gemenc Zrt. kezelte régióban az egyik legmaradandóbb élményt kétségtelenül az erdei vasút nyújtja, amely évente mintegy hatvan-hetvenezer embert szállít. Pályája több szakaszban épült: a Gemenc –Keselyűs-vonal 1957-től üzemel, a Pörbölyt és Keselyűst összekötő pálya 1966-ra készült el, Keselyűs és Bárányfok között pedig 1982-re fektették le a síneket, kialakítva ezzel a jelenlegi 30 kilométeres vonalat.
A kisvasút a pörbölyi ökoturisztikai központból indulva Bárányfokig közlekedik. Először az arborétum mellett halad el, a gemenci erdőbe már az első ötszáz méter után belép, ahol a táj megmutatja káprázatos arcait az utasoknak. A kisvasút elsőként a Lassi-Duna partján áll meg, ahol halásztanya és halászati bemutatóhely található. A malomtelelői megállótól induló tanösvényen tájékoztató táblák mutatják be az erdő állat- és növényvilágát. A Gemenc- Duna-part megállónál erdei játszótér és személyhajó-kikötő fogadja az utasokat. Ezután Keselyűsre, végül Bárányfokra érkezünk. A végállomásnál újabb tanösvény húzódik. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon ma már mindössze két erdei vasúton végeznek teherszállítást, ezek egyike a Gemenci Állami Erdei Vasút.
A kisvasút egyébként mindennap menetrendszerűen, a gőzvontatású nosztalgiavonat pedig hétvégente jár. Télen zárt, fűtött kocsikban utazhatunk. Nagyobb csoportok előzetes megrendelésre és térítés ellenében különvonattal is közlekedhetnek.
Ha Gemencen járunk, feltétlenül érdemes megtekinteni a nagyrezéti erdőrészben kialakított vadmegfigyelőt, ahol vaddisznókkal és gímszarvasokkal találkozhatnak a kirándulók. Az erdő vadászterületét különleges rendeltetésűvé nyilvánították, hogy megőrizzék a világhírű gímszarvas-populáció génállományát, amely két világrekord trófeát is adott már (Szálka: 1891, Karapancsa: 1986). A ligeterdőkben azonban nemcsak szarvasok és vaddisznók bújnak meg: a terület rétisasok, kerecsensólymok és szürke gémek élőhelyéül is szolgál. Nemrég érkeztek meg Afrikából az idei első fekete gólyák is, amelyek általában március közepén jelennek meg a legnagyobb hazai állománynak otthont adó gemenci erdőben.