Kisvasúttal a szarvasok földjén

Tavaly a karapancsai kastélyt látogattuk meg, most kisvasúton fedezzük fel a gemenci erdőt.

Ujhelyi Tamás
2014. 04. 03. 5:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasóinknak már aligha kell bemutatnunk a gemenci erdőterületet, amely a Szekszárd –Kalocsa-vonaltól délre, a Duna jobb és bal partján egészen az országhatárig húzódik, oldalain Mőcsény és Hajós községekkel. A Gemenc Zrt. kezelte régióban az egyik legmaradandóbb élményt kétségtelenül az erdei vasút nyújtja, amely évente mintegy hatvan-hetvenezer embert szállít. Pályája több szakaszban épült: a Gemenc –Keselyűs-vonal 1957-től üzemel, a Pörbölyt és Keselyűst összekötő pálya 1966-ra készült el, Keselyűs és Bárányfok között pedig 1982-re fektették le a síneket, kialakítva ezzel a jelenlegi 30 kilométeres vonalat.

A kisvasút a pörbölyi ökoturisztikai központból indulva Bárányfokig közlekedik. Először az arborétum mellett halad el, a gemenci erdőbe már az első ötszáz méter után belép, ahol a táj megmutatja káprázatos arcait az utasoknak. A kisvasút elsőként a Lassi-Duna partján áll meg, ahol halásztanya és halászati bemutatóhely található. A malomtelelői megállótól induló tanösvényen tájékoztató táblák mutatják be az erdő állat- és növényvilágát. A Gemenc- Duna-part megállónál erdei játszótér és személyhajó-kikötő fogadja az utasokat. Ezután Keselyűsre, végül Bárányfokra érkezünk. A végállomásnál újabb tanösvény húzódik. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon ma már mindössze két erdei vasúton végeznek teherszállítást, ezek egyike a Gemenci Állami Erdei Vasút.

A kisvasút egyébként mindennap menetrendszerűen, a gőzvontatású nosztalgiavonat pedig hétvégente jár. Télen zárt, fűtött kocsikban utazhatunk. Nagyobb csoportok előzetes megrendelésre és térítés ellenében különvonattal is közlekedhetnek.

Ha Gemencen járunk, feltétlenül érdemes megtekinteni a nagyrezéti erdőrészben kialakított vadmegfigyelőt, ahol vaddisznókkal és gímszarvasokkal találkozhatnak a kirándulók. Az erdő vadászterületét különleges rendeltetésűvé nyilvánították, hogy megőrizzék a világhírű gímszarvas-populáció génállományát, amely két világrekord trófeát is adott már (Szálka: 1891, Karapancsa: 1986). A ligeterdőkben azonban nemcsak szarvasok és vaddisznók bújnak meg: a terület rétisasok, kerecsensólymok és szürke gémek élőhelyéül is szolgál. Nemrég érkeztek meg Afrikából az idei első fekete gólyák is, amelyek általában március közepén jelennek meg a legnagyobb hazai állománynak otthont adó gemenci erdőben.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.