Reformkori hangulat Nagycenken

Ezúttal az ország nyugati határára látogattunk el, a Széchenyi István falujaként is emlegetett Nagycenkre.

Ujhelyi Tamás
2014. 04. 13. 6:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagycenk a nyugat-magyarországi peremvidék Sopron Vasi-síkságán, Soprontól mindössze 12 kilométerre fekvő község. A Világörökség-bizottság 2001-ben a Fertő tavat és övező településeit így Nagycenket is mint kultúrtájat vette fel a világörökségi listára. Ám nem csak a hírnév miatt érdemes ide ellátogatni: a tömérdek látnivaló mellett szintén felejthetetlen élményt nyújt a Széchenyi-múzeumvasút, amely Fertőboz és Nagycenk között közlekedik 3,6 kilométer hosszon.

A GYSEV Zrt. üzemeltette, 1972-ben megépült vasutat a Győr Sopron Ebenfurti Vasút a közlekedési múzeummal hozta létre, hogy megőrizzék a megszűnt hazai kisvasutak járműveit. A kisvonat áprilistól szeptemberig szállítja menetrendszerűen hétvégenként és munkaszüneti napokon az utasokat, a szolgálatot gyermekvasutasok látják el. A jóból azonban a felnőtteknek sem kell kimaradniuk, hiszen felügyelet mellett a vendégek is vezethetik a kisvonat mozdonyát; mozdonyvezetői tudásukról pedig tanúsítójegyet kapnak az utazás végén. Érdemes kiemelni: Magyarországon egyedül itt közlekedik kisvasúti szerelvénybe besorozott kalauzkocsi.

A múzeumvasút végállomásánál a Kastély állomás mögött a közlekedési múzeum szabadtéri kiállítása kapott helyet, ahol a látogatók század eleji kisvasúti mozdonyokat és vagonokat tekinthetnek meg, de kipróbálhatják akár a vonathintát vagy a gőzös mókuskereket is. A fertőbozi állomáson a fűtőházat vehetjük szemügyre. Népszerűek még a Barátság és Nádtelep megállóhelyek is, ahol a szurdokpüspöki bányavidék megálló- és rakodóépületeinek mását állították fel, visszacsempészve az egykori gazdasági vasutak hangulatát a mindennapokba. A Széchenyi-múzeumvasút vonalának szintén kiemelt látványossága még az Ikva patak felett átívelő háromnyílású híd; de ha mindez nem lenne elég, menet közben láthatjuk a régmúltat idéző alakjelzőket, csapórudas sorompókat és őrházakat is. Érdemes tehát jegyet váltani a kisvonatra.

Ha Nagycenken járunk, feltétlenül keressük fel a Széchenyi-kastélyt, a Szent István-plébániatemplomot, a Széchenyi-mauzóleumot, valamint sétáljunk egyet a több mint 250 éves hársfasoron, vagy menjünk el a szomszédos Lovasképzési Központba.

A Fertő-táj egyébként változatos növény- és állatvilággal büszkélkedhet, Ausztriában, valamint hazánkban egyaránt nemzeti park védelmezi. Maga a tó és közvetlen környéke Közép-Európa legnagyobb madárrezervátuma, amelyet számos költöző madár pihenőhelyként használ, de fészkel itt például kanalas gém, rétihéja és nagy kócsag is. A területen emellett él még szilajon tartott bivaly, rackajuhnyáj és magyar szürkemarha-gulya. De olyan ritka növényekkel is találkozhatunk, mint a légy- és a pókbangó vagy a törpe nőszirom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.