Pisztráng és kisvasút: Szalajka-völgy

Hazánk népszerű hegyvidéki völgyében számos természeti különlegesség és gazdag fauna fogadja a látogatót.

Ujhelyi Tamás
2014. 06. 15. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bükk hegység lábánál, Egertől mintegy 30 kilométerre található Szilvásvárad, közelében a Szalajka-völggyel. Itt közlekedik 3,6 kilométeres pályáján a Szilvásváradi Állami Erdei Vasút.

Az Egererdő Zrt. üzemeltette kisvonat története 1908-ig nyúlik vissza; ekkor kezdődött kiépítése lovag Wessely Károly elképzelése nyomán. A teljes, 21,6 kilométeres pálya 1921-re épült ki. Gondot okozott azonban a vonalak közti eltérés: a fennsíki szakasz nyomtávja eltért az alsó szakaszokétól és a siklóétól, ezért egységesítették őket. Az intézkedés hatására 1948-ra a siklón már a kisvasút kocsijai jártak, és a faanyag átrakodás nélkül eljuthatott a fennsíki fakitermelő helyekről a szilvásváradi fatelepre. Ezzel párhuzamosan 1949 és 1953 között kiépítették a fennsíki feltáró utat, és az ottani faanyag szállítását fokozatosan teherautók végezték a vasút helyett, amelynek kihasználtsága így az 1960-as évekre érezhetően csökkent, 1967-ben pedig megszűnt. Fennmaradása tehát az utasforgalomtól vált függővé, végül a teljes szakasz mintegy háromnegyedét felszedték. A szilvásváradi erdei vasút a Szalajka-Fatelep állomásról indul, ahol fotókon ismerkedhetünk meg a történetével. A Szalajka-Halastó megállónál erdészeti múzeum várja a látogatókat, a Szalajka-Fátyolvízesésnél hazánk kiemelkedő természeti szépségét csodálhatjuk meg.

A kisvonatra mindenképpen érdemes felülni, hiszen megállóitól csupán néhány percre többféle látnivalót is találunk. A túrázók friss levegőn, madárcsicsergéssel kísérve járhatják végig a tanösvényeket, és fedezhetik fel a Szalajka-völgy szépségeit. Megtekinthetik a függőleges kőfalból előcsobogó Szikla-forrást, megpihenhetnek a Gloriette-tisztáson, ahonnét átgyalogolhatnak az Istállós-kői-barlanghoz, ahol a régészeti ásatások során gyapjas mamut, barlangi oroszlán és ősbölény csontjai is előkerültek.

Aki teheti, feltétlenül keresse fel az erdei múzeumokat, illetve látogasson el a közeli vadbemutató kerthez is, ha dámszarvasokat és muflonokat szeretne látni. Amennyire a Szalajka-völgy látnivalókban bővelkedik, olyannyira gazdag a Bükk hegység állatvilága: a gímszarvas, a muflon és a vaddisznó gyakori látvány.

Előfordul itt még az alpesi gőte és a pannon gyík, a Bükki Nemzeti Parkban emellett olyan veszélyeztetett madarak is megtalálhatók, mint a parlagi sas, a kerecsen- és a vándorsólyom.

Említésre méltó továbbá, hogy a völgyben kanyargó patakot több helyen megduzzasztották, mivel a vize minden tekintetben kiváló a pisztrángtenyésztéshez. A tenyészetekben jellemzően a sebes és a szivárványos pisztránggal találkozhatunk. Több helyen nemcsak a szaporításuk rejtelmeibe tekinthetünk be, de meg is kóstolhatjuk az ízletes és egészséges halételeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.