Kisvasúttal a Bükk nyugati kapujában

Felsőtárkány kiváló hely a túrázóknak, s a horgászat és a vadászat szerelmesei is megtalálják a számításukat.

Ujhelyi Tamás
2014. 07. 27. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felsőtárkány, amelyet a Bükk nyugati kapujaként is ismerhetünk, Eger közelében található, nevezetességeihez eljuthatunk az Egererdő Zrt. gondozásában működő kisvonattal. A Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút vonalát 1915-ben kezdték kiépíteni, hogy a megnövekedett fakeresletre bükki kitermeléssel reagáljanak. A Felsőtárkány– Kisnádas– Petres szakasz az évek során újabbakkal bővült. A lakosság azonban nem nézte jó szemmel a vasút működését, hiszen a görpályás üzemmódban, hegymenetben alkalmazott mozdony nélküli vagonok a községen áthaladva balesetveszélyesek voltak.

Miután 1923-ban az egyik szerelvény teheneket gázolt, a helyiek felszaggatták a síneket. Ezután építették ki kubikusok a Felsőtárkányt elkerülő vonalat. A vasút 1938-ban a kőbányászat központjában, a Berva-völgyben futott, majd 1946-ban az Egri Állami Erdőgazdaság tulajdonába került; személyeket rendszeresen csak 1954-től szállított, Felnémet és Stimecz-ház, illetve Berva-völgy és Felnémet között. A kőbánya 1963-ban kötélpályás szállításra váltott, ami jelentős bevételkiesést jelentett a kisvonatnak: vonalait folyamatosan redukálták, végül 1994-ben az erdészet az összes használatlan szakaszt felbontotta.

A kisvonat a Bükki Nemzeti Parkban fut öt kilométeres pályáján, 1984 óta csak személyforgalmat bonyolít le. A Felsőtárkány -fűtőház állomástól indulva az Egeresvölgy -varróház megállóhoz érkezünk, ahol a helyi vadaskert muflonjait és dámszarvasait csodálhatjuk meg. A Stimecz-házi végállomásnál szalonnasütők és focipálya várja a látogatókat, valamint egy 1,5 kilométeres erdei tanösvény mutatja be a déli Bükk élővilágát. Érdemes megtekinteni a Stimecz-háztól két kilométerre eső Vöröskő-forrást is, illetve a Szikla-forrást, amelynek tóvá duzzasztott vizében pisztráng, csuka és ponty is horgászható. Aki inkább vadászna vágyik, annak sem kell csalatkoznia: a Felsőtárkányon működő Bükk Kapuja Bérkilövő Vadásztársaság évente többször is szervez vaddisznóhajtást, s az év minden napján fogad vendégeket egyéni vadászatra.

A Bükki Nemzeti Parkban és környékén számos veszélyeztetett faj fellelhető. Korábban már hiúz is felbukkant itt, 2010 óta pedig szürke farkasok kis populációja van jelen a parkban. Nem csoda, hiszen a térség mindkét állatnak alkalmas élőhely, így e ragadozók előfordulása mind gyakoribb lehet a jövőben. Tartani azonban nem kell tőlük: e húsevők a természetben elkerülik az embert, emellett arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy jelenlétük milyen előnyökkel jár. Zsákmányállataik közül elsősorban a beteg, gyengébb egyedeket vadásszák, így javítják a vadállomány minőségét, valamint a terület eltartóképességének terhelését is mérséklik elejtésükkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.