A tea ezer arca

Ideje leporolni a nagyi teáskannáját. A 21. századi "modern" embernek szinte már mindenre van gyógyszere, de vajon valóban ez a helyes megoldás?

Kuslits Szonja
2012. 10. 10. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt van az ősz, itt van újra, és a színes falevelek és a friss, hideg levegő mellett érkeznek a bacilusok és vírusok is. Ha a C-vitamin már nem elég, de ódzkodunk a gyógyszerektől, akkor az immunrendszer erősítésére és a betegségek legyűrésére kitűnő választás lehet egy bögre forró tea mézzel vagy citrommal.

A véletlen szülte ízharmónia

Bár sokan másra tippelnének, a kóla és Fanta világában a víz után még mindig a tea a leggyakrabban fogyasztott ital. De honnan indult útjára? Sokféle mendemonda kering, egyesek szerint a teát maga Buddha fedezte fel, mások szerint egy kínai császár forró vizébe véletlenül hullott a teanövény levele. A keleti kultúrákban a teakészítésnek külön hagyománya és meghatározott ceremóniája van, a teaszertartás ezekre a több száz éves szabályokra épül. Idővel Európába és a tengeren túlra is eljutott az illatos „szárított füvek” pompás ízének híre. Mára hihetetlen ipar épült a növények köré, a fekete, oolong, zöld és gyümölcsteákat is előszeretettel vásárolják szerte a világon. De az ízük mellett hogyan alkalmazhatjuk gyógyszer helyett?


Frissítő, finom és egészséges

A zöld tea köztudottan jó hatással van az egészségre, a benne található antioxidáns anyagok csökkentik a testzsírszázalékot és a fáradtságérzetet, de ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz. A zöld tea előnye, hogy a koffein lassabban szívódik fel, mint a kávé esetében, így hosszabb ideig élénkíti a szervezetet. Élettani hatásai közé sorolják még, hogy csökkenti a fogszuvasodás esélyét, erősíti az immunrendszert és a rákmegelőzésben is eredményes. A fekete tea szintén antioxidáns hatású, mivel megköti a sejtkárosító szabad gyököket a szervezetben.


Tea: egy bögre egészség

A hűvös, szeles idő és a „még nem fűtünk” taktika nem mindig kifizetődő, ha az egészségünkről van szó. A lehűlt szobában könnyű megfázni, és máris irány az orvos, majd receptek, gyógyszertár, végül az üres pénztárca. Ilyenkor lehet igazán hasznos, ha hever a fiókban egy doboz csipkebogyótea. A csipkebogyó kiváló C-vitamin-forrás, nagyon erős immunstimuláns, megfázás, máj- és vesepanaszokra kiválóan alkalmazható. Vérnyomáscsökkentő hatása van és kedvezően hat a cukorbetegségre is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.