Metil-alkohol-mérgezések miatt a cseh kormány szeptember 14-én tiltotta meg a tömény szesz forgalmazását, s a döntés két hétig volt érvényben. A Nielsen társaság a helyzetet a nagy élelmiszer-áruházak adatai alapján elemezte.
A tömény a polcon maradt, a borokat és pezsgőket viszik
A tilalom idején a nagy élelmiszerüzletekben és üzletláncokban, összehasonlítva a tilalom előtti hónap adataival, a tömény szesz forgalma összesen több mint 40 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor több mint 40 százalékkal nőtt a boreladás, s 39 százalékkal a különféle pezsgők, illetve pezsgős borok eladása. Hasonló módon megugrott a vermutok iránti kereslet is.
A sör iránti keresletben lényeges változás nem történt. Az elemzők rámutattak: a sörfogyasztás általában nagymértékben időjárásfüggő, ha meleg van, megugrik, ha hideg van, visszaesik. A tilalom idején jóval hidegebb volt az időjárás, mint korábban, de a sörfogyasztás szinten maradt.
Megtört a bizalom az emberekben
A szeszgyártók és importőrök uniójának véleménye szerint az utóbbi napok tapasztalatai azt mutatják, hogy az eddig 28 emberéletet követelő metil-alkohol-mérgezési hullám nagy mértékben megtépázta a cseh alkoholos italok iránti bizalmat.
„A vendéglőkben több tíz százalékkal esett vissza a tömény alkohol fogyasztása. Ha mostanában nagyobb társaság érkezik egy vendéglőbe, szinte mindig új üveg italt kérnek, amelyet az asztalnál bontatnak fel” – jelentette ki egy rádióinterjúban Pavel Dvorácek az unió alelnöke, a Rudolf Jelínek likőrgyár vezérigazgatója.
Szilvapálinka mérgezett Szlovákiában, bojkott a lengyeleknél.
Nyolc embert kezelnek metil-alkohol-mérgezésessel az eperjesi kórházban – közölte Zuzana Cirmáriková, a szlovák egészségügyi minisztérium szóvivője vasárnap este. Mindeközben Lengyelország egy hónapra betiltotta a Csehországból származó tömény szeszes italok árusítását az utóbbi napok csehországi metil-alkohol-mérgezéses esetei miatt.