Igazi ínyencségek bújnak meg a vasúti alagútban

Comtéi, beaufort-i és salers-i sajtkorongok érnek egy használaton kívüli vasúti alagútban létrehozott sajtüzem végeláthatatlan polcain a közép-franciaországi Ambierle-ben.

WA
2012. 11. 03. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hervé Mons sajtgyáros Saint-Haon-le-Chatelben működő családi üzeme kibővítését tervezve fedezte fel az erdő mélyén, az üzemtől négy kilométerre lévő építményt 2008-ban. Az alagúton át 1905-től gőzmozdony húzta vasúti szerelvény kötötte össze a hegyi falvakat, a közúti közlekedés fejlődése és a háború utáni ócskavashiány miatt azonban befellegzett a vasútnak.

Auvegne-ben számos, a háború után üzemen kívül helyezett vasúti alagutat használtak sajtérlelőnek, de idővel bezárták őket, mert 1300 méter magasan nehezen megközelíthetők voltak. Ez az 1939-ben üzemen kívül helyezett alagút viszont az út mellett, a fő teleptől mindössze négypercnyire található. Egyévi kísérletezés után Hervé Mons és fivére, Laurent 2009-ben 40 évre szóló bérleti szerződést kötött a településsel. Fél éven át tartó, 650 ezer eurós (184 millió forintos) építkezés után helyezték el benne az első sajtokat, amelyek 2010 végén kerültek forgalomba. Ma már 80 tonna sajtot érlelnek itt, a különböző fajták érlelési ideje négy hónaptól két évig terjed.

117 gazda termékeiből választják ki a legjobbakat

A 180 méter hosszú, enyhén kanyarodó alagútban optimálisak a feltételek a sajtgyártó szerint, a kéreg kialakulása ugyanis a hőmérséklettől és a nedvességtől függ. Itt a természetes szigetelésnek köszönhetően soha nem fagy, állandó, 10 Celsius-fok körüli a hőmérséklet, a falak és a talaj áteresztőképességének köszönhetően 98 százalékos a nedvességtartalom. 117 gazda termékeiből választják ki a legjobbakat, amelyekből itt érlelnek sajtot. Hervé Mons-nak hét franciaországi üzlete van, a forgalom 70 százaléka exportból származik: Japánba, az Egyesült Államokba és a Közel-Keletre szállítják termékeiket.

A tömböket hetente egyszer megfordítják, és egyik oldalát ásványvízzel megmossák. A kézzel végzett művelet révén vastagszik a kéreg és kifejlődnek az aromák. Az alagútban még a szellőztetés is természetes: a kiszivattyúzott benti levegő helyére friss levegőt juttatnak be, míg az ipari érlelőkben a hatalmas ventilátorok kiszárítják a sajtokat, így nedvesítőanyagokra van szükség. „Márpedig a sajtba úgy kell harapni, mint a csokoládéba: a sajtnak el kell olvadnia a nyelven és a szájpadláson, mielőtt a szájban felbomlik” – így a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.