A ropogós malacsült titka

Ha újév, akkor malac, mivel szerencsét hoz. Milyen szempontok szerint válasszunk? Hogy érdemes elkészíteni? Az MNO utánajárt.

Konopás Noémi
2012. 12. 29. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán nincs még egy nap az évben, amelyhez annyi gasztrobabona kötődne, mint az év első napjához. Újévkor ajánlatos – többek között – lencsét és malacot enni. A malac az orrával előre túrja a szerencsét, míg a szárnyas hátrafelé kaparja, vagy el is szállhat vele, ezért hanyagoljuk a baromfit ezen a napon. Na de melyik szerencsehozó áldozatot érdemes megvennünk? Hogy érdemes elkészítenünk? Az MNO utánajárt.

Malactoka, köröm, fül

A piacon általában 1200 forintba kerül a bőrös malac kilója. Kapható egész malac, fél, negyed is, s megvásárolhatjuk a szerencsehozó állat egyes részeit is: a lapocka szaftosabb, a comb kicsit szárazabb. Az ínyencek kaphatnak fület, farkat, körmöt, fejet és még tokát is. A választék határtalan, gyönyörű példányok sorakoznak a kirakatban. Talán egyetlen szempont szabhat mindössze alkotókedvünknek határt: a sütőnk mérete. Érdemes felmérnünk, hogy a kiválasztott példány befér-e, ne otthon derüljön ki, hogy a hátsó két lába kilóg, és sehogy sem tudjuk bekényszeríteni a forróságba.

Fürdetés, bevagdalás

Miután a hónunk alá kapva hazaszállítottuk az újév legfőbb kellékét, álljunk is neki a lakoma elkészítésének. Legelőször jó alaposan fürdessük meg a húsunkat. Egy tepsiben néhány percig érdemes a malac bőrös részét forralni, ez a művelet jelentősen könnyíti a bőr sütés előtti bevagdalását. Az irdalásnál vigyázzunk, nehogy megsértsük a szalonnaréteget, csak picit vágjuk be, éppen csak a bőrt.

Ezután sózzuk be jól, de kizárólag a húsos részét, a bőrét tilos sózni, mert nyúlós lesz. Sokan úgy tarják, hogy vétek a són kívül más fűszert használni, mert elveszi a malac igazi ízét. Ízlés dolga, én mindenesetre szeretem a fűszerest, így ajánlom a jó öreg fokhagymát, vöröshagymát, borsot és majorannát. A bőrös részt fokhagymával tűzdeljük, a többi fűszerrel pedig jól bekenjük a húst. Még mielőtt a sütőbe küldenénk a szerencsehozó áldozatot, tekerjük be a fülét, farkát, körmeit alufóliával, így óvjuk meg a szénné égéstől. A malacot a bőrös résszel felfelé tegyük a tepsibe, így a zsír ki tud sülni, még esélyünk sincs, hogy kiszárítsuk a húst.

Ettől lesz piros, ropogós

Eleinte süssük közepes lángon, majd fél-háromnegyed óra múlva szúrjuk bele a villát, teszteljük le, hogy mennyire puhult meg. Ha már jó puha, jó alaposan locsoljuk be sörrel, és kenjük meg a bőrös részt füstölt szalonnával, majd vegyük magasabb fokozatra a sütőt, és süssük jó pirosra. Időnként érdemes újra és újra megkenni a sörös–szalonnás kombinációval, így tutira megyünk, fix, hogy ropogós lesz. Aki grilles szerkezettel rendelkezik, annak az utolsó 5-10 percre érdemes a sütőt ebbe a fokozatba kapcsolni, de szigorúan csak úgy, hogy ott állunk felette, nehogy az utolsó simításoknál égjen meg az étvágygerjesztő malac, aztán mi lesz a szerencsénkkel?

A piac tapasztalt háziasszonyainak megegyezik a véleménye: a ropogós malac titka a szalonnás sör. „A sör puhít, pirosít és megbolondít” – állapította meg az egyik hentes. „Megbolondít még minket is” – tette hozzá kacsintva az egyik vevő, majd nagy lendülettel hóna alá kapta az egyik malacot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.