Talán nincs még egy nap az évben, amelyhez annyi gasztrobabona kötődne, mint az év első napjához. Újévkor ajánlatos – többek között – lencsét és malacot enni. A malac az orrával előre túrja a szerencsét, míg a szárnyas hátrafelé kaparja, vagy el is szállhat vele, ezért hanyagoljuk a baromfit ezen a napon. Na de melyik szerencsehozó áldozatot érdemes megvennünk? Hogy érdemes elkészítenünk? Az MNO utánajárt.
Malactoka, köröm, fül
A piacon általában 1200 forintba kerül a bőrös malac kilója. Kapható egész malac, fél, negyed is, s megvásárolhatjuk a szerencsehozó állat egyes részeit is: a lapocka szaftosabb, a comb kicsit szárazabb. Az ínyencek kaphatnak fület, farkat, körmöt, fejet és még tokát is. A választék határtalan, gyönyörű példányok sorakoznak a kirakatban. Talán egyetlen szempont szabhat mindössze alkotókedvünknek határt: a sütőnk mérete. Érdemes felmérnünk, hogy a kiválasztott példány befér-e, ne otthon derüljön ki, hogy a hátsó két lába kilóg, és sehogy sem tudjuk bekényszeríteni a forróságba.
Fürdetés, bevagdalás
Miután a hónunk alá kapva hazaszállítottuk az újév legfőbb kellékét, álljunk is neki a lakoma elkészítésének. Legelőször jó alaposan fürdessük meg a húsunkat. Egy tepsiben néhány percig érdemes a malac bőrös részét forralni, ez a művelet jelentősen könnyíti a bőr sütés előtti bevagdalását. Az irdalásnál vigyázzunk, nehogy megsértsük a szalonnaréteget, csak picit vágjuk be, éppen csak a bőrt.
Ezután sózzuk be jól, de kizárólag a húsos részét, a bőrét tilos sózni, mert nyúlós lesz. Sokan úgy tarják, hogy vétek a són kívül más fűszert használni, mert elveszi a malac igazi ízét. Ízlés dolga, én mindenesetre szeretem a fűszerest, így ajánlom a jó öreg fokhagymát, vöröshagymát, borsot és majorannát. A bőrös részt fokhagymával tűzdeljük, a többi fűszerrel pedig jól bekenjük a húst. Még mielőtt a sütőbe küldenénk a szerencsehozó áldozatot, tekerjük be a fülét, farkát, körmeit alufóliával, így óvjuk meg a szénné égéstől. A malacot a bőrös résszel felfelé tegyük a tepsibe, így a zsír ki tud sülni, még esélyünk sincs, hogy kiszárítsuk a húst.
Ettől lesz piros, ropogós
Eleinte süssük közepes lángon, majd fél-háromnegyed óra múlva szúrjuk bele a villát, teszteljük le, hogy mennyire puhult meg. Ha már jó puha, jó alaposan locsoljuk be sörrel, és kenjük meg a bőrös részt füstölt szalonnával, majd vegyük magasabb fokozatra a sütőt, és süssük jó pirosra. Időnként érdemes újra és újra megkenni a sörös–szalonnás kombinációval, így tutira megyünk, fix, hogy ropogós lesz. Aki grilles szerkezettel rendelkezik, annak az utolsó 5-10 percre érdemes a sütőt ebbe a fokozatba kapcsolni, de szigorúan csak úgy, hogy ott állunk felette, nehogy az utolsó simításoknál égjen meg az étvágygerjesztő malac, aztán mi lesz a szerencsénkkel?
A piac tapasztalt háziasszonyainak megegyezik a véleménye: a ropogós malac titka a szalonnás sör. „A sör puhít, pirosít és megbolondít” – állapította meg az egyik hentes. „Megbolondít még minket is” – tette hozzá kacsintva az egyik vevő, majd nagy lendülettel hóna alá kapta az egyik malacot.