Akkor és ma: húsvéti sonka

Gyerekkoromban nem volt kérdés, honnan érkezik a húsvéti sonka: a padlásról. Finom és megbízható volt, ezt remélik ma is a vásárlók.

Pósa Árpád
2013. 03. 30. 6:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyszüleimnél általában december elején volt disznóvágás. Amikor már stabilan hideg volt, „disznóvágásra való idő” – így mondták az öregek. A csikorgó fagyban összejött a család, akadt pálinka is, természetesen. Az ekkor készült sonka meg kolbász szebb napok reményében szellőzött később a padláson. A 3-4 hétig sóban pácolt, 2-3 napon át a kémény kiszélesített szakaszában füstölt sonka szépen kiszáradt, és megérett húsvétig. A kolbász kopogósra szikkadt, csak leheletvékony szeletekben lehetett enni. Úgy viszont csodálatos íze volt, a házi fűszerpaprika, a kertben termett fokhagyma, a bors (az nem volt a kertben) és a kömény harmóniája családi recept alapján olvadt egyetlen bonyolult, mély ízzé. Itt érzem a nyelvemen még ma is.

Nagyszerdán jött el az ünnepélyes pillanat, amikor édesapám hozta a létrát, és felment a padlásra az alapanyagért. Kosárban hozta a sonkát, megdíszítette egy kis kolbásszal is. Édesanyám már napok óta nem engedélyezte a rántotta készítését, mert gyűjtötte a tojást húsvétra. Előkerült a frissen élezett nagykés, meg kellett faragni a sonkát, előkészíteni az áztatásra. Egy napot ázott. Utána lassú tűzön – nekem úgy tűnt, napokig, de persze csak órákon át –, ritkán gyöngyözve főtt omlósan puhára. Később a kolbász és a megmosott tojások is ebben az ízletes lében főttek meg. (Mellékes szál, de a lé még egyszer a figyelem középpontjába került, akkor, amikor az első tavaszi zöldségekkel pazar leves készült belőle.) Jó sok tormát reszeltünk – némi türelmetlen, de megbocsátható szitkozódás kíséretében –, ecetesen, cukrosan remek volt a főtt húsokhoz. No meg a foszlós kalács, amelyet a kertszomszéd péktől hoztunk.

Akkoriban fel sem merült a kérdés, hogy hol milyen sonkát lehet vásárolni, és főleg mennyiért. Ma már nem ilyen egyszerű a húsvéti sonka megszerzése. Az MNO szavazásán is kiderült, hogy a többség (úgy 74 százalék) vásárolja a sonkát, vagy ismerőstől (21%), vagy a megszokott hentestől (40%), vagy elsősorban az akciós termékeket keresi (11%), vagy csak egyszerűen kattint párat az interneten (2%). De 26 százalék ma is saját sonkát készít.

A sonkavásárlók nagy rejtvény előtt állnak: parasztsonka, sonka vagy lapocka, csonttal vagy nélküle, esetleg kötözött, netán combdarab vagy tarja, egyszerű vagy mangalica. És főleg mennyiért.

Radics Zoltán, a Fény utcai piacon található Hungarikum hentesüzlet tulajdonosa szerint szinte mindegy, milyen darabot választunk, a lényeg, hogy a sózás és a füstölés megfelelő legyen. Általános szabályt nem lehet mondani, mert mindkettő függ a hús méretétől, illetve a készítő ízlésétől is. De bátran kérdezzük meg a hentest a részletekkel kapcsolatban, biztosan szívesen elmondja. Persze a klasszikus a parasztsonka, de az elég nagy darab, ezért az emberek ma már kisebb megoldásokat (is) keresnek.

A szakértő szerint már távolról meg lehet sejteni a sonka minőségét, ugyanis a hagyományos módon készített, így a legmagasabb minőségi szintet képviselő sonkákat nem kell vákuumfóliába csomagolni. Persze ezeknek az ára a legmagasabb. Ha mást választunk, mindenképpen alaposan tanulmányozzuk át a címkét, mert abból kiderülhet, mi mindennel pácolt, ízfokozott és tartósított hússal állunk szemben. Az ismerkedés után pedig mindenki a lelke és a pénztárcája szerint választ

Bárány Krisztián itt látható videoriportjában Radics Zoltán meg is mutatja a különböző füstölt húsokat, valamint tanácsot ad a húsvéti bárány kiválasztásához és elkészítéséhez is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.