A séf azt szeretné, hogy a vendégei sírjanak a meghatottságtól

Az az álmom, hogy olyan vendégeim legyenek, akik a meghatódottságtól könnyekkel a szemükben távoznak – mondta Arnaud Donckele sztárséf.

2013. 04. 22. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 35 éves Donckele krédója: semmit sem változtatni a napfényes dél-franciaországi, provence-i konyhán és a Var megyei alapanyagokon. A saint-tropez-i parton, egy fenyőerdő közelében álló luxusszállodában, a Résidence de la Pinede-ben működő étteremben április–májusra már mind a negyven férőhely foglalt, köszönhetően – a Michelin-kalauz szerint – „a kiváló konyhának, amelyért érdemes utazni”. Idén 106 három Michelin-csillagos étterem működik világszerte.

„Mi nem változtatunk, talán a vendégek tekintete és a várakozásaik változnak” – mondta Arnaud Donckele a hat és fél hónapos szezon előtt, amely során az azúr-parti étterem heti hét napon át tart nyitva. A fiatal tehetség nyolc éve érkezett a Résidence de la Pinede-be, sikerült megtartania az első csillagot, majd 2010-ben megkapta a másodikat is.

A háromcsillagos séfek 27 fős franciaországi klubjához csatlakozva a normandiai származású mesterszakács nem végzett gyökeres átalakítást az étlapon, mert „idő kell hozzá”, amíg megtalálja az étel tökéletes harmóniáját.
„Nagyon lassú vagyok – magyarázta. – Egy ételnek érnie, idővel javulnia kell, amíg az étlapra kerül. Egy fantasztikus fogásnak öt-hat év kell, minden évben olyasmit vesz észre rajta az ember, amit korábban nem, ezek több izgalommal, gazdagabb struktúrával járó leheletfinom változtatások”.

Kreativitása a provence-i konyhaművészetből, a vari táj, a tenger, a belső tengermellék és a hegyvidék gazdagságából merít. Arnaud Donckele a végletekig kísérletezik az alapanyagokkal. A bárányt a szomszédos Sisteronból szállítja egy termelő. „Tíz-tizenegy kilós bárányt kérek tőle, nőstényt, mert a jerke húsa világosabb, finomabb és selymesebben olvad szét a szájban, mint a fiatal kosé. Azt akarom, hogy egy hónappal korábban nyírják meg, amikor a gyapja nagyon rövid, szoros, a zsírja pedig kisebb, sokkal ízletesebb. Jó alapanyag nélkül semmit sem kezdhet az ember.”

Fétisként tisztelt hozzávalói a citrusfélék, a saint-tropez-i hőség ellenszere. „Dolgozunk a héján, akkor reszeljük az ételbe, amikor eléri a 40-50 Celsius-fokot. Az ízlelőbimbók elérzékenyüléséhez a textúrák, az ízek játékára van szükség” – mondta az ellentétek alkimistája, aki számára „minden falat változatosságot hoz a szájpadlásnak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.