Teszt: valóban végigment a kávé a macska beleiben?

Kifejlesztettek egy tesztet, amelynek segítségével tesztelni tudják, hogy a világ legdrágább kávéja tényleg az-e.

kn
2013. 08. 26. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indonéz nevén Kopi Luwak kávéfajtából főzött ital csészéje 17 ezer forintnyi összegbe kerül, kilója ezer dollár (220 ezer forint). Éppen ezért gyakran hamisítják olcsóbb kávébabot hazudva az eredetinek, amelyből csak nagyon kevés terem évente. Emiatt és drágasága okán az emberiség zöme nem is ismeri a zamatát, így pedig könnyen hamisítható.

A Kopi Luwak különlegessége – árán túlmenően – babjainak előélete: az Ázsiában honos cibetmacska megeszi a cserje magvait, amikor azok még húsosak, megemészti a lágy gyümölcshúst, a kemény magvakat, a kávébabot pedig kiüríti magából. Ezeket azután kellő tisztogatással, érleléssel és pörköléssel készítik elő emberi fogyasztásra. A babszemek „szüretelése” keserves munka, mivel ki kell bányászni a cibetmacska piszkából.

A hamisítványok kiszűrésének eddig egyetlen módja volt: a kóstolás. Az Oszakai Egyetemen azonban olyan vegyszert fejlesztettek ki, amely megmutatja, hogy a kávé valóban cibetmacska ürülékéből származik-e. A valódiságról savak, pontosabban azok mennyiségi szintjei árulkodnak, amelyek a cibetmacska emésztőrendszerének köszönhetően mások, mint a hagyományos kávéban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.