Nyugállomány

Közeleg az idő, amikor nem a munkából szerzem be a napi stresszadagomat.

Ugró Miklós
2016. 02. 16. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan elérem a nyugdíjkorhatárt, így közeleg az idő, amikor nem a munkából szerzem be a napi stresszadagomat, hanem az SZTK-váróban elhangzó vérfagyasztó társalgásokból köszvényről, reumáról, trombózisról, meg arról, hogy Orbán Viktor nem ad elég nyugdíjat. Ez utóbbi bizony szóról szóra igaz, a miniszterelnöktől legfeljebb kölcsönkérni lehet, de a vagyonnyilatkozatában soha nem jelezte, hogy bárkinek is nyugdíjat vagy nyugdíjemelést folyósítana. Bezzeg a Gyula! (A Horn. Ő sem adott elég nyugdíjat, de ő legalább szívből nem adta.) Meg kell vallanom férfiasan, hogy harmincöt éve ifjú titánként, mikoron mint szellemi szabadfoglalkozású rontottam a fejlett szocializmus útjára lépett társadalmunk életszínvonalának átlagát, a leendő nyugdíjamat firtató kérdésre, magasra hágott öntudattal azt válaszoltam, hogy mire én elérem a korhatárt, addigra megszüntetik a nyugdíjat, vagy, ami kevésbé valószínű, alanyi jogon jár majd mindenkinek.

Egy ilyen válasz akkoriban épp annyira volt rendszer- és szocialistaellenes, mint ultrabalosan elhajló, hiszen bármelyik változat akkor valósulhatott volna meg, ha a kapitalista jólét olyan csúcsokra jut, hogy az idősekről való gondoskodás már afféle luxusjuttatás lesz, vagy világszerte győz a kommunizmus, és nyugdíjból is mindenki a szükségletei szerint részesülhet. (A kommunizmusban egyrészt megszűnik a pénz, másrészt már úgysem lesz szüksége senkinek semmire.) Most, hogy itt vagyok a nyugdíjazás küszöbén, rémülten kell megállapítanom, hogy hajszál híján igazam lett, ráadásul mindkét irányban. Gyakran halljuk: ha nem történnek mélyreható változások, hamarosan kiürül a nyugdíjkassza, mások meg azt hirdetik, hogy a szociális gondok megoldása az lenne, ha minden állampolgár kapna egy alapjövedelmet. A végeredményt tehát majdnem eltaláltam, csak az okokat mértem fel tévesen. A kommunizmus világméretű visszahúzódása után a nyugati típusú jóléti államok fenntartása okafogyottá vált. A jóléti állam megszűnését maga Medgyessy Péter miniszterelnök jelentette be, alig három hónappal azután, hogy megígérte, miszerint nálunk is az lesz.

Ennek ellenére nem szabad végképp elvetni a nyugdíjrendezés fentebb említett, utópisztikus elképzeléseit, jóllehet komolyan számolni nem kell egyikkel sem, de érték már képtelenebb meglepetések is a gyanútlan emberiséget. Mindenesetre most úgy áll a helyzet, hogy mégiscsak csurran-cseppen valami: attól nem kell félnem, hogy kihasítom a nyugdíjkassza zsákját – s nem holmi mindenkinek járó átalánydíjat kapok, hanem egyénileg elbírálva és mérlegelve a jól megérdemelt keveset. Hogy mennyi lesz, arról sejtelmem nem lehet, de komoly, szavahihető szakemberek egybehangzó állítása szerint a hivatal sem tud többet. Állítólag a kezdő nyugdíjak összegét az értékesítés előtti éjszakán álmodja meg az illetékes. Emlékszem, 2002 áprilisában kaptam egy értesítést a hivataltól, hogy megnyitották az én saját társadalombiztosítási számlámat, amelyről rendszeresen kivonatot kapok majd tájékoztatás céljából, mert ez a számla képezi majd az alapját öregségi járandóságom kiszámításának. Volt rajta vagy 50 ezer forint. Viszont azóta nem kaptam semmilyen értesítést, így csak remélni tudom, hogy a számla azóta gyarapodott – én fizettem, mint a katonatiszt –, s nem az az 50 ezer forint lesz nyugdíjam kiszámításának alapja.

Ellenben örömteli várakozással tölt el az a tény, hogy abba a társadalmi csoportba kerülök bele, amelyiket a szavazatáért a hatalom a többi csoportnál is jobban igyekszik maga mellé állítani. Így minden évben garantáltan jobban fogok élni. (A propaganda szerint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.