A szegény politikus

Korrekt, jól nevelt ember nem kérdezi meg a másiktól, hogy mennyi a fizetése, mekkora jövedelemből adózik.

Ugró Miklós
2016. 03. 22. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korrekt, jól nevelt ember nem kérdezi meg a másiktól, hogy mennyi a fizetése, mekkora jövedelemből adózik. Az elemi illendőség azt is megköveteli, hogy önként mi magunk sem dicsekszünk el vele, még akkor sem, ha netán méltatlanul keveset keresünk, s nélkülözni kényszerülünk. Anyagi helyzetünk nem tartozik másokra, legalábbis társaságban nem beszédtéma, jóllehet a mai világban szavak nélkül is sok minden kiderül róla az életvitelünk alapján. A luxuslakóparkban viszonylag sok, hivatalos jövedelemmel nem rendelkező lakástulajdonos található, minimálbérből élőket ott aligha találunk, legföljebb minimálbérre bejelentetteket, akiknek annál viszont jóval magasabb a jövedelmük. S élnek sokan a hazában, akiknek munkaköri kötelességük a nyilvánosság elé tárni bevételeiket. Ugyanakkor a kiadásaikról nem kötelesek beszámolni, pedig sokuk esetében az lenne az igazán érdekes. (Szakértők szerint a magánszemélyekkel szemben fennálló tartozások és követelések feltüntetése a vagyonnyilatkozatokban a folyamatos korrupciós pénzmozgások fedezésére szolgál.)

Juhász Péternek, az Együtt alelnökének televízióban előadott, kéregetéssel egybekötött jövedelmi coming outja annak ellenére szokatlan kitárulkozás, hogy olyan adatokat köt a publikum orrára, amelyek jó része közismert, másik részéhez meg senkinek semmi köze. Juhász sikeresen gyarapította nem túl ízléses közéleti megnyilvánulásai számát, de ő szereti az ilyen happening jellegű politizálást. Ez valóban alkalmas a figyelemfelkeltésre, a közönség rokonszenvének elnyerésére már kevésbé. Mert nyilván vannak, akik egyetértenek vele, sőt olyanok is, akik megszánják, hogy öttagú családjával alig tud megélni. A 430 ezres családi költségvetés azonban több, mint a hasonló méretű, átlagjövedelemmel bíró családok bevétele, és többszöröse annak, mint amennyiből magyar családok tízezrei kénytelenek élni. Kétségtelen, az egy főre eső 86 ezer forintból nem lehet dúskálni, de a többség véleménye mégis az lesz, hogy Juhász, ahelyett, hogy igyekeznék beosztani a pénzét, nyilvános koldulásba kezd, ami felettébb kifogásolható magatartás. Ez a purifikátori ténykedését is hitelteleníti, hiszen Juhász azzal magyarázza anyagi nehézségeit, hogy ő becsületes, bezzeg a korrupt politikusok milyen jól élnek, ám ennek olyan látszata is van, hogy Juhász irigykedik és vádaskodik, hogy más politikusoknak azért megy jól, mert engedik megvesztegetni magukat. Megjegyzem, a Juhász Péter számára magánszemélyek által juttatott havi apanázsnak is van némi korrupciós stichje; lehet, hogy egyszer kérnek még tőle valamit azért a havi 10-15 ezer forintért. Pusztán szívjóságból nem szokás egy politikust pénzelni, még akkor sem, ha a kormány üldözöttjének adja ki magát, hiszen aki havi 350 ezer forintot zsebel be, tulajdonképpen azért, mert kritizálja a kormányt, az nem annyira elnyomott, mint inkább jól van megfizetve.

Valószínűleg nem talál széles körű egyetértésre Juhász azon javaslata sem, hogy emeljék fel a parlamenti és önkormányzati képviselők javadalmazását, mert szerinte az ő alacsony illetményük a korrupció melegágya. Ám bőséges tapasztalataink nem az ő igazát bizonyítják. Inkább azt mutatják, hogy számosan vannak, akik minél gazdagabbak, annál mohóbbá és gátlástalanabbá válnak, s ha visszautasítják a nekik csúsztatott összeget, csak azért teszik, mert keveslik. A jólét, a nagy vagyon egyáltalán nem teszi érinthetetlenné a korrupcióra hajlamos embereket, legfeljebb csak az árukat emeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.