Öngyi leszek

Napi 5-6 percnél többet kellene beszélgetni a gyerekekkel, ismerni kellene őket, meg azt a sok szempontból szörnyű és bizonytalan világot is, amibe beleszülettek.

Muki
2011. 12. 06. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elnézést kérek nyájas olvasóimtól, de földöntúli késztetést érzek arra, hogy ide másoljak egy MTI-s hírt: „Egy serdülők körében végzett hazai felmérés szerint a magyar fiatalok több mint 12 százaléka kívánta a közelmúltban azt, hogy bárcsak ne élne, több mint 10 százalékuk arra is gondolt, hogy véget vet az életének, több mint 3 százalékuk pedig el is tervezte, hogy ezt hogyan tenné meg.”

Nem tudom, hogy valójában kinek is kellene gratulálni e számadatok láttán, de „ügyes vagy”. Mindenkinek vannak rossz napjai, olyan is van, hogy egy-egy rossz nap közé nem ékelődik be porszívóügynöklábként egy good day. Néha úgy érezzük: szar minden. Néha tényleg az is. Viszont azon el kellene gondolkodni, mi a franc lehet annak a hátterében, hogy ennyi fiatal él ilyen sötét gondolatokkal. Röviden: a magyar serdülők 12 százalékának szó szerint (elvileg) pokol az élete. Persze a megkérdezettek között biztos vannak idióták is, akik divatból lovagolnak az „öngyi leszek” témán, első ránézésre főleg a hülye hajú emósok imádják ezt a sportot.

Az okosok azt mondják, minden a szülőkön múlik. Már osztom is az észt: ez lehet, igaz volt mondjuk az internet, a tömegmédia elterjedése előtt, „mer’ hogy be vótunk zárva”. De hogy napjainkban mennyi befolyása van a muter-fater kettősnek a gyerek dolgaira, arról elvitatkozgatnék egy jó kávé mellett (két cukorral, kis tejszínnel kérem, a kutyulósat utálom). Van itten olyan ember, aki ki meri jelenteni, hogy tisztában van azzal, a gyereke mivel tölti idejét? Csak hiszi, hogy tudja.

A becsukódó szobaajtó megnyit egy másik világot: az egy szótagos alfahímek, csücsörítő rabszolgáik, a tartalom nélküli kommunikáció ostoba és káros második valóságát. Ehhez hozzájön még egy anómiás társadalmi állapot is (anómia: Bakos, 2005., 35. oldal). A suliban – legtöbbször – be kell állni a sorba, át kell venni a normákat, bármennyire is szembemegy az otthon átadott konform valóságképpel. A pontagyú hülye gyerekek – akik 15-20 évesen még Stallonét is kettéharapnák – tudják, miképpen kell átszínezni valakinek az auráját. Mindezt a kortárs csoportok hatásának nevezik, amit csak jó neveléssel lehet csillapítani. Ennek része az is, hogy elmagyarázzuk a gyereknek: a tanulás és a munka jobb életet eredményezhet, mint bekamerázott territóriumokban kavarni a szart mások ellen annak reményében, hogy majd a „média felfedez”. Van itt már annyi ilyen felfedezett, hogy már a Hold is túlnépesedne tőlük. A gond az, hogy itt tízezreknek ez jelenti az életprogramot, miközben másik százezrek meg a belüket kidolgozzák.

Szóval a lényeg az, hogy napi 5-6 percnél többet kellene beszélgetni a gyerekekkel, ismerni kellene őket, meg azt a sok szempontból szörnyű és bizonytalan világot is, amibe beleszülettek.

Na puszi!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.