Mázlis sorsolású sztárok – a belgák útja az Eb-re

Leszállóágban lévő csapatokon keresztül jutott ki a klasszisokkal teletűzdelt Belgium, mutatjuk, hogyan.

2016. 06. 23. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt susorogja évek óta a nemzetközi szaksajtó, hogy Belgiumban húsz-harminc év után újra itt a nagy generáció. Nem hiába, hisz a vak is látja, mekkora sikereket érnek el a labdarúgók klubszinten, és legjobb európai csapatként a válogatott is ott tanyázik a FIFA-világranglista második helyén, Argentína mögött. Az is igaz: igazán erős ellenféllel nem hozta össze az élet a közelmúltban, volt ki ellen gyűjtögetni a ranglistapontokat.

A régmúlt elemzése és nagy mérlegek megvonása helyett most a belga válogatott jelenében merülünk el, videós összeállításunkban annak eredünk utána, hogyan kvalifikáltak a 2016-os Európa-bajnokságra, kis kitekintéssel arra is, kikből áll a vasárnapi (21.00 óra, Toulouse) ellenfél.

Nos, egy 2014-es februári hideg vasárnapon Nizzában ötvenhárom ország nevét helyezték el hat nagy üveggömbben. A 2-es kategóriájú csapatok közé sorolták be hazánkkal együtt (!) Belgiumot is, a 2016-os Eb selejtezősorsolásán pedig egy, a miénkhez (Görögország, Románia, Észak-Írország, Finnország, Feröer) hasonló erősségű csoportba nyert besorolást (Bosznia, Izrael, Wales, Ciprus, Andorra). A szövetségi kapitány ekkor már „a belga Dárdai”, a csatárból lett középpályás Marc Wilmots volt, aki alaposan kivette a részét hazája futballsikereiből, 19 évesen európai szuperkupát nyert a Mechelennel, hogy aztán klubszinten belga bajnokként és kupagyőztesként hódítsa meg Németországot (Schalke, UEFA-kupa-siker) és Franciaországot (Bordeaux). Játékosként 5 világversenyt – 4 vb-t is – megjárt, azokon 5-ször is betaláló Wilmots 2002-es visszavonulása után a Schalkénál meg is kezdte edzői karrierjét, amelyet azonban felfüggesztett, hisz képviselővé választották a karizmatikus sportolót. A kaptafához csakhamar visszatért (Sint-Truiden), 2009 után pedig már a válogatott másodedzőjeként láttuk Dick Advocaat, aztán Georges Leekens mellett is; az ő ideje 2014-ben jött el.

És ha szerencsés is volt a selejtezősorsolás, a B csoport küzdelmei során nem kisebb klasszisok voltak Marc Wilmots segítségére, mint a Chelsea (Thibaut Courtois) és a Liverpool (Simon Mignolet) hálóőre, a Tottenham védőkettőse (Tobi Alderweireld, Jan Vertonghen) és a Barcelona bekkje (Thomas Vermaelen), középpályán a római Radja Nainggolan, a szentpétervári Axel Witsel, a manchesteri különítmény (Kevin De Bruyne, City; Marouane Fellaini, MU), a londoni Eden Hazard (Chelsea), a BL-döntős Yannick Carrasco (Atlético Madrid) és Mousa Dembelé (Tottenham), hogy a sort egy fürt Európa-klasszis csatárral zárjuk: Romelu Lukaku (Everton), Divock Origi és Christian Benteke (mindkettő liverpooli). A sor akkor is tekintélyes, ha Hazard, Witsel és Benteke, valamint De Bruyne sem zárt túl klubidényt, Vincent Kompany pedig a szokott módon megsérült tavasszal.

Nos, visszatérve a selejtezősorozatra, Belgium egy laza hatossal nyitott Andorra ellen úgy, hogy az elején fél órán át csak gyűrték egymást a felek.

A második fordulóban Boszniába mentek a papíron legnehezebb mérkőzésre, hisz a 2014-es vb-n még résztvevő Bosznia volt a csoport első kalaposa. 1-1 lett, Edin Dzeko találatára Nainggolan a második félidő nyitányán válaszolt, a belgák pedig megtartották az értékes pontot a végéig a sorozatot amúgy egy Ciprus elleni hazai vereséggel kezdő bosnyák válogatott ellen.

Következhetett az Andorrát és Ciprust is alig (2-1) verő Wales elleni álmoskás 0-0, amivel Belgium még egyáltalán nem állt továbbjutó helyen.

A 2015-ös évre fordulva indult be a henger, a kétgólos Fellaini mellett Hazard és Benteke is betalált Ciprus ellen.

Három nappal később (2015. március 31.) pedig lendületből átmentek Izraelen is, a „hatpontos”, a gázai konfliktus miatt az első fordulóból elhalasztott találkozón Fellaini döntött.

Nyáron még a walesi botlás is belefért – ekkor Bale gólja ért három pontot és az egyenes, történelmi kijutás esélyét Walesnek…

…hisz az egyszemélyes válogatottá silányuló Bosznia Brüsszelben nem tudott mit kezdeni az újra ellenállhatatlanul focizó Fellainiékkal: 3-1.

Szeptember 6-án aztán gyakorlatilag eldőlt minden, hisz Eden Hazard a 86. percben győztes gólt rúgott Cipruson.

És ekkor már csak a borítékolható három pontot kellett összeszedni Andorrában. Az 1-4 lett.

A csoportelsőség hab volt a tortán, a sorsoláskor még csak negyedik kalapos, de ekkor már igen jól álló Wales megtette azt a szívességet, hogy Boszniából vereséggel távozott. A belgák számára már tét nélküli utolsó fordulóban a Wilmots-legénység 3-1-re elkalapálta Izraelt.

A csoportból így Belgium és a Real Madrid szélvészgyors támadóját, Gareth Bale-t soraiban tudó Wales jutott ki egyenes ágon az Eb-re, a pótselejtezők során Bosznián veretlenül lépett át Írország. Muszáj megjegyeznünk, hogy Belgium a gyengébb csapatok ellen teljesített jól, a csoportmásodik Walesszel szemben negatív volt a mérlege – és hát Boszniában is hullajtottak el pontokat. A 10 meccsen lőtt 24 góljuknál viszont csak Anglia talált be többször a selejtezők során. Az Eb előtt felkészülési mérkőzésen megint sok gólt lőve, de alig múlták felül Norvégiát: 3-2…

A belgák mostani Eb-teljesítményét hamarosan külön összeállításban elemezzük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.