Albánia vasárnap este még besegített nekünk, és saját maga mellett Romániát is Magyarország mögé sorolta az Eb-továbbjutásért folytatott harcban. Ezt a szívességet azonban nem tette meg nekünk Anglia a Szlovákia elleni hétfői mérkőzésen, a döntetlennel tovább kellett várakoznunk arra, hogy a vágyaink mellett papíron is a legjobb 16 csapat mezőnyébe kerüljünk a szerdai portugál meccsünktől függetlenül.
Arra volt szükségünk, hogy a világbajnok Németország egyetlen csúnyácska, aprócska góllal, de megverje a rajtunk keresztül az Eb-re egyenes ágon kijutott Észak-Írországot, így a 6 (még bizonytalan kilétű, de már biztosan mögöttünk lévő) csoportutolsón túl meg is lett volna az a két csoportmásodik is, amelyik már nem szerepelhet nálunk jobban az előcsatározások folyamán. Az északír–német mérkőzéssel párhuzamosan rendezett ukrán–lengyelen amúgy „nem tudott olyan eredmény születni”, ami matematikailag érdektelenné tette volna a várva várt szerdai összecsapást Magyarország és Portugália között.
Kicsit azért tarthattunk tőle, hogy a tornán eddig fegyelmezetten védekező északírek megtréfálják a gördülékenyen támadó németeket, de már a „mínusz első” percben fojtogatóvá vált a Nationalelf fölénye. Főleg Müller volt elemében az első terminusban, még ha pechje is volt: a 8. percben ziccert hibázott, a 11. percben Özillel kombinált, és utóbbi rontott, a 12. minutumban Götzével nem tudott gólt rúgatni, a 23.-ban Gomez mellelését rúgta mellé, a 27. percben pedig Kimmich beívelésénél stukkolt a rövid kapufára. A 29. percben aztán góllá érett a sok erőlködés, már Müller is betalálhatott volna, de mint darazsak a mézre, majd' megfojtották, mire kikanalazott Gomezhez, aki a sűrűből megszerezte azt a hőn áhított, csúnyácska gólt (0-1) – amire, ugye, mi is annyira vágytunk!
A félidő vége előtt Müller az oldalsó mellett a felső kapufába is „belekóstolt”, Észak-Írországnak gyakorlatilag momentuma sem volt az első 45 percben, ha csak Ward egy-egy nyargalását nem tekintjük annak.
Fordulás után Götze percei következtek, de kétszer is üvöltő gólhelyzetet puskázott el, ő volt tehát a második játékrész „Müllere”. Neuer kapuja azonban a csökkentett nyomás ellenére sem forgott veszélyben, így a második játékrészt langyosan lefocizva is hozta Németország.
Németország – Észak-Írország 1-0 (1-0)
Párizs, Parc des Princes, 43 ezer néző v.: Clément Turpin (francia)
gólszerző: Gomez (30.)
Németország: Neuer – Kimmich, J. Boateng (Höwedes, 76.), Hummels, Hector – Khedira (Schweinsteiger, 69.), Kroos – Özil, Müller, Götze (Schürrle, 55.) – Gomez
Észak-Írország: McGovern – Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans – Ward (Magennis, 70.), C. Evans (McGinn, 84.), S. Davis, Norwood, Dallas – Washington (Lafferty, 59.)
Ez pedig örömhír nekünk: matematikailag is biztos, hogy a futball-Eb legjobb 16 csapata között van a magyar labdarúgó-válogatott! (Részletek alább.)
A C csoport másik összecsapásán Lengyelország a több helyzetet kidolgozó Ukrajnát szintén 1-0-ra verte, így a kvartettben első helyen Németország (vasárnap Lille-ben az A vagy a B csoport harmadik helyezettjével mérkőzik, vagyis Albániával vagy Szlovákiával találkozik), a másodikon Lengyelország megy tovább, akik Eb-n először jutottak el a kieséses szakaszig, szombaton délután Saint-Étienne-ben az A csoportban másodikként végzett Svájccal mérkőznek a nyolcaddöntőben.
Lengyelország-Ukrajna 1-0 (0-0)
Marseille, Stade Vélodrome, 58 874 néző, v.: Svein Oddvar Moen (norvég)
gólszerző: Blaszczykowski (54.)
sárga lap: Kapustka (60.), illetve Rotany (25.), Kucser (38.)
Lengyelország: Fabianski – Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Jodlowiec, Krychowiak – Zielinski (Blaszczykowski, a szünetben), Kapustka (Grosicki, 71.) – Milik (Starzynksi, 93.), Lewandowski
Ukrajna: Pjatov – Fedeckij, Hacseridi, Kucser, Butko – Jarmolenko, Rotany, Sztyepanenko, Konopljanka – Zincsenko (Kovalenko, 73.) – Zozulja (Tyimoscsuk, 92.)
Mutatjuk a lengyelek gólját is:
Szerdán Magyarország Lyonban este 6-kor már csak azért játszik, hogy 1., 2. vagy az egyik legjobb 3. helyen jut-e tovább. C. Ronaldóék számára a mérkőzésnek ugyanakkor óriási tétje van, hisz ha nem nyernek, várhatóan elbúcsúznak a továbbiaktól. Óriási blamázs volna – számukra.
A magyar válogatott négy pontjával egyébként jelenleg vezeti az F csoportot. Amennyiben megnyeri kvartettjét, a magyar csapat az E csoport második helyezettjével találkozik, amely Belgium, Svédország és extrém esetben a jelenleg utolsó helyen álló Írország is lehet. Ha a magyarok másodikként lépnek tovább, Angliával kerülnek szembe a nyolcaddöntőben, amennyiben pedig harmadikként zárják csoportjukat, a D csoport győztesével, vagyis a címvédő Spanyolországgal vagy Horvátországgal mérkőznek.
A magyar labdarúgó-válogatott ötven év után jutott tovább csoportjából nagy nemzetközi tornán, kontinensviadalon pedig először hajtotta végre ezt a bravúrt, mivel az ezt megelőzőkön, amelyeken részt vett, csak négy együttes indulhatott.
A csoportból továbbjutás legutóbb 1966-ban, az angliai világbajnokságon sikerült a magyar együttesnek.