Mind a walesi, mind a belga nemzeti labdarúgás – Walesben és Belgiumban a két csapat Eb-negyeddöntője előtti órákig legalábbis így látják – most éli aranykorát, egyenesen csúcsgenerációnak tartják egyik oldalon Gareth Bale-éket, a másikon Kevin De Bruynééket. Az egyik országnak azonban este Lille-ben fel kell ébrednie nagy álmából.
Ha úgy vesszük, Wales gyakorlatilag máris nyertes, hiszen kontinensviadalon most látható először, vb-n is még csak egyszer mutatta meg magát, és az sem ma volt: 1958-ban. Belgium viszont mióta a csoportkör első meccsén csak keresgélte a labdát, amelyet az olaszok eldugtak, magára talált, és az íreket, a svédeket, valamint a magyarokat is önbizalomtól duzzadó, lendületes, helyenként a káprázatos jelzővel illethető játékkal verve masírozott az Eb negyeddöntőjébe, és biztos, hogy a fejekben már ott motoszkál az elődöntő vagy a döntő gondolata is.
Ugyanakkor éppen ez görcsösséget is okozhat majd a felszabadultan, bármiféle teher nélkül játszó Bale-ék ellen, akik ráadásul ismerhetik a Marc Wilmots-gárda elleni siker receptjét: azonos selejtezőcsoportból jutottak ki a kontinenstornára, és bár Belgium csoportelső, Wales pedig mögötte második volt, a két alakulat egymás elleni eredményei talán meglepő módon walesi fölényt mutatnak: Cardiffban egy-nullás eredmény született, Brüsszelben pedig gól nélküli döntetlen. (A selejtezők eseményeiről külön cikket írtunk.)
Az esti meccs helyszíne ugyanakkor a belga–francia határtól egy izmos kőhajításnyira van, ezért teljesen biztos, hogy a fogadóirodák szerint most jóval esélyesebb Belgium szurkolói hazai pályát varázsolnak az ötvenezres Lille Városi Nagy Stadionból (Grand Stade Lille Métropole) Villeneuve-d’Asq elővárosban.
A találkozót megelőző helyzetértékelések idején a walesi Chris Gunter egyébként azt mondta, ők bizony akkor képesek a legjobb teljesítményre, ha nem őket tartják esélyesnek. Persze az is lehet, mindegy, mit mond a védőjátékos, Gareth Bale aktuális játékán sokkal több fog múlhat. Ő volt az egyedüli labdarúgó, aki a selejtezők során a belga–walesi meccseken betalált.
Bale egyébként most az Eb-n is jó formában van, három góljánál senki nem tud többet a mezőnyben, ráadásul még van egy „fél” találata is, Észak-Írország ellen a nyolcaddöntőben ugyanis beadásából született a továbbjutást jelentő öngól. És hát veszélyes akcióból és pontrúgásból egyaránt. A nemzeti csapat a FIFA rangsorában a huszonhatodik helyet foglalja el.
A világranglistán második Belgium kulcsfigurája talán a magyarok ellen élete formáját (gól, gólpassz, ragyogó játék) kifogó Eden Hazard lehet – ezt ő mondta, nem mi találtuk ki –, főként hogy a negyeddöntőben elszenvedett combsérülése hipp-hopp meggyógyult, és csütörtökön már együtt is edzett a társakkal. Gyakorlatilag „hazatér”, ami plusz előny: Chelsea-be igazolása (2012) előtt hét éven át a Lille alkalmazásában állt.
A két csapat eddig 12-szer csapott össze egymással, a mérleg: 5 belga és 4 walesi győzelem, valamint 3 döntetlen az eredmény.
A mérkőzés pénteken 21 órakor kezdődik Lille-ben, a játékvezető a szlovén Damir Skomina lesz. A továbbjutó Portugáliával játszik a döntőbe jutásért.