1934: Világszintű európai válaszcsapás, a címvédő nélkül

A házigazdaság a második vb-n is együtt járt a végső diadallal, Mussolini Olaszországa nem veszíthetett.

Deák Zsigmond
2014. 05. 27. 0:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerény mezőnnyel és rendezési gyermekbetegségekkel, de mégis egyértelmű sikert aratott a labdarúgó-világbajnokság intézménye, hiszen az 1930-as uruguayi premier után az 1934-es olaszországi folytatásra már négy földrészről 32 ország nevezett, így első ízben selejtezőket kellett beiktatni. Méghozzá egyrészt unikumként (sosem történt hasonló) a házigazda részvételével, másrészt a címvédő „uruk” nélkül, akik az európai elit négy évvel korábbi távolmaradására válaszként hasonló döntést hoztak. Azóta más példákból is tudjuk, hogy a bojkottnak semmi értelme és hozadéka, főképp a sportolók isszák meg a levét, ám a nagypolitika ezt az alaptételt rendre figyelmen kívül hagyja.

Brazília és az előző döntős Argentína nem hagyta ki a seregszemlét, de – legjobbjait féltve a honosítástól – tartalékos csapattal kelt át az Atlanti-óceánon, előbbit a spanyolok, utóbbit a svédek azonnal ki is ejtették a tornáról. Főképp az olaszok éltek a „szabad rablás” eszközével, hiszen náluk számos dél-amerikai születésű, de kivándorolt felmenői révén itáliai származású kerettag – úgynevezett oriundo – szerepelt, Luisito Monti négy éve még argentinként ezüstérmet is átvehetett. Többségük aztán az 1936-os abesszínai háború kirobbanásakor kapott katonai behívó elől visszatért szülőföldjére, kimaradván az 1938-as címvédő gárdából.

Ám egyelőre ne szaladjunk ennyire előre, maradjunk 1934-ben, s a magyar válogatottnál, amely először vált vb-szereplővé, miután a kvalifikációs csoportban oda-vissza 4-1-re megverte Bulgáriát, s a balkániak visszalépése miatt Ausztriával már nem is kellett meccselnie. Nem úgy a vb-negyeddöntőben. Előtte a mieink az első körben az egyetlen afrikai résztvevőt, Egyiptomot múlták felül 4-2-re – visszavágva az 1924-es olimpián elszenvedett „csapásért” –, a Matthias Sindelar fémjelezte osztrák Wundermannschaft pedig hosszabbítás után 3-2-re Franciaországot. A monarchikus derbire a bolognai Littoriale Stadionban került sor, ahol Hugo Meisl, az ellenfél legendás szakvezetője legfőbb taktikai húzásként a kijelölt belga játékvezetőt, Louis Baertet lecseréltette barátjára, Francesco Matteára. Cserébe az olasz spori a kőkemény meccsen csak honfitársainkat sújtotta az ítéleteivel, Markos Endrét kiállította, az Avar Istvánt szétrúgó Karl Sestát viszont nem, így – akkoriban még csere híján – kilenc emberrel és 2-1-es vereséggel végződött az első magyar vb-szereplés. Mi lett volna, ha Sárosi György dr. és Avar nem bajlódik sérüléssel, ha lett volna egyetlen közös felkészülési mérkőzésünk, vagy ha Nádas Ödön szövetségi kapitány (civilben MÁV-főmérnök) hallgat néhány neves hazai edzőre? Jó kérdés.

Meisl mester bírómágiája mindenesetre az elődöntőben már nem sikerülhetett, a házigazda olaszok sokkal nagyobb erőket mozgósítottak sportdiplomáciai és egyéb területen. Rendezőként eleve rengeteg pénzt elköltöttek a nyolc új stadion felépítésére és az infrastrukturális fejlesztésekre, a görögök selejtezőbeli 4-0-s legyőzése után pedig Benito Mussolini rájött, milyen nagyszerű eszköz lenne a vb-siker hatalma népszerűsítésére. Az Egyesült Államok 7-1-es kiütése adta meg az alaphangot, a spanyolok elleni 1-1-gyel viszont porszem került a gépezetbe. Az újrajátszás aztán a kiváló irányító, Giuseppe Meazza góljával – s a jól bevált bírói támogatással – hazai győzelmet hozott, majd a négy között az osztrákokat is 1-0-ra múlták felül a vendéglátók főképp annak köszönhetően, hogy Monti levette a pályáról Sindelart. Pedig olyannyira a sógorok számítottak az esélyesebbnek, hogy Mussolini még egy vigaszdíjnak számító kupát is készíttetett olasz vereség esetére.

Ehelyett következhetett a finálé a Románián, Svájcon és Németországon túljutott csehszlovákok ellen. Akik a római PNF Nemzeti Stadionjában is vezetést szereztek Antonín Puc révén, ám Raimundo Orsi a hajrában egyenlíteni tudott. A hosszabbítás elején aztán Angelo Schiavio becsapta az egész tornán kiválóan védő, de most hibázó – lövés helyett beadásra számító – Frantisek Plánicka kapust, így másodszor is az aktuális házigazda nyerte meg a futball-világbajnokságot. Gyorsan tegyük hozzá, ha némi külső segítséggel is, de abszolút nem érdemtelenül.

A döntő magyar vonatkozása, hogy Ivancsics Mihály partjelzőként működött közre – azért nem bíráskodhatott a tornán, mert az MLSZ elfelejtette regisztrálni –, a csehszlovák keretben pedig ott volt a piros-fehér-zöld mezt később szintén viselő Kalocsay Géza. A beregszászi születésű sportember vb-ezüstérme négy évvel megelőzte a többi magyarét, de ez már egy másik történet.

1934, Olaszország
Csapatok száma: 16

Döntő: Olaszország–Csehszlovákia 2-1 (0-0, 1-1) – hosszabbítás után
PNF Nemzeti Stadionja, Róma, 50 ezer néző, vezette: Eklind (svéd)
Olaszország: Combi – Monzeglio, Allemandi – Ferraris, Monti, Bertolini – Guaita, Meazza, Schiavio, Ferrari, Orsi

Csehszlovákia: Plánicka – Zenísek, Ctyroky – Kostálek, Cambal, Krcil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedly, Puc
Gólszerzők: Orsi (81.), Schiavio (95.), illetve Puc (76.)
Bronzmérkőzés: Németország–Ausztria 3-2
Gólkirály: Oldrich Nejedly (csehszlovák) 5 góllal

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.