1954: Aranycsapatból ezüstcsapat

A németek győzelme mindmáig a világbajnokságok legváratlanabb sikere.

2014. 05. 30. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország négy éven át tartó veretlenségi sorozattal – a vb-döntőt megelőzően utoljára Ausztriától szenvedett vereséget (5:3) 1950. május 14-én –, az 1952. évi olimpiai bajnoki címmel, az „Évszázad mérkőzésén” aratott diadallal, s a 6:3 „visszavágójával”, a 7:1-gyel a tarsolyában készült a világbajnokságra – toronymagas esélyesként. A 7:1 olyannyira felkészülési meccs volt, hogy három héttel a vb-rajt előtt, 1954 május 23-án játszották; s Puskásék már a 62. percben 6:0-ra vezettek, ami után megkönyörültek az angolokon.

Az Aranycsapat Európában egyeduralkodó volt, mindenki úgy kalkulált, legfeljebb valamelyik tengerentúli nagyágyú, Brazília vagy a címvédő Uruguay (Argentína nem vett részt a tornán) állíthatja meg. De hogy Németország, pontosabban az NSZK borsot törhet az orra alá – különösen a csoportmérkőzésen kiosztott, illetve elszenvedett 8:3 után –, abban egyetlen ember bízott töretlenül. Sepp Herberger.

1954-ben még meg sem született Gary Lineker, szóba sem jöhetett, hogy a labdarúgás az a játék, amit huszonketten játszanak, és mindig a németek nyernek. Akik az első négy vb-n nem ijesztettek rá a világra. 1930-ban nem utaztak el Uruguayba, 1934-ben bronzérmet szereztek, 1938-ban az osztrák Wundermannschafttal „összevont” csapatuk már a nyolcaddöntőben alulmaradt Svájccal szemben, 1950-ben pedig nem indulhattak el a selejtezőkön.

1954-ben kis túlzással még romokban hevert az NSZK, a labdarúgás sokadlagos ügy volt, a Bundesligát például először csak 1964-ben írták ki. Végiggondolva az eddigi tizenkilenc világbajnokságot, egyik válogatott győzelme sem annyira meglepő, mint a németé 1954-ből.

Nem hiába tartják úgy – nem csak a szurkolók, hanem a történészek is –, hogy az 1954-es labdarúgó-világbajnoki győzelem nagyon fontos szerepet játszott a II. világháború utáni német talpra állásban. A Nationalelf – Németországban szinte minden „Bundes-”, azaz szövetségi, a futballválogatott azonban a mai napig nemzeti – visszaadta a németek önmagukba vetett hitét.

Mindezt mindenekelőtt – miként már utaltunk rá – Sepp Herbergernek köszönheti. Aki hivatalosan 1936 óta volt szövetségi kapitány (a tisztséget egészen 1964-ig töltötte be), de a világháború után érdemben csak 1954-ben látott munkához. Egységes bajnokság nélkül nem volt könnyű dolga kiválasztani a legjobb játékosokat, de ő megbirkózott a feladattal.

Sajnos, taktikusként felülmúlta a mi Sebes Gusztávunkat, hiszen a csoportkör 8:3-as eredményéből a német válogatott dupla, sőt tripla hasznot húzott. Egyrészt sokkal könnyebb ágra került az egyenes kieséses szakaszban, másrészt a magyarokat elbizakodottá tette az eredmény, harmadrészt Liebrich a találkozón lerúgta Puskást, aki ezután csak a döntőben játszhatott – jól, de nem csúcsformában.

Ezenfelül az Aranycsapat – az összeesküvés elméletek hívei szerint mindenképpen – nemzetközi összefogás áldozatává is vált. A FIFA képtelen lebonyolítást eszelt ki. A 16 résztvevőt négy csoportba osztották – eddig rendben –, ám a csoportokban alapesetben csak két fordulót bonyolítottak le! Az A csoportban Jugoszlávia, a C-ben pedig Ausztria végzett az élen Brazíliát, illetve Uruguayt – sorsolással! – „megelőzve”. Úgy, hogy a jugoszláv–brazil 1:1-re végződött, s a dél-amerikaiknak jobb volt a gólkülönbségük, az osztrák–uruguayi meccset pedig le sem játszották, s persze az uruk gólkülönbsége is jobb volt, mint a sógoroké...

A sorsolást pedig akkor is gond nélkül lehetett manipulálni. Mintha tényleg az lett volna a cél, hogy Magyarország a negyeddöntőben és az elődöntőben az előző világbajnokság két döntősével, Brazíliával és Uruguayjal akadjon össze.

A mieink Puskás nélkül meg is szenvedtek a győzelemért mindkét mérkőzésen. Mindkettőt 4:2-re nyerték meg, az elődöntőt csak hosszabbításban. A brazilok elleni meccs különösen forró hangulatú volt. A bíró előbb az egymásnak ugró Bozsik, Nilton Santos duót, majd a Lórántot szándékosan megrúgó Humbertót állította ki. A vereség után a brazilok elvesztették a fejüket, az öltözőfolyosón cipővel, szódásüveggel, mindennel, ami a kezük ügyébe került, dobálták a magyarokat. Uruguay pedig a nemzetközi porondon 1924 óta tartó veretlenségét az Aranycsapattal szemben vesztette el.

S ha mindez nem lenne elég, a finálét az 1953-ban és 1954 megalázott Anglia képviseletében Ling vezette, aki 3:2-es német előnynél a hajrában nem adta meg Puskás szabályos gólját.

Sorolhatnánk még az érthetetlen és gyanús körülményeket, a németek doppingolását, az Adidas új stoplis cipőjét, ami a Wankdorf-stadion felázott gyepén különösen nagy előnyt jelentett a németeknek, Sebes nehezen megmagyarázható húzását, ahogy felforgatta a magyar csapatot, ám a teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a magyar válogatott mindenekelőtt önmagát verte meg.

A még élő szemtanúk egyre többször beszélnek arról, hogy a keret több tagja már a döntő előtti éjszakán megünnepelte az aranyérmet. S bár már tíz perc után 2:0-ra vezettünk, kiütközött a fáradtság, s Puskásék nem bírtak a megittasodott németekkel. Csekély vigaszként be kellett érniük a vb után költött szállóigével, miszerint ugyan Németország a világbajnok, de Magyarország a világ legjobb csapata.

Az Aranycsapatból így lett ezüstcsapat, amelyet idehaza nem népünnepély, hanem a forradalom előszele fogadott.

Évtizedeken át volt miért búsulni, ám a magyar futball közelmúltja és jelene alapján nyugodtan fogalmazhatunk úgy: 1954-ben ezüstérmet nyertünk. Legfeljebb halkan tegyük hozzá: úgy, hogy elvesztettük az aranyat...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.