F csoport: Figyelhetjük Messi és a fradista bosnyák csatáját

Argentína az F csoport favoritja, a bosnyákok és a tavalyi Afrika-bajnok nigériaiak juthatnak tovább mögöttük.

Deák Zsigmond
2014. 06. 08. 0:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az argentin válogatott két arany- (1978, 1986) és két ezüstérmet (1930, 1990) szerzett az eddigi világbajnokságokon, s az egyetlen, amely a FIFA minden korosztályos és egyéb sorozatát megnyerte már legalább egyszer. A ’78-as vb-diadalban a hazai pálya is erősen belejátszott, no meg a Peru elleni bunda, 1986-ban viszont nyilvánvalóan megérdemelten lett első a Diego Maradona vezette nemzeti gárda. A legendás 10-esnek szakvezetőként már nem ment ennyire, hiszen a 2010-ben Dél-Afrikában a németek ellen tehetetlenül figyelte a kispadról csapata vergődését. Amely csapat kiváló erőkből állt, s ez idén sem lesz másképp.

Alejandro Sabella szövetségi kapitány például megteheti, hogy nem számít Carlos Tévezre vagy Esteban Cambiassóra. A jó szereplés kulcsa természetesen Lionel Messi lehet, vele kapcsolatosan minden szakértő leszögezi, hogy akkor lesz csak korszakos klasszis, ha válogatottszinten is nyer végre valamit. Mondjuk vb-t. Tett is ezért, hiszen úgy tűnt, a klubszezon végén rápihent a világbajnokságra, túlzás lenne állítani, hogy kihajtotta magát a zenitjén túljutó Barcelonában, nála a korábbi évekkel ellentétben most a válogatott kap prioritást. Az argentinok tavaly októberben gyakorlatilag már tét nélkül, az Uruguay elleni vereséggel zárták a vb-selejtezőket, azóta három győzelmet és két döntetlent értek el, legutóbb, szombaton este a szlovénokat verték 2-0-ra, Messi szerezte a második találatot. Van egy olyan érzésünk, előfordul ilyesmi majd a vb-n is, az argentinok pedig ott lesznek a végjátékban.

Még a délszláv háború alatt, 1993-ban Iránnal játszotta első hivatalos mérkőzését a bosnyák válogatott, a felek bizonyára nem gondolták, hogy bő két évtized múlva a világbajnoki csoportban is összefutnak. A gárda először az 1998-as vb-selejtezőknek feszült neki, s folyamatosan javuló formát mutatott. Kétszer is elhatolt a pótkvalifikációig, ám Portugália rendre rágós falatnak bizonyult. Aztán a legutóbbi sorozatban már sikerült a csoportgyőzelem többek között a görögök előtt, így lehet ott egyetlen vb-újoncként Bosznia-Hercegovina Brazíliában. A szövetségi kapitány Safet Susic, aki a Paris Saint-Germain és a jugoszláv válogatott klasszisa volt annak idején, érdekesség, hogy unokaöccsét, Tino Susicot betette a keretbe. No meg a Ferencváros játékosát, Muhamed Besicet is, így újra lesz vb-szereplő a magyar NB I-ből. Sőt, Besicre állítólag komoly feladat vár, neki kell majd fognia az argentinok ellen a világ jelenlegi talán legjobb futballistáját, Lionel Messit. A 21 éves játékos mindenesetre a nemzeti gárda két májusi felkészülési mérkőzésén Elefántcsontpart és Mexikó legyőzéséből kezdőként és végig kivette a részét. A keret legnagyobb neve a Manchester City klasszisa, Edin Dzeko, aki 62 eddigi válogatott találkozóján 35 gólt szerzett, Drogbáék ellen duplázott.

 

 

Nigéria az ötödik világbajnokságára készülhet, 2002-ben és legutóbb, 2010-ben nem lépett tovább a csoportjából, 1994-ben és 1998-ban viszont nyolcaddöntőzhetett. Ez volt a „Szuper Sasok” fénykora, hiszen egészen a világranglista ötödik helyéig jutottak, ilyen magasan se előtte, se utána nem járt afrikai nemzeti gárda. Jelenleg 43. a csapat a FIFA-sorban, tavaly pedig megnyerte az Afrikai Nemzetek Kupáját, ami újabb lokális zenitet ígér. Stephen Keshi szövetségi kapitány 23-as keretébe nem véletlenül válogatott be 16 kontinensbajnokot, kihagyta viszont a döntő győztes gólját szerző Sunday Mbát, illetve Nnamdi Oduamadit, aki mesterhármast szerzett a 2013-as Konföderációs Kupán Tahiti ellen. Idén egy vereséget számlál Nigéria, januárban Malitól kapott ki, a közvetlen vb-felkészülés során pedig a döntetleneket halmozta (0-0 Mexikóval és Görögországgal, 2-2 Skóciával). John Obi Mikel és Victor Moses egyaránt a Chelsea-t erősíti, ilyen nyersanyaggal éppen meg lehet előzni két vetélytársat a kvartettben, leginkább Iránt és Boszniát.

Az iráni válogatott 1978, 1998 és 2006 után negyedszer jutott el a világbajnokságra, s nyilvánvalóan az a célja, hogy most végre ne ragadjon a csoportjában, mint eddig mindig. 2013-ban nagyszerű évet produkált a gárda, hiszen 7-1-1-es mérleggel végzett, idén viszont Kuvait felülmúlását követően elfelejtett nyerni, Guineától kikapott, Fehéroroszországgal, Montenegróval és Angolával ikszelt. Az együttes legnevesebb tagja egyértelműen a portugál szövetségi kapitány, Carlos Queiroz, aki korábban ült hazája, a Dél-afrikai Köztársaság és az Egyesült Arab Emírségek válogatottjának a kispadján is, klubszinten irányította a Real Madridot, s Alex Ferguson segítője volt a Manchester Unitednél. Ám magát mégsem állíthatja be, így leginkább Askan Dedzsagah eredményességében bízhat. Az angol élvonalból most kiesett Fulham 27 éves játékosa az idény során öt gólt lőtt, korábban pedig a német Bundesliga I-et járta meg a Herthával és a Wolfsburggal.




Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.