Focidráma ’74: Hollandiát siratta az egész világ

Másodszor fordult elő 1954 után a világbajnokságok történetében, hogy a legjobb csapat elbukta a döntőt.

Ch. Gáll András
2014. 06. 04. 3:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvenes évtized első évei a labdarúgásban egy addig nem tapasztalt, csodálatos jelenség, a holland totális futball jegyében peregtek le. És ez bizony magyar találmány volt a javából, amelynek előképe Kürschner Izidor, Guttmann Béla és Sebes Gusztáv egymástól függetlenül kifejlesztett, mégis valahol közös, mert a Kárpát-medencéből táplálkozó találmánya volt. Nevezték ezt 4-2-4-es formációnak, hátravont középcsatárnak, jogo bonitónak, teljesen mindegy: a lényege a posztok elmosódása volt, Czibor balszélső létére a csatársor minden pontján feltűnt, a bekkek – Buzánszky és Lantos – felfutottak támadni, jóval megelőzve Giacinto Facchettit, Hidegkuti, ha kellett, center létére középpályást is játszott.

Szóval, totális futball. Nem véletlen, hogy a hollandokkal is egy temesvári magyar ember, Kovács István, az Ajaxot 1972-ben és 1973-ban BEK-diadalra vezető szakember ismertette meg ezt a tüneményt. (Jó, egy kissé elfogultak vagyunk, mert azért Rinus Michelsnek is volt valamennyi köze hozzá ) Kovács – akit a Wikipedia románnak titulál, és vérlázító módon Stefan Kovacsnak ír – olyannyira magyar volt, hogy Miklós bátyja egy alkalommal, 1941-ben, Észak-Erdély visszatérése után még a magyar válogatottban is játszott. A sors iróniája, hogy Kovácsot azért váltották le a román válogatott éléről, mert megvádolták, hogy csapatát „lefektette” a Magyarország elleni, 1981-es vb-selejtezőn, amit Fazekas góljával mi nyertünk meg 1–0-ra

Mindegy is: az 1974-es NSZK-beli világbajnokságon Rinus Michels, a főállásban a Barcelonát dirigáló maestro volt a hollandok szakvezetője, s az általa irányított „clockwork Orange” fantasztikusan muzsikált. Az 1938 óta először vb-re kijutó hollandusok csoportjukban lemészárolták Uruguayt (2–0) és Bulgáriát (4–1), s Svédország ellen egy kényelmes 0–0 is elég volt a csoportelsőséghez. A József Attila Gimnázium érettségiző diákjaként, néhány héttel a kalocsai bevonulás előtt, cimboráimmal nem tudtunk elszakadni a képernyő elől, s valamennyien megrögzött holland drukkerekké váltunk, ugyanúgy hibátlanul fújva a „jungblúd, szürbír, rejzbergen, hán, krol, janzen, nészkensz, fanhánegemet", mint természetesen a „grosics, buzánszky, lóránt, lantost” Korszakhatár volt 1974 a mi generációnk életében: a magyar válogatott egymás után másodszor nem jutott ki a vb-re, s jobb híján ekkor voltunk kénytelenek először azonosulni egy külföldi válogatottal.

És a lobogó hajú, laza, szellemes narancsos fiúk, zseniális vezérük, Johan Cruyff irányításával tökéletesen alkalmasak voltak e szerepkör betöltésére.

A második körben Brazíliával, Argentínával és az NDK-val mérkőzött meg Hollandia, és ekkor – ha lehet – még zökkenőmentesebben száguldottak a Michels-legények. Argentínát úgy verték meg 4–0-ra Cruyff két, Rep és Krol egy-egy góljával, hogy sikoltoztunk a gyönyörtől. Pedig ott sem nyeretlen kétévesek kergették a labdát, ma is fejből fújom az összeállítást: Carnevali – Wolf, Perfumo, Heredia, Sá – Balbuena, Telch, Squeo – Houseman, Ayala, Yazalde.

Az NDK elleni 2–0 is sima ügy volt, és bár a brazil meccs előtt azt hittük, emberükre találnak Rivelinóékban, természetesen nem így történt.

A brazilok gusztustalan, agresszív, durva játéka kivívta valamennyiünk megvetését, ott faragták Cruyffékat, ahol csak tudták, de így sem akadályozhatták meg a 2–0-s holland győzelmet a dortmundi Westfalenstadionban. Neeskens és Cruyff gyönyörű góljai – egyik olyan volt, mint a másik, a szélről belőtt labdát spárgázva vágták a hálóba.

A brazilok legyőzése a döntőbe jutást jelentette Hollandiának, ahol a házigazda várta a nagy esélyest. A nyugatnémetek csak csoportmásodikként mentek tovább, mert a belnémet rangadót a hamburgi Volksparkstadionban Jürgen Sparwasser góljával 1–0-ra az NDK nyerte meg, ezzel is bizonyítva a szocializmus felsőbbrendűségét a rothadó kapitalizmus – és annak dekadens futballja – felett. A 26 éves magdeburgi gépészmérnök nemzeti hős lett az NDK-ban. Évekkel később kijelentette: „Ha egyszer meghalok, s csak annyit vésnek a sírkövemre, hogy Hamburg ’74, akkor is mindenki fogja tudni, hogy én nyugszom ott.”

Az arcpirító vereség felébresztette Gerd Mülleréket, s attól fogva csak győztek. A középdöntős csoportban Jugoszláviát 2–0-ra, Svédországot 4–2-re verték, majd szakadó esőben, a frankfurti Waldstadion 62 000 nézője előtt következett a szintén veretlen Lengyelország. Aki győz, az vívja a döntőt a hollandokkal.

A lengyelek csodálatos válogatottja (szintén „séróból” megy még negyven év után is: Tomaszewski – Szymanowski, Gorgon, Zmuda, Musial – Kasperczak, Deyna, Maszczyk – Lato, Szarmach, Gadocha) egyszerűen lefocizta a németeket a bokáig érő sárban. Gerd Müller második félidős gólja ugyan kibrusztolta az 1–0-s sikert, de a végén Sepp Maier hatalmas bravúrja is kellett a győzelemhez. A teljes igazság kedvéért tegyük azért hozzá, hogy 1–1-gyel is a németek jutottak volna a döntőbe.

A döntőbe
1974. július 7. és 1954. július 4.
Csaknem napra pontosan két évtized van a két tragikus dátum között. Tragikus Hollandiának és tragikus Magyarországnak, mert két elvesztett vb-döntő időpontja. Csakhogy van egy óriási különbség. Az a negyven évvel ezelőtti dátum a holland futball máig ívelő, s mindjárt négy évvel később, majd 2010-ben is újabb vb-finálét eredményező világhódító útjának jószerével az elejét jelezte, mi viszont 1974-ben már megállíthatatlanul zuhantunk a mélybe, amely mélységnek talán még ma sem értünk a fenekére.

A finálé úgy kezdődött – mármint a hollandoknak, és nekünk, önmagunk által felkent narancsosoknak –, mint egy szép álom. Jack Taylor a sípjába fújt, a hollandusok indították útjára a labdát, és addig nem adták át a németeknek, amíg meg nem szerezték a vezetést. Tizenötször passzolták egymáshoz, mígnem Crujff meglódult, lefutotta Berti Vogtsot, s Uli Hoeness – akkor még szabadlábon volt – a 16-oson belül csak fölvágni tudta. A tizenegyest Neeskens elemi erővel bebombázta, 1–0. Aztán a 25. percben egy Beckenbauer által indított kontra végén Bernd Hölzenbeint szabálytalanul szerelték a 11-es pont környékén, ez is büntető, amelyet Breitner értékesített. Ezek voltak az első tizenegyesek világbajnoki döntőben.

A győztes gólt a 43. percben Gerd Müller, a nemzet bombázója szerezte meg közelről, és hiába törte fel a háló a második félidőben a házigazda hátát, Maier kivédte Cruyffék szemét: az NSZK húsz év után ismét világbajnok lett.

Ekkor állították össze először a torna All Star-válogatottját, amely így festett: Maier (nyugatnémet) – Breitner, Beckenbauer (nyugatnémet), Krol (holland), Vogts (nyugatnémet) – Neeskens (holland), Deyna (lengyel), Overath (nyugatnémet) –   Lato (lengyel), Cruyff, Rensenbrink (holland).

Csapatok száma: 16

Döntő: NSZK–Hollandia 2–1 (1–1)
München, Olympiastadion, 75 200 néző, jv.: Jack Taylor (angol)
NSZK: Maier – Vogts, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner – Bonhof, Hoeness, Overath – Grabowski, Müller, Hölzenbein. Szövetségi kapitány: Helmut Schön.
Hollandia: Jongbloed – Suurbier, Rijsbergen (De Jong, 69.), Haan, Krol – Jansen, Neeskens, Van Hanegem – Rep, Cruyff, Rensenbrink (R. van de Kerkhof, 46.). Szövetségi kapitány: Rinus Michels.
Góllövők: Breitner (25., 11-esből), Müller (43.), illetve Neeskens (2., 11-esből)

A harmadik helyért: Lengyelország–Brazília 1–0

A torna gólkirálya: Grzegorz Lato (Lengyelország) 7 góllal

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.