Kellemetlen és nyomasztó érzés az, amikor a felbérelt szakembernek gondolt személyről kiderül, köszönőviszonyban sincs az általa képviselt szakmának, vagy a szórólapon feltüntetett telefonszámot az előleg kifizetése után már senki nem veszi fel. Kínos, és sokba kerülő pillanatokat tud okozni, ha nem járunk el kellő körültekintéssel a szakember kiválasztásakor. Az MNO által megkérdezett szakértők egybehangzóan állítják, hogy az esetek 90 százalékában elkerülhető a kontárok által okozott kár.
– Sok bosszúság és pénz takarítható meg azzal, ha nem az első szembejövő ajánlkozót fogadjuk meg a munkára. Nagy könnyelműség a postaládába bedobált szórólap alapján megbízni valakit. A kiválasztott mesteremberről vagy cégről érdemes leellenőrizhető referenciákat kérni, és persze utánakeresni az interneten is. Sok kellemetlenségtől óvjuk meg magunkat, ha időben kiderül, hogy a kiválasztott iparosról milyen véleménnyel vannak a neten, vagy a megbízni szánt vállalkozásnak van-e bármilyen köztartozása – mondta el az MNO kérdésre Feczkó Tímea a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mestervizsga referense.
– Érdemes megbizonyosodni arról, hogy az illető rendelkezik-e a megfelelő szakmai bizonyítványokkal. A mesterlevél megléte elég komoly szűrő, magas követelmények teljesítését követően sikeres vizsga után kaphatják meg a szakemberek, de sajnos egy szakmunkás vizsgabizonyítvány sem minden esetben biztosíték. A tapasztalatok azt mutatják, hogy van olyan szakember aki rokon szakképesítéssel rendelkezik, viszont annál nagyobb szakértelemmel és gyakorlattal sokkal szebb és jobb munkát végez – osztotta meg tapasztalatait az MNO-val Feczkó Tímea.
Mit tehet az ember, ha – mint általában – menet közben derül ki hogy a szakembernek gondolt illető nem áll a helyzet magaslatán? „Az esetek nagy részében nem kell perre vinni az ügyet, a Békéltető testület sok esetben praktikus, és olcsó megoldás lehet az ilyen esetekben” – mondta el Vándor Béla a Magyar kereskedelmi és Iparkamara jogtanácsosa. „Az emberek többsége próbálja minél olcsóbban megúszni a felújítást, és ez a gondolkodásmód többnyire megbosszulja önmagát. A Békéltető testület tárgyalóasztalhoz ülteti a vitás kérdésben a feleket. Ez a verzió abban az esetben működik, ha a mindkét fél hajlandó a kompromisszumra. Ha a másik fél – az ilyen esetek nagy részében a szolgáltató – nem hajlandó a békés megoldásra, eltűnik, nem veszi fel a telefont stb. úgy az testület által kiadott ajánlásban is szerepel, ami egy későbbi polgári peres eljárás során sokat nyomhat a latban” – mondta el a jogtanácsos. A polgári perekkel ellentétben a békéltetési folyamat ingyenes, míg az előbbinél a vesztes fél fizeti a perköltséget.
Nagyobb anyagi befektetéssel járó munkálatoknál viszont jobban teszi a megbízó, hogy ha több helyről is kér az adott munkára árajánlatot, és – ahogyan azt fentebb elhangzott – minden pályázónak utánanéz. „ Ha kiválasztottuk a megfelelő árajánlatot, és a referenciák is rendben vannak, akkor is érdemes megbízási szerződést íratni egy ügyvéddel, vagy közjegyzővel, ami részletesen tartalmazza a munka menetét, az anyag és munkadíjat, az esetleges kötbért, és a határidőket. Hihetetlenül hangzik, de több millió forintra rúgó megbízásokat képesek az emberek szóban megkötni olyan vállalkozókkal, akinek addig sem a munkáját, sem a szakértelmét nem ismerték. Az az iparos akinek nincs vaj a füle mögött (korrekt módon elvégzi a munkát, nem tűnik el az előleggel stb), annak nem jelent problémát egy szerződésben vállalni a felelősséget a munkájáért” – összegezte tapasztalatait Vándor Béla a Magyar kereskedelmi és Iparkamara jogtanácsosa.
Érdemes tehát körültekintően eljárni, mielőtt bárkit megbízunk egy felújítással. Az ajánlás, és a referencia elengedhetetlen szűrő, ahogyan az is, ahogyan a felbérelni kívánt iparos hirdeti magát, és mindenképpen érdemes szerződést írni.