Amire a horvát nyaralás során figyelni kell

Kit hívjunk, ha bajba kerültünk Horvátországban?

Tresó T. Tibor
2014. 06. 09. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátország az egyik legkedveltebb külföldi úti cél a nyaralások során. Déli szomszédaink az Európai Unió tagjaként számos olyan változtatást eszközöltek ami érinti a nyaralni indulókat. A határon még kérik az úti okmányokat (magyar és EU-s állampolgárok esetében a személyit), de már nincs vámellenőrzés, viszont van jó pár olyan szabály és tudnivaló, amivel nem árt ha tisztában vagyunk indulás előtt.

A közbiztonság Horvátországban alapjában véve jó, de nem árt egy két dolgot figyelembe venni. A rendőrség erőfeszítései ellenére az utóbbi években nőtt az autólopások száma déli szomszédainknál, elsősorban BMW és Audi, de általában német gyártmányú járművek esetében – olvasható a tájékoztatás a Konzuli Szolgálat honlapján, ahol a poggyászbiztosítás fontosságára is felhívták a figyelmet. A poggyászbiztosítással rendelkező turisták meglopása esetén célszerű azonnal rendőrségi jegyzőkönyvet felvetetni, utólag ez már nem lehetséges.

A magyar útlevél igen kapós a tolvajok körében, mert szinte valamennyi európai államba vízummentesen lehet vele utazni. Ha az úti okmányokat ellopják, azt azonnal a helyileg illetékes rendőrségen be kell jelenteni és a bejelentésről rendőrségi jegyzőkönyvet felvetetni. Ezt követően, a külképviseleten 30 euróért ideiglenes magánútlevelet állítanak ki, amelyhez a rendőrségi jegyzőkönyv és egy fénykép szükséges, illetve a személyazonosságot egyéb okmánnyal, vagy valamely személy által igazolni kell. Mindenképpen javasolt, hogy külföldi útjukra vigyenek magukkal minimum egy igazolványképet, az ideiglenes magánútlevél kiállításához, de aki biztosra megy, az az úti okmányok hivatalos másolatait is bekészítheti, és az eredeti papírokat elzárva, a másolatokkal közlekedik külföldön.

A két ország között kialakult gyakorlat alapján – tekintettel arra, hogy minden magyar állampolgárt megillet a hazatérés joga – a horvát–magyar határon a rendőrségi jegyzőkönyv birtokában úti okmányok nélkül is át lehet lépni a határt.

A közlekedési szabálysértéskor a helyszínen rendezhető a bírság, de akinél nincs elegendő pénz, az Western Union szolgáltatásának segítségével – minden postahivatalban megtalálható – utaltathat magának. A szabálysértés elkövetőjének útlevelét a rendőrség bevonja, azt 72 óráig, illetve a szabálysértési eljárás befejezéséig visszatartja.

A legfontosabb telefonszámok – segélyhívó: 112, rendőrség: 192, tűzoltóság: 193, mentő: 194, Horvát Autóklub, segélyszolgálat: 1987. Jó hír, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén júliustól két hónapon át ismét járőröznek magyar rendőrök Horvátországban, az Adriai-tenger partján, hogy főként Zára (Zadar) térségében segítsék a magyar turistákat.

Habár Horvátország 2013. július 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz, a határon csak a vámellenőrzés szűnt meg, a személyi ellenőrzés nem. A vámmentesen behozható érték a korábbi 1000 kuna (megközelítőleg 40 000 HUF) értékről 300 euróra nőtt a szárazföldi belépésnél, míg a légi és vízi közlekedés esetén 430 euró értékig vámmentes.

A határt magyar állampolgárok továbbra is csak érvényes személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel léphetik át. Kiskorúak utazásakor érdemes a személyi igazolványt megcsináltatni, ez ugyanis az útlevéllel szemben díjmentes. Bár a magyar–horvát határon folyamatosan állnak át az úgynevezett egymegállós ellenőrzésre, jelenleg mind a horvát, mind a magyar rendőrség ellenőrzi az okmányok érvényességét be- illetve kilépéskor.

A házi kedvencek ideiglenes, rövid időre történő bevitelét illetően a kisállatnak rendelkeznie kell az uniós előírások szerinti útlevéllel, oltási könyvvel és mikrocsippel. Egyéb háziállatok tekintetében (díszmadarak, teknőcök és hasonlók) állatorvosi bizonyítvány szükséges arról, hogy a háziállat egészséges, valamint a származás helyét és az azonosító jeleket kell feltüntetni.

A sebességkorlátozás megegyezik az itthon érvényben lévővel: autópályán 130 km/h, autóúton 110km/h, egyéb utakon 90 km/h, lakott területen pedig 50 km/h. A régóta keringő városi legendát cáfolva a fekete nejlonzsákot nem kéri a rendőr a sofőrtől, de gépjárművenként legalább egy sárga-sárgászöld fényvisszaverő mellényt kötelezően tartani kell az utastérben.

A horvát autópályák fizetőkapus rendszer szerint működnek, a felhajtásnál kapott kártya alapján kell a kihajtókapunál a megfelelő összeget kifizetni kunában vagy euróban. Hivatalos portálokon és úti leírásokban nem olvasható, de tapasztalat, hogy főleg az éjszakai időszakban érdemes odafigyelni, mert nem feltétlenül adnak vissza pontosan a díjfizető kapuknál.

A fizetés után azonnal felvágódó sorompó és a mögöttünk tornyosuló sor miatt hajlamos az ember reflexből eltenni a visszajárót, és gyorsan továbbhajtani, amit átszámítva pár ezer forintunk bánhat, az egyirányú fizetőkapukhoz pedig senki nem megy vissza.

A feltorlódott sorok általában a készpénzes kapukhoz vezető sávokra jellemzőek, időt és pénzt nyerünk, ha a bankkártyás fizetőkapukat választjuk, ezeknél jellemzően kisebb a sor. Apropó: bankkártya. Ahol lehet használjuk, a tranzakció során ugyanis középárfolyamon számolja a rendszer a forintot. A – főleg a kisebb – benzinkutaknál kerüljük az euróval történő fizetést, mert szinte biztos hogy olyan árfolyamon váltanak, ami számunkra kimondottan előnytelen.

Érdemes tudni, hogy horvát szomszédainknál jelentősen szigorodtak a büntetési tételek a közlekedési szabálysértések és bűncselekmények esetében. A felelőtlen száguldozásért, a forgalommal szemben haladásért, illetve az ittas vezetésért akár 3 év börtönbüntetés is járhat! A vízi közlekedés biztonsága érdekében büntetik a gyorshajtást, a motorcsónakkal száguldozást abban az esetben is, amikor ez nem okoz balesetet. Az interneten megjelentetett sértő kommentár pénzbüntetéssel büntetendő. Az uniós tagság ellenére Horvátországban a vadkempingezés továbbra is tilos! Vadkempingezésnek minősül a közterületeken, parkolókban és a benzinkutakon való éjszakázás is!

Munkaidőben – hétköznap 08.00–17.30, illetve pénteken 14 órán túl, valamint hétvégén és ünnepnapokon a Zágrábi Magyar Nagykövetség konzuli osztálya ügyeleti telefonvonalat tart fenn a bajba jutott, segítségre szoruló magyar állampolgárok részére a +385 14 890 906-os vezetékes és a +385 992 500 050-es mobiltelefonszámon. Fontos tudnivaló, hogy a nagykövetség munkaidőn túl bajba jutott és segítségre szoruló állampolgárok ügyeivel foglalkozik, általános tájékoztatásért munkaidőben érdemes hívni a megadott számot.

A nagykövetség konzuli osztálya Zágrábban, a Pantovčak 255-257. szám alatt található, ügyfélfogadási idő: 8.00–16:30 között. A bajba került magyar állampolgárok segítséget kérhetnek a rijekai vagy a spliti tiszteletbeli konzulátuson is.

Rijeka: Riva Boduli 1., telefon: +385 51 213 494, illetve +385 51 212 111.

Split: Ivana Gundulića 26. A/II., telefon: +385 21 480 019 vagy +385 21 380 20.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.