Július közepe van. Nyár, meleg, sőt hőség. A műszaki áruházak tömegével ontják az ajánlatokat a mini ventilátortól a nagyobb, beépíthető légkondicionáló berendezésekig. Mekkora teljesítményű gép tud gazdaságosan lehűteni egy átlagos, 55 négyzetméteres lakást? Mi alapján válasszuk ki a megfelelő légkondit, és mit kell figyelembe venni a beszerelésnél? A felmerülő kérdésekre Kohári István a Készház Világ ügyvezetője ad választ, aki idestova két évtizedes tapasztalatával üzemelteti, tartja karban, és javítja az általa telepített léghűtő berendezéseket.
Ma az áruházakban kétféle berendezéshez juthatunk hozzá: az egyiket „on/off”-osnak, a másikat inverteresnek nevezi a szakzsargon. Természetesen mindkettő hűti a lakást, és az alapvető célnak – hogy elviselhető hőmérsékletet biztosítson az otthonunkban – bármelyik megfelel, igaz az Unió területére már csak az inverteres légkondit engedi be a vámrendelkezés, még fellelhetőek a régi rendszerű masinák is. A különbség a teljesítmény leadásában keresendő: míg az „on/off”-os rendszer kizárólag maximumon tud pörögni, vagy sehogy, addig az inverteres alkalmazkodik a környezetéhez – ezért is szokás „okos klímának” nevezni –, csak annyit dolgozik, amennyit nagyon muszáj.
Az „on/off”-os készülék működése egyszerű: beállítjuk rajta az elérni kívánt hőmérsékletet, mire a berendezés elindítja a kültéri egységben található kompresszort, amely 100 százalékon dolgozik, ameddig úgy érzékeli, hogy elérte a kívánt hőmérsékletet. Ekkor kikapcsol, majd kezdi az egészet elölről, ha ismét melegszik a helyiség.
Ezzel szemben az inverteres lassabban pörög fel a csúcsig, és teljesítmény-szabályzójának köszönhetően a legkisebb befektetett energiával éri el a megcélzott Celsius-fokot. Ám ekkor sem kapcsol ki, hanem – a minimumon üzemelve – folyamatosan tartja a kívánt hőmérsékletet. Az inverter a kompresszor teljesítményét 130 százalékig fel tudja szabályozni, amennyiben szükség van rá, illetve 50 százalékig le is tudja venni. Leggyakrabban az energiatakarékosságot szokás kiemelni, bár pontosabb, ha energiahatékonyságról beszélünk, mivel a teljesítményszabályozásnak köszönhetően valóban 10-30 százalékkal csökkenhet az áramfogyasztás az inverteres klímák esetében.
„Minden klímaszerelő tisztában van azzal, hogy a középkategóriás klímaberendezések hibáinak nagy százaléka a szakszerűtlen telepítésből fakad, és csak nagyon minimális, szinte elenyésző százalékát okozza maga a gép gyári hibája. A klímakészülék beszerelését minősítéssel úgynevezett »kék kártyával« rendelkező szakemberre szabad bízni (a cégek és szerelők jogosítását itt ellenőrizheti), ellenkező esetben nem érvényesíthető a garancia” – vázolta a beszereléssel kapcsolatos tudnivalókat a szakember.
Bár településenként változó, de az önkormányzati előírások szerint engedélyköteles lehet a klímaszerelés – a homlokzatra és a ház egyéb külső felületei kapcsán – a műemléknek nyilvánított épületeken. A szerelési költségeket megdobja, ha a kültéri és a beltéri egységek egymástól milyen távon kell felszerelni, ha nehezen megközelíthető, problémás helyen kell a szerelést végezni, vagy ha darus kocsit kell bevetni a telepítéshez.
A beltéri egység helyének megtervezése is körültekintést igényel. A levegőfúvó egység helyének kiválasztásánál vegyük figyelembe azt, hogy a beáramló hideg levegő merre irányul majd, ne a próba közben döbbenjünk rá arra, hogy az étkezőasztalra vagy a kanapéra ontja a hűsítő hideget a szerkezet. Mindenképpen kérjük ki a szerelő tanácsát.
A „kék kártyás” engedéllyel rendelkező cégek egyenesen a márkaképviselettől szerzik be a gépeket, amire ugyanolyan garancia jár mintha bármelyik műszaki multinál vásárolnánk, és javarészt olcsóbbak is, ennek tudatában érdemes árajánlatot kérni, és összevetni azt a hiperek aktuális kínálatával. A hagyományos, on/off típusú gépek már 70000, míg az inverteres klímák már 128 000 forintos nagyságrendtől beszerezhetőek.
(forrás: Árgép)
„A beszerelés átlagosan nettó 45-55 ezer forint terjed. Ebben benne foglaltatik a kültéri egységet tartó konzol, és a speciális rézcsővezeték két méterig. Ha két métertől nagyobb távolságra kell szerelni egymástól a két egységet, akkor az alapanyag ára átlag 4-7 ezer forint + áfa/méter áron kell többlet költséggel kalkulálni. Mivel méterre, kis tételben nem lehet megvásárolni a klímatelepítéshez alkalmazott csöveket és vezetékeket (a gyári csomagban még tartókonzol sincs), mivel ezeket 25-30 méteres tekercsekben forgalmazzák, így ezek beszerzését jobb ha a szerelést végző cégekre bízzuk” – javasolta a szakember.
A következő részben szó lesz arról, hogy mitől büdösödik a klíma, és hogyan befolyásolható a fogyasztás okozta villanyszámla-többlet.