Hogyan vesznek rá az ügynökök a biztosításkötésre?

Az üzletkötők lelki ráhatása sokszor érzékeny dolgokra tapint rá, amire megoldásként kínálják fel a szerződést.

tt
2014. 09. 28. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Önnek nincs életbiztosítása? Hiszen akkor életveszélyben van, bármikor meghalhat!” – ez a mondat egy biztosítási ügynök szájából hangzott el, és bár nyilvánvaló hogy senki sem él örökké, az etikailag erősen megkérdőjelezhető csúsztatás mégis hatásos lehet. Miért alkalmaznak ilyen és ehhez hasonló trükköket az üzletkötők? Az MNO kérdéseire Bilkei Pál kriminálpszichológus válaszolt.

„Sok múlik azon, hogy a leendő ügyfél milyen családban nevelkedett, és jelenleg milyen környezetben él. Ha a szerződő fél gyerekként azt látta a szüleitől, hogy oda kell figyelni az ingóságainkra, fontos dolog az értékeink biztosítása, ott nagy valószínűséggel természetes dolog a vagyoni és az életbiztosítás megléte. Az ilyen családi háttérből érkező személy felnőttként is hasonlóan cselekszik, hiszen természetes példaként áll előtte szülei döntése. Viszont arra is volt példa, hogy valaki nem ilyen közegben szocializálódott, de felnőttként ilyen környezetben él és dolgozik, és a körülötte élők hatással vannak rá, és követi ezt a metódust – mondta el a szakember.

„Az ügynökök által használt meggyőzési trükkök a leendő ügyfélben lévő belső bizonytalanságot erősítik. Mi lesz a családommal, ha én hirtelen meghalok, ha ellopják az autómat, ha betörnek a lakásomba?” – generálják a lelkiismeret-furdalást a felvetett kérdéssel, amire szinte gyógyírként kínálják következetesen az üzleti megoldást, az életbiztosítást, amit ha megköt, már nyugodtan dőlhet hátra, hogy igen, biztosítva vagyok, így nem lesz baj. „Ilyenkor a belső bizonytalanság húrját pendítik meg a leendő ügyfélben, elég csak a 80-as évek klasszikus casco-reklámjait megnézni” – mondta el kérdésünkre a szaktekintély, aki a biztosítási csalások lelki hátterére is magyarázatot adott. „ A biztosítási csalásra való hajlam mögött egyszerű motiváció áll: pusztán a nyereségvágy, a haszonszerzés az, ami ráviszi az illetőt, hogy kockáztassa a biztosított vagyontárgyait, vagy az egészségét” – mondta el Bilkei Pál kriminálpszichológus.

A biztosítások kapcsán sok olyan információ van, amiért megéri utánaolvasni. Ne engedjünk hát egy rámenős ügynök rábeszélésének, hanem gondoljuk át az ajánlatát, a józan döntéshez pedig járjunk utána a piac kínálatának. Ha már úgy gondoljunk, hogy tényleg szükségünk van valamilyen biztosításra, érdemes felkeresnünk egy biztosítási alkuszt, aki jól ismeri az összes lehetőséget, és az a feladata, hogy kiválassza a nekünk legjobban megfelelőt. A biztosítási alkusz fogalma a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz kapcsolódó tömeges biztosítóváltások kapcsán került be a köztudatba, de ma már lakásbiztosítások kapcsán is érdemes kikérni a tanácsukat. A cascónál például figyelembe kell venni azokat a körülményeket is, amik kizáró tényezők lehet a kifizetéseknél, de ezekre az alkuszon kívül aligha gondol más – legfeljebb csak az, aki egyszer már megégette magát. Pedig a tanulópénzt már megfizették mások, kár lenne nekünk is beszállni ebbe a körbe!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.