Alternatív átverések az egészségügyben

Sokan alternatív módszerek segítségével keresnek gyógyulást; egész iparág épült erre, többen akár milliókat is kifizetnek.

Kuslits Szonja
2014. 11. 05. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az már régóta ismert, hogy az internetről, a feketepiacról vagy egy kuruzslótól beszerezhető gyógyhatású készítmények kockázatosak lehetnek. Amikor rákgyógyító vitamint vagy csodateát ajánlanak, érdemes résen lenni, még ha oly szívesen kapaszkodik is egy súlyos beteg ember a reményt adó szavakba.

A gyógyhatású készítmények mellett ma már a titulusokban sem lehet százszázalékosan megbízni. Egyre elterjedtebbek ugyanis például az aposztrófos doktorok (’dr), akik nemhogy orvosi egyetemre nem jártak, néha még érettségijük sincs. Közülük ugyanakkor nem mind sarlatán. A Magyar Természetgyógyászok Szövetsége (MTSZ) szerint néhány ’doktor valóban képzett szakember, és valószínűleg hiúságból vásárolt magának doktori címet. Mégsem árt pontosan utánakérdezni a képzettségének, mielőtt bedőlünk a falra kiakasztott oklevélnek vagy annak, hogy az illetőt professzornak szólítják. Érdeklődni az MTSZ-nél is lehet, ha információra van szükségünk valamely alternatív gyógyítóról.

Hogy ne váljunk manipuláció áldozatává, fontos, hogy a megfelelő gyógykezelést ne kizárólag érzelmi alapon válasszuk ki. Tény, hogy a kóklerek megélnek manapság, az emberek félrevezetése és a reménykeltés jövedelmező üzlet lett. Éppen ezért kell szkeptikusnak lenni, és elkérni a képzettséget igazoló dokumentumot, illetve több forrásból tájékozódni a gyógyítóról.

Kifejezetten káros lehet az ár alapján történő döntés is. Ha például egy kezelés eddig 50 000 forint volt, de ebben a hónapban megkaphatjuk 25 000 forintért, ne válasszuk pusztán az akció miatt. Hiszen ki és mi alapján határozta meg a kezelés piaci értékét?

Olvassunk utána!

Mielőtt egy gyógymódot kipróbálnánk, érdemes utánaolvasni a módszernek. A saját véleményhez való ragaszkodás gyakorta beszűkíti a látóteret, ami rossz döntésekhez vezet, ezt pedig ebben az esetben az egészségünk és a pénztárcánk bánhatja. Gyanús esetekben a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál lehet bejelentéssel élni.

(A cikk a Magyar Nemzet gazdaság rovatának fogyasztóvédelmi mellékletében jelent meg október 25-én.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.