Biztonságos kattintással

Biztonsági tanácsok az internetes vásárláshoz.

2014. 11. 29. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt egy webshopból megrendeljük a fa alá kerülő ajándékokat, a legfontosabb, hogy ellenőrizzük, az internetes áruházban fel vannak-e tüntetve az oldal üzemeltetéséért felelős cég elérhetőségei, továbbá megtalálhatók-e a vásárlási feltételek. Ha ezek közül bármi is hiányzik, ne rendeljünk a webáruházból, hiszen például garanciális kérdés esetén nincs mire hivatkoznunk vagy nincs is kihez fordulnunk – hívta fel lapunk olvasóinak figyelmét Harold Teasdale, a Quadron Rendszer Kft. ügyvezető igazgatója.

Internetes vásárlást csak és kizárólag HTTPS csatornán végezzünk, ugyanis ez titkosítja tevékenységünket az esetleges támadók elől. Vásárláskor ne használjunk nyílt wifi-hálózatot, csak otthoni védett kapcsolaton át intézzük a beszerzést. Soha ne kattintsunk vásárlásra buzdító e-mail linkjére, inkább keressük meg a céget vagy a terméket közvetlenül a böngészőből. Ezenkívül akkor se kattintsunk felugró ablakokra, pop-up hirdetésekre, ha máshova nem tudunk, inkább zárjuk be a böngészőt. Egy rossz kattintással ugyanis akár egy olyan vírust is telepíthetünk gépünkre, amely leköveti a szörfölésünket, és azonnal továbbítja a beírt felhasználónevet és a jelszót.

– A karácsonyi időszakban megnő azon csalólevelek száma, amelyek webes vásárlásokra vagy azok kiszállítására vonatkoznak. Ezen levelek célja általában a személyes adatok megszerzése, így soha ne adjuk ki e-mail útján adatainkat – hangsúlyozta a szakértő.

Fontos, hogy körültekintőbbek legyünk az e-mailben érkező karácsonyi, szilveszteri utazási ajánlatokkal is, ugyanis közöttük is számtalan csaló szándékkal íródott. Még a kedves karácsonyi üdvözletek is veszélyesek lehetnek, hiszen jelentősen megnő ilyenkor azoknak a kártékony kódokat futtató e-maileknek a száma, amelyek témája egy vicces animáció vagy ártalmatlannak tűnő videó.

Legyünk figyelmesek a jótékonykodás során is, hisz a szeretet ünnepe közeledtével mindannyian adakozóbb kedvünkbe kerülünk, amit jó eséllyel használnak ki a csalók, hogy megszerezzék személyes és bankszámlaadatainkat. Online vásárlás során továbbá soha ne használjuk a folyószámlánkhoz tartozó bankkártyát, javasolt inkább külön kártyát használni, és arra csak az adott vásárláshoz szükséges összeget feltölteni.

Az sem árt, ha leragasztjuk bankkártyánkon a kártyaellenőrző kódot, hiszen annak megszerzésével azonnali online tranzakciót hajthatnak végre, a PIN-kód megadása nélkül. Harold Teasdale megjegyezte, a visszaélések elkerülése érdekében állítsuk be és figyeljük az SMS-eket, így azonnal kiszűrhetjük, ha illetéktelenek használták a bankkártyánkat. Emellett a havi számlakimutatások ellenőrzését se hagyjuk el.

(Megjelent a Magyar Nemzet Fogyasztóvédelem oldalán november 25-én.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.