Temetőben nem kötünk szerződést!

Az interneten is terjed az olcsó, távol-keleti sírkő, amelyre nem vállalnak jótállást.

2014. 11. 04. 12:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrendeltem a félmillió forintos sírkövet, kifizettem 120 ezret előlegként. Kaptam is róla egy kézzel írott papírt, amin rajta volt, hogy három hónap múlva elkészül a nagyszüleim síremléke. Mivel külföldön élek és ritkán látogatok haza, vonzónak tűnt a gyors megállapodás – mesélte történetét egy olvasónk. A határidő lejártával azonban a vállalkozó nem jelentkezett, s a megadott telefonszámon se lehetett elérni. Kiderült, egy csalóval kötött megállapodást a fogyasztó, aki ettől a vállalkozástól soha nem kapja meg a családi sírkövet. Szavai szerint óriási hibát követett el, amikor egyetlen temetői látogatása során bizalmat szavazott a rámenős sírkövesnek.

– Temetőben nem kötünk szerződést! – szögezte le kérdésünkre Duró Mariann, a Vénusz Sírkő családi vállalkozás képviselője. Megtudtuk, jellemző módszere a csalóknak, hogy már a temetőben kifigyelik a potenciális áldozatokat, s miután megkörnyékezték ajánlatukkal, addig nem tágítanak, míg be nem gyűjtik a megbízást. – Ezek a nepperek profi ügynök módjára megígérnek mindent, az olcsó ártól kezdve a kiváló minőségig, azonban a legtöbb esetben átverésről van szó. Sokan fordultak hozzánk az évek során, hogy hozzuk rendben az elrontott, megrepedt, színvonaltalan munkákat, melyeket a csupán a pénztárcájukra utazó vállalkozókkal csináltattak – mondta.

Tapasztalatai szerint ebben a kérdésben is elsősorban az ár alapján választanak az érdeklődők, és csak egy szűkebb réteg engedheti meg magának, hogy a minőség legyen az elsődleges. Ráadásul a magyarországi piacot is elárasztották mostanra a távol-keletről származó, kétes minőségű, előregyártott építőelemek, amelyek jóval olcsóbban kaphatók, mint például az idehaza készült alapanyagok.

Egyes fővárosi kerületek köztemetőiben különösen jellemző az a fajta gyakorlat, amelynek olvasónk is áldozatául esett, holott alapvető, hogy több helyről kell tájékozódni, mielőtt meghozzuk az évtizedekre szóló döntést. A megállapodás előtt ellenőrizni kell a vállalkozó hitelességét, és szemlézni az elvégzett munkáit. – Vagy a referencia, vagy a személyes ajánlás az, amely elvezethet a jó választáshoz. Egy megbízható kivitelezőnek legyen látogatható üzlete, tapasztalata, hírneve a környéken. Habár kényelmesnek tűnik, de az interneten keresztül soha ne rendeljünk sírkövet, mert ott több olyan építőipari cég ajánlatába futhatunk bele, amely a távol-keletről rendelt alapanyagot igyekszik ránk sózni, jótállás nélkül. Ezek a hirdetések rendszerint a kedvező árat hangsúlyozzák – hívta fel a figyelmet Duró Mariann. Hozzátette, ha a vállalkozás minimum három hónapos határidővel vállalja a megbízást, akkor szinte bizonyos, hogy nem itthonról vagy Európából rendelt alapanyaggal dolgozik, hanem sokkal távolabbról érkezik a jellemzően silányabb minőségű áru. Ráadásul ezek többsége előre gyártott méretben és formával készül, ezért ha a cég nem vállalja, hogy egyedi elképzeléseink szerint készüljön el a síremlék, hanem próbál rábeszélni az általánosabb megoldásra, kezdhetünk gyanakodni.

Ahogy más területeken, a sírkőüzletben is alapvető, hogy csak kellő körültekintéssel szerződjünk a költséges beruházásról. – Hiába spórolnak rá évekig, még mindig jellemző, hogy a gyanakvás teljes hiányával kötnek megállapodást a fogyasztók, és elfogadják a sosem látott üzletkötők ajánlatait. Holott ha tájékozódnának, mielőtt aláírják a papírokat, elkerülhetnék a legtöbb bosszúságot – figyelmeztetett a napokban a Budapesti Békéltető Testület. Jól mutatja ezt annak a fogyasztónak az esete is, aki több százezer forintért rendelt meg egy sír-fedlapot. A felek szinte mindent szóban intéztek. Azonban a fedlap nem sokkal a felhelyezés után megrepedt, a helyzet pedig elmérgesedett. Végül abban sem volt egyetértés, hogy a megrendelés eredetileg mészkőre vagy gránitra vonatkozott-e. Az ügy mégis szerencsésen zárult, a békéltetők előtt megegyezés született, s a kivitelező vállalta a fedlap cseréjét. Bizonyos vállalkozások azonban a szerződéskötés, a foglaló átadása után elérhetetlenné válnak, illetve hibásan, késedelmesen, sőt egyáltalán nem teljesítenek. A testület tanácsa szerint célszerű igénybe venni az ingyenes céginformációt. Így megkímélhetjük magunkat attól, hogy hiába van igazunk, a kókler társaságtól a pénz csak jár nekünk, de nem kapunk semmit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.