Ünnepi díszben az áruházak

Hogyan vásároljunk az év végén, hogy ne vegyüljön üröm a karácsonyi örömbe?

2014. 11. 22. 13:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk az év végéig hetente foglalkozik egy, a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztóvédelmi témával, hamarosan például a szezonális élelmiszerek tesztelésébe kezdünk. Ezúttal az alapvető tudnivalókat tekintjük át a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének útmutatásai alapján. A tapasztalatok szerint ugyanis kis odafigyeléssel számos problémától megkímélheti magát a vásárló, ehhez az aranyszabályok a következők.

Ne szégyelljünk kérdezni a kereskedőtől, ha ismeretlen termékkel találkozunk, mert minél több információt tudunk, annál könnyebb lesz a választás, illetve az esetleges későbbi igényérvényesítés is. Akárhol is költjük a pénzt, minden esetben kérjünk számlát vagy blokkot a vásárlásról, és ellenőrizzük, hogy a jótállási jegyet megfelelően kitöltötte-e a forgalmazó. Amennyiben megítélésünk szerint nem, akkor ragaszkodjunk ehhez, megéri a néhány perces sorban állás a vevőszolgálaton. A bizonylatokat és a termékhez járó jótállási jegyet gondosan őrizzük meg, még ha szeretteinknek nem is adjuk oda azt az ajándékkal együtt, hiszen gyakori, hogy csupán karácsony után derül ki, valami nem stimmel a termékkel.

Hogy ezt megelőzzük, az ajándékba szánt eszközöket lehetőség szerint próbáljuk ki (vagy fel), mielőtt odaadjuk, ezzel ugyancsak több kellemetlenséget kerülhetünk el. Élelmiszerek esetén mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési időt is, valamint a termék összetevőit és azt, hogy a gyártó, forgalmazó fel van-e tüntetve a címkén.

Ha valamely termékkel kapcsolatban minőségi kifogásunk van, akkor szavatossági és jótállási igényeinket a forgalmazónál és a szerviznél is érvényesíthetjük, ahol mindkét esetben kötelesek felvenni jegyzőkönyvet a hibáról. A jegyzőkönyv egy példányát ajánlott gondosan megőrizni, ahogy egyetlen, vásárlásunkkal kapcsolatos dokumentumot sem szabad azonnal elhajítani.

Ha javítani kell a terméket, akkor minden esetben csak átvételi elismervény ellenében adjuk oda. Figyeljünk oda arra is, hogy a jótállási jegyre kerüljön rá a javítás időtartama, hiszen ezzel az időtartammal meghosszabbodik a jótállás.

(Megjelent a Magyar Nemzet Fogyasztóvédelem oldalán november 18-án.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.