Lapunk az év végéig hetente foglalkozik egy, a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztóvédelmi témával, hamarosan például a szezonális élelmiszerek tesztelésébe kezdünk. Ezúttal az alapvető tudnivalókat tekintjük át a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének útmutatásai alapján. A tapasztalatok szerint ugyanis kis odafigyeléssel számos problémától megkímélheti magát a vásárló, ehhez az aranyszabályok a következők.
Ne szégyelljünk kérdezni a kereskedőtől, ha ismeretlen termékkel találkozunk, mert minél több információt tudunk, annál könnyebb lesz a választás, illetve az esetleges későbbi igényérvényesítés is. Akárhol is költjük a pénzt, minden esetben kérjünk számlát vagy blokkot a vásárlásról, és ellenőrizzük, hogy a jótállási jegyet megfelelően kitöltötte-e a forgalmazó. Amennyiben megítélésünk szerint nem, akkor ragaszkodjunk ehhez, megéri a néhány perces sorban állás a vevőszolgálaton. A bizonylatokat és a termékhez járó jótállási jegyet gondosan őrizzük meg, még ha szeretteinknek nem is adjuk oda azt az ajándékkal együtt, hiszen gyakori, hogy csupán karácsony után derül ki, valami nem stimmel a termékkel.
Hogy ezt megelőzzük, az ajándékba szánt eszközöket lehetőség szerint próbáljuk ki (vagy fel), mielőtt odaadjuk, ezzel ugyancsak több kellemetlenséget kerülhetünk el. Élelmiszerek esetén mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési időt is, valamint a termék összetevőit és azt, hogy a gyártó, forgalmazó fel van-e tüntetve a címkén.
Ha valamely termékkel kapcsolatban minőségi kifogásunk van, akkor szavatossági és jótállási igényeinket a forgalmazónál és a szerviznél is érvényesíthetjük, ahol mindkét esetben kötelesek felvenni jegyzőkönyvet a hibáról. A jegyzőkönyv egy példányát ajánlott gondosan megőrizni, ahogy egyetlen, vásárlásunkkal kapcsolatos dokumentumot sem szabad azonnal elhajítani.
Ha javítani kell a terméket, akkor minden esetben csak átvételi elismervény ellenében adjuk oda. Figyeljünk oda arra is, hogy a jótállási jegyre kerüljön rá a javítás időtartama, hiszen ezzel az időtartammal meghosszabbodik a jótállás.
(Megjelent a Magyar Nemzet Fogyasztóvédelem oldalán november 18-án.)