Drágulnak a bérlakások: mindenképp jobban jár, aki vásárol?

A lakásbérlés sok helyen ráfizetés, de nem mindenhol. Térképen mutatjuk a helyszíneket és az árakat.

SzE
2015. 04. 22. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Virágkorát éli a budapesti bérlakáspiac, a kereslet stabil. Magját az egyetemisták képezik, akiknek köszönhetően minden nyáron hatalmas verseny zajlik a bérleményekért. Őket egészítik ki azok, akik az elmúlt évek devizahiteles problémája vagy a szigorodó hitelezési feltételek miatt keresnek bérlakást. A növekvő érdeklődés az árakra is hatással van, a fölkapottabb területeken az albérletek jelentősen drágultak.

Az Otthontérkép ingatlankereső portál adatai szerint a főváros ötödik, hatodik és hetedik kerületében, valamint a budai első, második és tizenkettedik kerületben a legdrágábbak a bérlakások. Ezeken a területeken az otthonok négyzetméterre vetített havi bérleti díja átlagosan meghaladja a 2600 forintot, az ötödik és a hatodik kerületben pedig a 3000 forintot is átlépi. Ez azt jelenti, hogy egy 50 négyzetméteres otthon bérletéért minimum havi 130 ezer forintot kell fizetni, a belváros legdrágább részein pedig garantáltam 150 ezer forint fölé szökik ugyanez az összeg.

 

Keresettek, és emiatt drágábbak a kilencedik, a tizenegyedik és a tizenharmadik kerület bérlakásai is: ezeken a területeken a négyzetméterenkénti 2500 forintos havi bérleti díj tekinthető iránymutatónak. A harmadik, a nyolcadik és a tizennegyedik kerület leszakadt a képzeletbeli árversenyben: a nyolcadik és a tizennegyedik kerületben az árelőny több mint 500 forint négyzetméterenként, ami egy átlagosnak tekinthető 50 négyzetméteres ingatlan esetén 25 ezer forinttal alacsonyabb bérleti díjat jelent az előbbieknél.

Nagy kérdés, hogy a lakáskeresőknek bérelniük vagy vásárolniuk érdemes. Pró és kontra érvek mindkettő mellett és ellen vannak, objektíven dönteni viszont csak akkor lehet, ha egyszerre nézzük az ingatlanok kínálati árait és a lakások bérleti díjait. Az Otthontérkép adatai alapján tavaly a fővárosban átlagosan 323 ezer forintba került a lakások négyzetmétere, miközben az egy négyzetméterre jutó bérleti díj 2700 forint volt (a pontos, kerületenkénti bontást ábránk mutatja). Az arányszám a két ár között tehát megközelítőleg 120-szoros.

Ha a 120-as arányt alapnak tekintjük, és ehhez viszonyítjuk a kerületenkénti számokat, akkor azt látjuk, hogy vannak olyan területek, ahol az ingatlanok négyzetméterárát is figyelembe véve átlagosan drágább bérelni, mint vásárolni. Ilyen például a hatodik és hetedik kerület, amely népszerű az egyetemisták körében, s a nagyobb kereslet felhajtja az árat. A második és tizenkettedik kerületekben a bérleti díjak a magas értékesítési árakhoz viszonyítva alacsonyabbak. Ennek oka vélhetően az, hogy ezek a kerületek nem tipikus célterületei az bérlakást keresőknek, s a kiadásra szánt ingatlanok száma is alacsonyabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.