Budapesti olvasónk számolt be lapunknak arról, hogy több problémája adódott az előre fizetős gázórájával. Elmondta, idén januárban szerette volna feltölteni a mintegy másfél éve vásárolt órát. Mivel tudja, mennyi gázt használnak a családban, ezért kezdetben hasznosnak tűnt az előre fizetős rendszer. A művelet kezdetekor a rendszer azonban jelezte, jelentős, 47 ezer forintos tartozása van. Nem értette, ha előre fizet, akkor ez hogyan lehetséges. A szolgáltató Főgáz Zrt. ügyfélszolgálatán közölték vele, hogy a hőérték nem azonos azzal, amit megvettek. Egy szorzóról beszéltek neki, amit hőérték-különbözetnek neveztek el. Nem tudott mit tenni, befizette a számára érthetetlen tartozást.
A következő feltöltésnél azonban megint jelezte a rendszer, hogy tartozik, ekkor több ezer forintot állapított meg. Az ügyfélszolgálaton csak azt sikerült kiderítenie, hogy sokaknak van hasonló problémájuk. Közölték vele, a gázóra vélhetően ereszt, kérvényt kellett írnia a tartozás elengedése miatt. Megtudta, volt olyan ügyfél, aki nem töltött pénzt a kártyára, mégis tudott fűteni.
– Néhány nap múlva egyeztetés nélkül megjelentek a szolgáltató munkatársai, és lecserélték az órát. Véletlenül volt csak otthon egy rokonom. A sorozatos hibák mellett ezt is nagyon furcsállom – mondta olvasónk, akinek azóta sikerült rendeznie a tartozást, egyelőre úgy néz ki, az órával sem lesz gond.
A Főgáz Zrt.-től azt a választ kaptuk, hogy ez a mérőtípus már évek óta használatban van, a műszaki hibák száma ugyanannyi, mint a hagyományosoknál. Hozzátették, ha műszaki probléma jelentkezik, akkor az elosztótársaság a hiba jelzését követően azonnal lecseréli a mérőt, ami a felhasználó számára nem jelent költséget. Hangsúlyozták, a hőértékszorzó nem pontos kifejezés, a szolgáltatott földgáz fűtőértékét jelenti.
– Az előre fizetős mérők esetében a kártyafeltöltésről részszámlát állítunk ki, amely egy átlagos, fix fűtőértékkel számítja át a vásárolt köbmétermennyiséget az elszámoláshoz szükséges hőmennyiségre. Ezeket a mérőket is le kell olvasni egy évben egyszer, ezt követően pedig megtörténik az éves elszámolás, a ténylegesen elfogyasztott mennyiséget a tényleges fűtőértékkel elszámolva. Amennyiben a tényleges fűtőérték magasabb volt, mint a részszámlában alkalmazott átlagos, akkor előfordulhat, hogy még kell valamennyit fizetni, de ez alapesetben csak néhány száz forintos eltérést okozhat – közölték.
Hozzátették, ha a leolvasás alapján 47 ezer forintot kellett még fizetni, akkor az csak műszaki hiba lehet. A cserére válaszolva megírták, azt nem a Főgáz Zrt., hanem az elosztótársaságok végzik, és a cégek mindig előzetesen értesítik a felhasználókat.