Az elmúlt időszakban levél keringett a legnagyobb közösségi oldalon, miszerint egy fővárosi benzinkútnál a 65 literes tankba 70 litert sikerült tankolni a kijelző szerint. Egy másik példa szerint a tankolt üzemanyag fele vizet tartalmazott, mely a gépkocsi azonnali meghibásodását eredményezte. Egy újabb városi legenda, vagy ez lenne a valóság?
A fogyasztóvédelmi hatóság tapasztalatai szerint nem jellemző e témakörben panaszok előfordulása, így nem is volt indokolt manapság kifejezett témavizsgálat beiktatása ezzel kapcsolatban.
A hazai benzinkutak mérésügyi ellenőrzését a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) végzi. A 2007-es átfogó, fogyasztóvédelmi társhatósági ellenőrzéssel végzett témavizsgálat óta csak elvétve bukkan az MKEH szabálytalanságokra. A kutak mérőállomásait évente újra hitelesítik. Ilyenkor olyan fémzárral látják el az állomásokat, amelyeket sem a kutasok, sem a benzinkút-tulajdonosok nem tudnak kinyitni. A megengedett eltérés 0,5 százalék, a fogyasztói reklamációk 95 százaléka alaptalannak bizonyul.
Az elmúlt időszakban, közvetlenül a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot (NFH) és a területi fogyasztóvédelmi felügyelőségeket érintő megkeresés az adott témakörben három eset volt.
Az egyik esetben egy nagy hipermarket benzinkútjánál a kerekítési szabályok be nem tartását kifogásolta egy vásárló. A panaszt a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség megvizsgálta, ellenőrzést hajtott végre, a jogsértést nem tapasztalták. Egy másik megyében a mérés hitelességét kifogásolta egy vásárló, az abban az esetben indított eljárás során végzett ellenőrzés eredményeként sem állapított meg jogsértést a hatóság.
A harmadik esetben pedig a benzin minőségét kifogásolta egy vásárló az autó meghibásodása okán, melynek kivizsgálása nem a hatóság hatáskörébe tartozik. Az Ásványolajtermék Minőségellenőrzési (ÁMEI) Zrt. tapasztalatai szerint a gépjármű meghibásodását elenyésző mértékben okozza rossz minőségű benzin, az inkább például a gépkocsik nem megfelelő karbantartására vezethető vissza.
Az egyik jelentős napilap utánajárt a városi legendának, és 10 fővárosi és Budapest környéki benzinkutat vizsgált meg a mérés helyessége szempontjából. Egy esetben sem találtak eltérést a tankolásnál.
Természetesen nem kizárható, hogy kevésbé becsületes benzinkút-üzemeltetők gazdaságossági szempontokat szem előtt tartva szabálytalanságokat követnek el. Ha úgy érzi, önt valóban bizonyítható méltánytalanság érte, tegyen panaszbejelentést.
Ha úgy véli, hogy tankjába nem annyi üzemanyagot tankolt, mint amit a kijelzőn lát, a bizonyítás érdekében lehetőség szerint fényképezze le az adott kútoszlopot és a mérőállást, valamint tartsa meg a blokkot a vásárlásról. A hamis mérés ügyében az MKEH-nál tehet panaszbejelentést.
Amennyiben az autója meghibásodását ön szerint rossz minőségű benzin használata okozza, úgy azt tanácsoljuk, hogy vegye fel a benzinkút üzemeltetőjével a kapcsolatot, és jelezze a gépkocsiban okozott kár tényét. Amennyiben van rá lehetőség (még ugyanaz a benzin található a kút tartályában), az üzemeltető megkérhető, hogy biztosítson hivatalos vizsgálati mintát az adott kútban található benzinből. (A benzin minőségvizsgálatát az ÁMEI-nél kérhetik.)
A benzinkúton felvett jegyzőkönyvben rögzítsük a tankolt üzemanyag fajtáját, mennyiségét, illetve a gépkocsi adatait. A benzinkút üzemeltetője a keletkezett kár kapcsán valószínűsíthetően kéri a gépkocsi javításáról kiállított számla másolatát, mely ilyen esetben általában az elvégzett szűrőcseréről és rendszertisztításról szól. Ezen túlmenően az autósnak a szerviz által kiállított nyilatkozatot is csatolnia szükséges, melyben a javítást végző szakember alátámasztja a meghibásodás okát. Amennyiben a bizonyítékok ellenére nem sikerül egyezségre jutniuk a károkozás elismerését, a kár megtérítését, mértékét illetően, akkor a kártérítés iránti igény érvényesítése fizetési meghagyásos, illetve azt követően polgári peres eljárás keretében lehetséges, vagy alternatív megoldásként kezdeményezhető a Békéltető Testület eljárása. (www.bekeltetes.hu)
Ha árfelszámítási szabálytalanságot tapasztal, annak kivizsgálására a fogyasztóvédelmi felügyelőségek rendelkeznek hatáskörrel, így tegyen panaszbejelentést a vállalkozás, vagy az ön lakóhelye szerint illetékes felügyelőségnél.
A hatóság felhívja a figyelmet, hogy érdemes lehetőség szerint olyan benzinkútnál tankolni, ahol már többször tankoltak és megbízhatónak tűnt a benzin minősége, valamint érdemes előtte tudakozódni az árakról, hiszen a kereskedők árai között országos szinten igen nagy eltérés is lehet.
További hasznos információk: www.nfh.hu