A berlini csata képekben

Május 2-án készült a világtörténelem egyik leghíresebb háborús képe: két katona feltűzi a szovjet zászlót a Reichstag épületére. Azóta kiderült, sok minden nem úgy történt, ahogy a fotó ábrázolja.

MNO
2015. 05. 02. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin eleste után készült a világtörténelem talán leghíresebb háborús propagandafotója: Mihail Jegorov és Meliton Kantaria őrmester május 2-án 20 óra 50 perckor kitűzte a Reichstag kupolájára a vörös zászlót. A jelenetből készítette Jevgenyij Haldej a híres alkotását. Azonban a képpel akadtak gondok.

Az általunk megkérdezett fotótörténész, Albertini Béla szerint főleg az, hogy a berlini tartózkodásból fakadóan az őrmesterek kezére több karóra is került a kelleténél. És valószínűleg a katonák nem a különböző időzónákat szerették volna figyelemmel kísérni az órák segítségével, hanem gyűjtők voltak, főleg a berlini lakosságtól gyűjtötték be az értéktárgyakat. Persze ez kínos volt a szovjet vezetésnek.

A fotós eredetileg 32 képet készített, ezekből vágták össze a hivatalos verziót, amelyről már kiretusálták az órákat. Albertini azt is elmesélte, hogy a rendszerváltozás után Jevgenyij Haldej maga mondta el a történetet egy műsorban, amit a magyar köztévé le is adott. Egyébként több kutatás is bizonyítja, hogy Haldej egy Ivo Dzsimában készült amerikai képből merítette az inspirációt. Még Moszkvában eltervezte a beállításokat és saját szovjet zászlóját vitte Berlinbe, azt használták később a katonák. Arról még viták folynak, hogy teljesen beállított volt-e a jelent, vagy csak manipulált.

A második világháború utolsó nagyobb európai offenzívája a berlini csata volt. A nyugati irányba támadó Vörös Hadsereg keletről és délről közelítette meg a várost, ami óriási pánikot okozott a tapasztalatlan, főleg fiatalokból és idős katonákból álló német védelemben. Ez a csata adta meg az utolsó döfést Hitler rendszerének. (Fotó: Europress/AFP Yevgeny Khaldei)

Tájkép csata után. A szovjet haderő összesen két és fél millió főből, 41 600 ágyúból és lövegből, valamint 6250 harckocsiból és 800 repülőgépből állt. Ez 2,5–5-szörös túlerőt jelentett a németekkel szemben. (Fotó: Europress/AFP)

A végső roham 1945. április 16-án tüzérségi tűzzel kezdődött. A támadás kezdésének a kiváltságát Csujkov tábornok 8. gárdahadserege kapta. Ez volt az az osztag, amely Sztálingrádot védelmezte, majd később a németek első vereségét okozta. (Fotó: Europress/AFP)

Az említett remekmű. Bár karórákban nem bővelkedik, azért mégiscsak az egyik legismertebb háborús kép lett. Jevgenyij Haldej a karrierjét a Pravdában folytatta. Készített portrét Sztálinról, Gorbacsovról és Jelcinről is. (Fotó: Europress/ AFP/TASS/YEVGENIY KHALDEI)

A világháború végének dátumáról sokáig vitáztak a szövetségesek. A németek május 7-én adták meg magukat a briteknek és az amerikaiaknak. Az oroszoknak május 9-én. A franciák pedig május 9-én fejezték be a hadműveleteket. (Fotó: Europess/AFP)

Április 29-én, amikor a fegyverek zaja már behallatszott föld alatti bunkerjába, Hitler tudomásul vette, hogy a háborút elvesztették. Feleségül vette barátnőjét, Eva Braunt, majd megírta végrendeletét. Utódjául Dönitz tengernagyot jelölte ki, április 30-án pedig ő és felesége is öngyilkos lett. (Foto: Europress/AFP)

A győzelmet ünneplő szovjet katonák a Reichstag tetején. (Fotó: Europress/AFP/IVAN SHAGIN/RIA NOVOSTI)

(Fotó: Europress/AFP/A. KAPUSTYANSKI/RIA NOVOSTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.