Így pusztul a magyar tanya

Hernád Géza Genius loci című sorozata az ég és a föld találkozásának örök befejezetlenségbe meredő, lecsúszott vidékét tárja elénk. Képgaléria.

Szathmáry István Pál
2016. 02. 20. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gémeskút társaságában parabolaantennák merednek az égre a magyar tanyavilág jellemző momentumait megörökítő fotók egyikén. A fotós különös érzékenységgel és nem mellesleg különös munkamódszerrel ragadja meg ezt a sajátosan magyar rögvalóságot: analóg képei nagyméretű műszaki fényképezőgéppel készülnek.

Mert végül is mik a tanyák? Valójában a civilizáció távolra szóródott magjai, amelyek mégis szívósan igyekeznek gyökeret verni a nagy magyar síkság mindent magába nyelő, végtelen felszínén. Teszik ezt annak dacára, hogy nemcsak a természet, hanem a politikai klímaváltozások is menetrendszerűen igyekeztek elsöpörni őket, ha pedig nem a török vagy mindenféle idegen zsoldos jelenléte fenyegetett, akkor a betyárok vagy még később a padlássöprő karhatalmisták éléskamrájaként jelentettek stresszforrást a lakóiknak.

De elfogult vagyok: a tanya nekem mindmáig mégis leginkább a játékos szabadság élményével azonos. Gyerekként rengeteg napot töltöttem nagymamámnál a tanyán a Jászság szívében, és ha felidézem ezeket az időket, akkor a zabolátlanság, a semmitől nem határolt, végtelen játszótér élménye jut elsősorban az eszembe. Ám ha tovább merülök mélyre az emlékek sodrában, már más is felbukkan. Az eltűnés veszélye, a csalogató tágasság kísértése, a lápos patakpart fenyegető fülledtsége. A látszólag a semmibe vezető utak misztikuma. Az örökös újrahasznosítás népi leleménye. Meg a szétesés, a soha nem kész háztáj és a szakadatlan munka szétszórt diribdarabjai: rozsdás géproncsok, használhatatlanná vált és félredobott bútorok, a porban magukra hagyott gyerekjátékok.

Az író Andrzej Stasiuk arról, hogy mit szeret térségünkben, többek között ezt vallja: az anyag e csodás nehézkedését, ezt a szép álmosságot, a nyugodt, konzekvens részegséget pontban délben és a ködös tekinteteket, amelyek különösebb erőfeszítés nélkül átsiklanak a valóságon, és félelem nélkül nyílnak ki a semmire. Mindezek tömény sűrítményét kínálják az Alföld magányos telepei, aprócska világai is, és ezt az életérzést tökéletesen megragadják Hernád képei.

Gumiabroncs, tárolóként újjászülető, leselejtezett vasúti vagon és a vidék szamurájkardja, a mindenre megoldást jelentő motoros fűrész – a tanyavilág emblematikus relikviái, amelyek egyazon képen bukkannak fel, tökéletes összefoglalóját kínálva a hely szellemének (hogy a sorozat címét is megidézzük). A buheraesztétika, az örökre szóló átmenetiség tökéletes lenyomata az a fotó is, amelyen egy hevenyészett, házilag készült esővédőt látunk a bejárati ajtó felett: a műanyag hullámpalát az egyik oldalról fémváz, míg a másik oldalról egy facsonk tartja, és természetesen ferdén borul az alatta álló, kék melegítős alak felé.

Ennek a fémvázakig lecsupaszodott vagy annál soha nem teljesebb, de valahogy mégis működgető Csináld magad! kultúrának a dokumentumaiként is felfoghatók Hernád fotói, amelyek tárgyilagosan, mégis mély empátiával közvetítik a folyamatosan a lecsúszás és a szétesés peremén táncoló tanyavilágnak a lakóit.

Meghatározhatatlan eredetű, frankensteini leleménnyel összeszerkesztett teherszállító (közkeletű nevén csettegő), bevásárlószatyrot szorongató madárijesztő, a gravitációnak fittyet hányó, a szétesés szélén álló csűr – a tanyavilág természetes meghatározó létállapota ez a még nem és már soha élmény. És ebbe az örökös félkész valóságba gond nélkül illeszkednek a szemünk előtt elvonuló emuk, mint egy elképzelt jövő és a döngölt földpadló, mint a legyőzhetetlen szegénység és múlt mozaikdarabjai is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.