Égbe vezető alagutak

Évgyűrűk körfolyosókból. Hlinka Zsolt fotóin a gangos házak rejtett geometrikus szépsége tárul fel.

Sashegyi Zsófia
2016. 06. 04. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy az ember bemegy ezekbe a csodás, történelemmel teli gangos házakba, azonnal késztetést érez, hogy felfelé fotózzon. Szerintem nem is lehet máshogyan – mondja a fotós, aki az idén százhúsz éves Nagykörútra fókuszáló Budapest, 100 rendezvény alkalmából járta be az öreg épületeket.

A belső udvarok alulnézetből való fotózásának ötlete nem új, Hlinka képei mégis hatásosak. A körbefutó belső folyosók rendszere új értelmet nyer ezeken a képeken azáltal, hogy így hosszan vizsgálhatjuk azokat az apró részleteket, amelyeket futó szemlélődőként, kitekeredett testtartásban talán észre se vennénk.

Kevesen tudják, de nem sokon múlt, hogy a huszonnégy éven át épülő, 1896-ban megnyitott Nagykörút nyomvonalán végül nem hajózható csatorna létesült. A terveket már el is készítette Reitter Ferenc, a Fővárosi Közmunkák Tanácsának első építésze, miután a tanács felhívta a figyelmet arra, hogy ösztönözni kéne egy rendezettebb városkép kialakítását. „A fejlődésnek csakis azáltal lehet okszerűbb irányt adni, ha a város területének közepén egy szép, tágas s az egész városon keresztbe átvonuló út nyittatik, mely által egyrészt felébresztetik a kedv annak mentén díszesebben építkezni, másrészt ez az út, mintegy határvonalat képezvén, legalább a városnak ezen belül eső részében célszerűbb tömörülést fog előidézni” – írják a közmunkatanács tagjai 1868-ban.

A Duna-ág megvalósítása azonban túl költségesnek bizonyult, így lett a Nagykörút hagyományos, széles főutca, amelyen sikk lett házat emelni, figyelembe véve persze azt is, hogy kezdetben a vállalkozószelleműek adójáról 15 évre lemondott az állam.

A hatalmas, gangos bérházak építészei most valószínűleg mind a tíz ujjukat megnyalnák Hlinka Zsolt fotósorozatának láttán, mert azt bizonyára a legszebb álmaikban sem remélték, hogy valaki egyszer ráirányítja majd a figyelmet azokra a geometrikus szépségekre, amelyek utoljára a tervezőasztalon érvényesültek így.

Az öreg házak belső terei a fotóst különös asszociációra ihlették. „Mintha a végtelenbe vezető épületszintek jelképeznék az időt, az épületek életkorát” – írja a képekről, amelyek kibillentenek térérzékelésünk megszokott kereteiből. A nagykörúti épületek belső udvarain állva mintha hatalmas, öreg fák odvas belsejéből tekintenénk fel az égre. Az állandóra, amelyhez képest a körfolyosók alkotta évgyűrűk jelzik az emberi léptéket. A kézenfekvő perspektívából készített fotók azonban azok számára jelentenek igazán sokat, akik ismerik az ódon folyosók ablakai mögött zajló évszázados emberi történeteket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.