Bosznia-Hercegovina – Portugália 0-0
Jó mérkőzésre számíthattunk Zenicában, ahol a kisebb meglepetésre a Franciaország mögött pótselejtezőt kiharcoló Bosznia a csak pontegyenlőséggel második helyet elérő Portugáliát fogadta.
A nem éppen tökéletes talajú pálya és a hideg időjárás nem volt garancia a jó futballra. Az első félidőben nem is alakult ki komoly helyzet, a legnagyobb Ronaldo előtt adódott a 26. percben, szépen cselezte be magát a baloldalon, közeli lövését azonban blokkolták a bevetődő védők.
Egy perccel később Nani került ziccerbe, de a hátrafutó Jahics remek mozdulattal, becsúszva szerelt a portugál szélső elől.
Az első játékrészben a portugálok dominálták a játékot, s lehetőségeik is inkább nekik voltak, de nem voltak képesek bevenni a bosnyákok kapuját, a nyilvánvalóan tökéletesen elégedettek voltak a döntetlennel.
Nagy portugál helyzettel kezdődött a második félidő, Nani pazar sarkalása után Ronaldo került helyzetbe a baloldalon, de ballal mellé durrantott, majd dühösen vágott földhöz egy darab gyepet, melyen a labda a lövés előtti utolsó pillanatban felpattant.
Csak pár percet kellett várni az újabb ordító vendég helyzetre, egy felívelt szabadrúgás után lecsorgó labdát Helder Postiga lőtt öt méterről mellé.
A 64. percben megint Ronaldo lőtt, hosszú ideig vezethette egymaga a labdát, majd 17 méterről ballal célozta meg a hosszút, de Begovics leért a pattogó labdára.
A két kisebb helyzetre egy ordítóval válaszoltak a hazaiak, Ivicsevics teljesen üresen kapott meg egy labdát a hosszún, de öt méterre a kaputól nem tudta azt jól átvenni, majd csúnyán mellé lőtt.
Magára talált a bosnyák válogatott, s ha Ivicsevics megint kicsit higgadtabb, akkor könnyedén megszerezhette volna a vezetést: hatalmas ziccerben azonban kilőtte a labdát Zenica utcáira.
A hajrában megint a portugálok a voltak a veszélyesebbek, előbb Ronaldo elől kellett mentenie a bosnyák védelemnek ziccerben, majd Begovicsnak kellett fognia egy védőjéről kapu felé csorgó labdát. Így aztán nem született gól a párosítás első mérkőzésén, s izgalmas mérkőzésre van kilátás Lisszabonban jövő héten.
Bosznia-Hercegovina – Portugália 0-0 (0-0)
Bosznia: Begovics – Szpahics, Jahics, Rahimics, Pjanics – Misimovics, Szalihovics, Lulics, Medunjanin, Zahirovics, Dzeko
Portugália: Rui Patrício – Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao, Joao Pereira – Miguel Veloso, Mutinho, Raul Meireles, Nani – Ronaldo, Helder Postiga
Törökország – Horvátország 0-3
Igazán parázs meccset ígért a két csapat, a 17 ponttal végző Törökország és a selejtezők során 22 pontot gyűjtő Horvátország csatája.
Nem is indult rosszul a meccs, hiszen Ivica Olic már a második percben megszerezte a vezetést a horvátoknak! Vedran Corluka alaposan megkavargatta a bal szélen Hakan Baltát, élesen középre lőtt labdájába Volkan Demirel kapus sután ütött bele, mely így Olic elé került, aki közvetlen közelről nem hibázhatott. (0-1)
A törökök támadásban nem sokat tudtak mutatni a meccs első részében, legnagyobb helyzetük is egy kapu elé belőtt labdából alakult ki, de a horvát védők ki tudták kanalazni azt a kapu torkából.
A horvátok azonban remek hatékonysággal támadtak, s a 32. percben már kettővel vezettek! Luka Modrics remek labdával szöktette a jobb oldalon Srnát aki átívelt a hosszúra, ahol az érkező Mandzukic közelről a kapuba bólintott – ebben a gólban is benne volt a vonalon ragadó török kapus. (0-2)
Az addig zúgó Telekom Stadionra néma csend ült, mely hosszú percekig nem is szűnt meg.
A hangulat a második félidőben sem javulhatott, sőt. Az 51. percben ugyanis Corluka egy szögletet követően a léc alá fejelt, ezzel hatalmas előnyhöz juttatva a horvátokat (0-3)
A törökök eddig sem meggyőző játéka ettől még görcsösebbé vált, s képtelenek voltak a horvát kapu elé kerülni.
A vendégek pedig nyugodtan játszhattak, s beállhattak kontrázni. Egy remek egyérintős gurigázás után Modric tekert kapura, de Demirel fogta a labdát.
Az eredmény így nem változott, hatalmas eredményt értek el a horvátok, s talán már a csoda is kevés a törököknek, főleg a mutatott játékukat látva.
Törökország – Horvátország 0-3 (0-2)
Gólok: Olic (’2), Mandzukic (’32), Corluka ('51)
Törökország: Volkan Demirel – Egemen Korkmaz, Hakan Balta, Gökhan Gönül, Selcuk Inan – Giray Kacar, Emre Belozüglü, Hamit Altintop, Arda Turan – Sabri Sarioglu, Burak Yilmaz
Horvátország: Pletikosa – Simunic, Corluka, Schildenfeld, Vida – Rakitic, Mordic, Srna, Dujmovic –Mandzukic, Olic
Csehország – Montenegró 2-0
Ez is egy előzetesen szintén megjósolhatatlan kimenetelű párharcnak ígérkezett, inkább hatalmas küzdelmet, mint látványos focit ígérve.
A mérkőzés elején a hazaiak irányították a játékot, bár mindkét gárda előtt adódtak lehetőségek.
A legnagyobb helyzetet Vucsinics hagyta ki, Pavicsevics lapos középre adását vágta közelről a léc fölé, így a két csapat gól nélkül vonult öltözőbe.
Montenegró meglepetésre igencsak nekiugrott ellenfelének a második fékidő elején, s csak Petr Cech kapus védéseinek köszönhetően maradt gól nélküli az állás. Ahogy azonban lenni szokott, ilyenkor a máik csapat lő gólt: a 61. percben Tomas Rosicky labdáját Vaclav Pilar lőtte laposan a kapuba, ezzel juttatva vezetéshez a cseheket. (1-0)
A hosszabbításban aztán sikerült megszerezniük a nagyon fontos másodikat is, a 92. percben megint a remekül játszó Rosicky adta a gólpasszt, melyből Sivok lőtte gólt, ezzel hozva két lépés előnybe a cseheket a keddi visszavágó előtt. (2-0)
Csehország – Montenegró 2-0 (0-0)
Gólok: Pilar ('62), Sivok ('92)
Csehország: Cech – Gebreselassie, Kadlec, Sivok – Rosicky, Pudil, Plasil, Pilar, Jiracek – Pekhart, Rezek
Montenegró: Bozovics – Pavicsevics, Jovanovics, Dzudovics, Szavics – Vukcsevics, Pekovics, Drincsics, Jovetics – Vucsinics, Damjanovics
Észtország – Írország 0-4 (0-1)
Az észt válogatott játékerejéről előzetesen nehéz lett volna bármit mondani, ezért az írek kiszámíthatatlan, mindenre elszánt ellenfélre készülhettek. Sokáig aztán nem kellett aggódniuk a vendégeknek, Keith Andrews egy szép fejes után már a 13. percben megszerezte az idegenbeli vezetést az íreknek, ami megadta a meccs alaphangját. 0-1.
Sokáig nem láthatott újabb gólt a közönség, az írek őrizték előnyüket, az észtek pedig hiába tettek meg mindent az egyenlítésért, nem igazán találtak fogást a vendégeken. A 33. percben emberhátrányba került Észtország, Kassai Viktor a második sárgát is felmutatta Andrei Stepanovnak, így az írek egyre kényelmesebb helyzetben érezhették magukat.
A 67. percben a vendégek nagy lépést tettek az Európa-bajnokság felé, miután Andrews gólja után Jonathan Walters közelről fejelt az észt kapuba, ami majdhogynem kilátástalan helyzetbe hozta az emberhátrányban küzdő baltiakat. 0-2.
A végjátékban legalább egy, de inkább kettő gólra lett volna szüksége a házigazdának, ehhez képest hamarosan újra ír gólt láthatott a közönség: a kapusról kijövő labdára tökéletesen érkezett a tapasztalt Robbie Keane, aki könnyedén gurított az üres kapuba. 0-3.
Az utolsó percekben tovább súlyosbodott a megtört észtek helyzete, a 77. percben Raio Piiroja is a kiállítás sorsára jutott, a 88. percben pedig Kassai Viktor elnézett egy esetet, és tizenegyest ítélt Írország javára, amit Robbie Keane biztos lábbal értékesített. 0-4. Giovanni Trapattoni csapata végül a vártnál is könnyebben nyert Észtország ellen, és gyakorlatilag biztosította helyét a kontinenstornán, ez most már aligha lehet kétséges.
Észtország – Írország 0-4 (0-1)
Gólok: Andrews (13.), Walters (67.), R. Keane (71., 88. – utóbbit tizenegyesből)
Észtország: Pareiko – Klavan, Stepanov, Piiroja, Jääger, Kruglov – Dmitrijev, Vunk (Lindpere, 61.), Vassiljev – Ahjupera (Voskoboinikov, 55.), Kink (Purje (67.)
Írország: Given – Dunne, S. Ward, St. Ledger, S. Kelly – McGeady, Duff (Hunt, 73.), Whelan (Fahey, 78.), K. Andrews – R. Keane, Walters (Cox, 88.)