A spanyoloknál nem divat a türelem

Sir Alex Ferguson 25 éves jubileuma kapcsán az FFT összegyűjtötte a klubjaikat leghosszabb ideig szolgáló edzőket, Anglia után most a spanyol mezőnyön a sor.

Tóthpál Zoltán
2011. 11. 16. 5:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán a türelem hiánya, esetleg a latinos hevesség eredményezi, hogy a spanyoloknál nem divat, hogy az edzők évtizedekig irányítsanak egy csapatot, a tapasztalatok szerint már az szokatlan, ha valaki öt-hat évig ül ugyanazon a kispadon. Az elmúlt években főleg a Real Madrid állt nagy edzőfogyasztó hírében, de a többi élcsapatnál sem volt jellemző az állandóság, az utóbbi évek tanúsága alapján ezen a Barcelona próbál változtatni.

A Real Madrid történelmében először az angol Arthur Johnson töltött hosszabb időt a kispadon, neki tíz év munka is megadatott 1910 és 1920 között. Később alapvetően már jóval kisebb távlatokban gondolkodtak a klubvezetők, egy edző – még ha jó eredményeket is ért el – két-három évnél tovább nem nagyon maradhatott pozíciójában, eltekintve két szakembertől: Francisco Bru 1934-1941 között majdhogynem odaragasztotta magát a madridi kispadhoz, majd a korszak egyik meghatározó edzőegyéniségének, Miguel Muñoznak is 14 évig volt maradása 1960-1974 között. Utoljára Vicente del Bosque töltött relatívan hosszabb időt a Real Madrid kispadján, de két bajnoki cím és két BL-győzelem után neki sem volt látványosan sokáig maradása.

A történelem alapján a Barcelonánál sem szavaztak mindig az állandóságra, ezen a trenden mostanság próbálnak változtatni a vezetők, amikor előbb Frank Rijkaard irányította évekig a csapatot, most pedig Pep Guardiola pozícióját sem fenyegeti veszély. A ’10-es évek végén először Jack Greenwell töltött sok időt a katalán kispadon, a legtöbb meccsen azonban messze Johan Cruyff irányította a csapatot, 1988-1996 között összesen 430 meccsen. A holland nem csak játékosként, edzőként is beírta magát a klub történelmébe, meghonosított egy újfajta játékstílust és megnyerte a Barcelona első Európa-kupáját.

A két óriás után következő második vonalnál is folyamatos volt az edzőkeringő, négy csapatnál hiába próbálkoztunk, nem is találtunk olyat, aki legalább hat évig maradt volna posztján. A Valenciánál egyedül Antón Fivébr-t lehet kiemelni, aki a ’20-as években öt évig irányította a csapatot, az Atlético Madridnál pedig az egykori kapuslegenda, Ricardo Zamora, és a spanyol válogatottat Eb-győzelemig vezető Luis Aragonés tevékenykedett hosszabb ideig.

Zamora 1939-1946 között volt az Atlético Madrid edzője, Aragonés pedig ugyan több időszakban vezette a csapatot, mindet összeadva rengeteg időt töltött a fővárosiak kispadján. Az ősz mester először 1978-1979 között négy meccsen irányította az Atléticót (ebben a szezonban egyébként Szusza Ferenc is dolgozott a csapatnál), később azonban már tovább maradhatott: a ’80-as évek elején négy évig egyfolytában Aragonés volt az Atlético edzője, és volt olyan, amikor újra megbízott trénerként vállalkozott a tűzoltásra. A ’90-es évek elején egy ciklusban húsz meccset töltött a kispadon, az új időkben pedig 2001-2003 között volt az Atlético Madrid vezetőedzője.

Az Athletic Bilbaónál Javier Clemente számít a klub elsőszámú edzőegyéniségének, a spanyol válogatott korábbi szövetségi kapitánya ahogy Aragonés tette az Atléticóval, több korszakban vállalt munkát Bilbaóban: Clemente a ’80-as évek elején mutatkozott be a baszkoknál, amikor egyhuzamban öt évig volt a csapat edzője, később a ’90-es években visszatért egy rövid időre, továbbá a 2005-2006-os szezonban is vezette a csapatot. Volt, amikor a bajnoki címért küzdött, és volt olyan is, amikor a kiesés elől kellett megmentenie az „oroszlánokat.”

A Sevillánál hárman is voltak, akiknek hosszabb idő adatott meg a kispadon, közülük is kiemelkedik Eugenio Eizaguirre, aki 1910-1917 között hét évig dirigálta a gárda edzéseit. Az ’50-es években a legendás Helenio Herrera volt a Sevilla vezetőedzője, neki négy év munka adatott meg, legutóbb pedig Manolo Cardo irányította hosszabb ideig a csapatot, 1981-es kinevezése után további öt évig.

A Villarrealnál a régmúltban senki nem maradt sokáig a kispadon, a közelmúltban viszont Manuel Pellegrini évekig élvezte a bizalmat, főleg elődjeihez képest. A chilei 2004-2009 között volt a „sárga tengeralattjáró” legfőbb kormányosa, mígnem el nem fogadta a Real Madrid csábító ajánlatát.

Cikkünk témájából nem maradhat el a magyar vonatkozás sem, Szusza Ferenc anno nem csak az Atlético Madridnál dolgozhatott, hanem egy időben a Betis szakmai munkáját is irányította, mi több, 1971-1977 között igen hosszú időt eltöltött a zöld-fehérek kispadján. Ez idő alatt annyira megszerették a szurkolók, hogy kiérdemelte a „mágus” becenevet. A klub történelmében hasonló csak Lorenzo Serra Ferrernek adatott meg, ám neki három különböző ciklus kellett ahhoz, hogy az évek tekintetében beérje az Újpest-stadion névadóját.

A Málagánál egyedül Joaquín Peiró maradhatott majdnem öt évig a csapat edzője, és hasonló a helyzet a Getafénél is, ahol a nemrég menesztett Míchel maradt legtovább posztján, igaz neki is csak 81 meccs és három év adatott meg. A Racing Santandernél a ’20-as évek elején Patrick O’Connell hét évig felügyelte a szakmai munkát, míg az Osasunánál Pedro Mari Zabalza amolyan tűzoltóként állt készen állandóan a beugrásra: a szakember 1987-1993 között hosszabb távon is a csapat vezetőedzője volt, ám ezután inkább ideiglenes megoldásként számítottak rá a klubnál. A ’90-es évek közepén Martin Monreallal párban tért vissza az Osasunához, majd 1996-ban Rafa Benítez segítőjeként ült újra le a kispadra.

A népszerű spanyol edző, Víctor Fernández 1991-1996 között dolgozott egyhuzamban a Zaragozánál, nevéhez kapcsolódik a klub egyetlen nemzetközi sikere, a KEK megnyerése. A ma válságos időket átélő Zaragoza ekkoriban nem csak eredményesen futballozott, de stílusos játékkal tette még szerethetőbbé a spanyol labdarúgást, nem véletlen, hogy a siker megalapozta Fernández pályafutását, és az egyik legelismertebb spanyol edzővé tette. Később még visszatért Zaragozába, de teljesen más viszonyok és elvárások között nem tudott maradandót alkotni.

A Real Sociedadnál a ’10-es évek végén José Angel Berraondo öt éven át volt a csapat vezetőedzője, ám nála jóval nagyobb nyomot hagyott maga után Alberto Ormaetxea, aki 1978-1985 között szép sikereket ért el a baszkokkal. Vele a csapat kétszer nyerte meg a spanyol bajnokságot, egyszer ezüstérmet szerzett, megnyerte a Spanyol Szuperkupát és bejutott a BEK elődöntőjébe is. Összesen 324 meccsen ült a Real Sociedad kispadján, 2005-ben hunyt el.

A Rayo Vallecanónál, a Levanténél, a Granadánál és a Mallorcánál egyáltalán nem volt jellemző a bizalom, gyakorlatilag nem volt olyan edző, aki mondjuk hat évig maradt volna a csapatnál. A Sporting Gijónnál Manuel Preciado 2006 óta élvezi a bizalmat, az Espanyolnál pedig a Real Madrid egykori hátvédje, José Emilio Santamaría maradhatott hét évig a kispadon a ’70-es években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.