„Már többször megvitattuk a helyzetet, és mindig arra jutottunk, hogy a térségünk labdarúgása alaposan le van maradva a nyugat-európai színvonaltól – mondta az esemény házigazdája, Dimitar Boriszov, a CSZKA Szófia elnöke.
Nagyon nehéz a helyzete a helyi kluboknak, ha a Bajnokok Ligájában vagy az Európa Ligában szeretnének valami maradandót alkotni. Csak néhány csapat van a régióból, amelyek képesek egyáltalán a csoportkörbe bekerülni, és szinte nem is tudnak nemzetközi meccseken tapasztalatot gyűjteni.”
Olyan nagy múltú klubok, mint a Levszki, a belgrádi Crvena Zvezda és Partizan, a Dinamo Bukarest vagy a Szpartak Moszkva sem tudott európai csoportkörbe kerülni.
„Boldog vagyok, hogy itt lehetek, teljes mértékben támogatjuk az ötletet” – mondta a Dinamo Bukarest képviselője, Adrian Alexandrescu.
Boriszov szerint egy önkéntes társulásra van szükség a nemzeti szövetségek részéről, de mindenképp az UEFA felügyelete alatt szeretnének maradni.
„Ez még csak az első találkozás, és még mindig csak ötletelünk, de már beszámoltunk az UEFA-nak a terveinkről. Nem látom okát, hogy az UEFA miért ne támogatna egy ilyen kezdeményezést. Több lehetséges szponzor képviselője is jelen volt, a következő hónapokban még két-három találkozót szeretnénk” – mondta Boriszov.
A következő tanácskozás Belgrádban lehet a Crvena Zvezda – Partizan rangadó előtt, majd decemberben Bukarestben.
„Nem szeretnénk mások útjába állni, a BL és az EL természetesen prioritást élvezne – mondta Vladan Lukics, a Crvena Zvezda elnöke. Új ligát szeretnénk, erős szponzorokkal, és azt, hogy a helyi játékosok és szurkolók is átélhessék a nagy meccsek hangulatát.”
Egy balkáni liga ötlete már évekkel ezelőtt felvetődött. Orosz, ukrán, moldovai és ciprusi csapatok is érdeklődnek, míg török és görög klubokkal a következő hetekben egyeztetnek majd.
Az első tervek szerint szeptembertől májusig, 32 csapat vehetne részt a sorozatban. Nyolc négycsapatos csoport után következne az egyenes kieséses szakasz. Az EL-ből vagy BL-ből kiesett csapatok később csatlakozhatnának.