Brad Friedel (Tottenham)
Az amerikai veteránt minden volt csapatánál nagy tisztelet övezi, nem véletlen, hogy nyáron Harry Redknapp is úgy döntött, a 40 éves kapussal szilárdítja meg a Spurs védelmét. Friedel nem mindennapi rekord birtokosa, a hétvégi, West Brom elleni meccsel együtt 287 PL-mérkőzésen lépett pályára egyhuzamban, a korábbi csúcsot három éve döntötte meg. Ennél megbízhatóbb kapust keresve sem lehet találni, sőt, már gólt is szerzett egyszer:
Fabricio Coloccini (Newcastle)
A Newcastle leírhatatlan frizurájú argentinját 2008-ban még semmiképp sem lehetett alulértékeltnek nevezni. Egy hátvéd esetében igen borsosnak számító tízmillió fontért érkezett Angliába, ahol PL-karrierje során eleinte pocsék teljesítményt nyújtott, amivel hozzájárult csapata kieséséhez. De Coloccini a Championshipben is kitartott csapata mellett, meccsről meccsre vált egyre kiegyensúlyozottabbá és magabiztosabbá, sőt, az idei szezonban már ő a Newcastle kapitánya. Eredetileg középhátvéd, de többször bizonyította, hogy jobbhátvédben is megállja a helyét.
Cristopher Samba (Blackburn)
A bivalyerős kongói középhátvéd négy éve nem fért be a Herthába, így 450 ezer fontért került a Blackburnhöz, ahol a Premier League egyik legmasszívabb és legjobban fejelő hátvédévé nőtte ki magát. Samba 16 gólt szerzett eddig klubjában, kihagyhatatlan a csapatból, nélküle nagy bajban lenne a Blackburn.
Brede Hangeland (Fulham)
A nagydarab norvég bekk a Vikingben kezdte pályafutását, ahol edzője nem volt más, mint Roy Hodgson. Az angol trénerrel aztán elváltak útjaik, de 2008-ban újra találkoztak: Hodgson, immár a Fulham menedzsereként, megszerezte a több nagyobb klub által is körüludvarolt Hangelandot. A norvég gyorsan alapember lett a Fulhamben, a Gera Zoli-féle EL-menetelés során is megingathatatlan oszlop volt a védelemben. A majd’ kétméteres hátvéd természetesen jól fejel, de a labdával is ügyes és nem ijed meg senkitől. Az évek során több nagyobb PL-sztár töltött el 90 percet a zsebében, ráadásul fontos gólokat is szerez:
Leighton Baines (Everton)
Az eredetileg Liverpool-szurkoló Baines bal lábát kultikus tisztelet övezi a Goodisonban, a tavaly szerzett hét gól és 12 gólpassz egy balhátvédtől magáért beszél. Baines 2007-ben mindössze ötmillió fontért érkezett a Wigantől, majd az angol válogatottba is meghívták – sokan nem is értik, Capello csapatában miért nem ő a balbekk a csúcsról már lefelé tartó Ashley Cole helyett.
---- Oldal címe ----
Lucas Leiva (Liverpool)
Amikor Rafa Benítez folyamatosan játszatta a Gremiótól 2007-ben hatmillió fontért érkező fiatal középpályást, rögtön a brit média kereszttüzébe került: „Túl gyenge a PL-hez, túl határozatlan és egyébként is, milyen brazil az, aki nem cselez?” Nos, Lucas az évek során apró lépésekben, de annál következetesebben vált az egész Premier League leghatékonyabb labdaszerzőjévé. Már a 2010–2011-es szezonban is a brazil állította meg legtöbbször sikeresen a támadásokat, de a mostani idényben is övé a legtöbb szerelési kísérlet (68) és a legtöbb sikeres szerelés (52). Hétvégén, a PL legfélelmetesebb keretével rendelkező Manchester City ellen minden szerelési kísérlete sikeres volt, minden párharcát megnyerte.
Clint Dempsey (Fulham)
A támadó középpályás rácáfol minden Amerikával kapcsolatos futballsztereotípiára, játékintelligenciája, váratlan megoldásai és gólérzékenysége sokszor mentette meg a Fulhamet. A texasi születésű, szabadidejében rapperkedő Dempsey 2007-ben került a Craven Cottage-ra négymillió dollárért – ez mai napig a legnagyobb összeg, amit MLS-futballistáért fizettek. Bárkinek képes bármekkora gólt lőni, erről a Chelsea és a Juventus szurkolói is tudnának mesélni.
Jónas Gutierrez (Newcastle)
A kalózkapitány külsejű Jónasban a 2010-es vb-n sokan csak Maradona alkalmatlanságának egyik bizonyítékát látták, pedig a Newcastle argentinja meccsről meccsre bejátssza a komplett balszélt, jól cselez, és ha kell, hátvédként is bevethető. Nem véletlenül nevezik pókembernek.
Junior Hoilett (Blackburn)
A kanadai-jamaikai származású szélső a Premier League egyik legígéretesebb fiatal tehetsége. A Blackburn előbb az osztrák Paderbornnak, majd a német St. Paulinak adta kölcsön egy-egy szezonra Hoilettet, de 2009-től már a PL védőit riogatja a villámgyors és jól cselező játékos. Ha a 21 éves szélső ilyen ütemben fejlődik, nem fog túl sok időt eltölteni Blackburnben.
---- Oldal címe ----
Demba Ba (Newcastle)
A 26 éves szenegáli csatár a szezon egyik legjobb igazolása: ingyen érkezett a West Hamtől a St. James’ Parkba és már kilenc gólnál jár idén. Két mesterhármast is szerzett, a Blackburn és a Stoke ellen. Egymaga is képes szétzilálni az ellenfél védelmét: erős, gyors és a kritikus helyzetekben is higgadt tud maradni. Komoly érdemei vannak abban, hogy a Newcastle BL-szereplést érő helyen áll.
Gabriel Agbonlahor (Aston Villa)
Bár jelenlegi csatártársára, Darren Bentre mindig is nagyobb figyelem irányult, Agbonlahor már hat éve megbízhatóan szállítja a gólokat a Villának, ebben a szezonban ötnél jár. Elképesztően gyors, jól cselez, erőszakos, kiszámíthatatlan, kellemetlen ellenfél akármelyik védőnek. A skót és a nigériai válogatottban is szerepelhetett volna, de ő Angliát választotta, ahol eddig háromszor hívták be a válogatottba.
A Premier League legalulértékeltebb tizenegye az FFT szerint:
Friedel – Coloccini, Samba, Hangeland, Baines – Hoilett, Lucas, Dempsey, Jónas Gutierrez – Ba, Agbonlahor
A teljes cikk ITT olvasható.