Tegnap értékelted a csapat szereplését, most térjünk át a háttérre! Épül a DVTK, mi az, amire büszke vagy?
Mindenekelőtt nagyon örülök annak, hogy a viharos idők után gazdaságilag konszolidáltuk a klubot. Van még hátra néhány kifizetés, de összességében nincs tartozásunk.
Nagyon fontos, hogy kezd felállni egy háttérstáb, akik tudnak és akarnak dolgozni a DVTK-ért. És ez a gárda létszáma még bővülni fog, mert néha azt érzem, az egyre bővülő feladatokhoz kevesen vagyunk. Ma már nem működik a régi modell, miszerint az ügyvezető és titkárnője igazgat egy klubot, manapság egy egész szervezetet fel kell építeni. A Manchester United esetében például nyolcszázan dolgoznak a háttérben, de ezt csak inkább érdekességként mondom.
Büszkeséggel tölt el, hogy meg tudtuk tölteni a stadiont, elnyertük a szurkolók bizalmát. Úgyszintén büszke vagyok arra, hogy megnyitottuk a szurkolói boltot. De azt nem szabad elfelejteni, hogy nagyon szép ez az üzlet, de ez csak a kezdet. Mind az árukészletet tekintve, mind abban a tekintetben, hogy tervezünk egy másik boltot és egy webáruházat is. Úgyszintén szerepel a tervekben a DVTK márka bevezetése (DVTK sör, DVTK ásványvíz, stb.) és egy hűségkártya program kialakítása.
Örömmel töltött el, hogy jó volt a klub sajtója. Rengetegszer voltunk címlapon a nyomtatott és internetes sajtóban és csupa pozitív dolog kapcsán. Azt gondolom, az elmúlt évben mi voltunk Miskolc legnagyobb reklámhordozói. A társadalmi felelősségvállalás terén is megtettük első apró lépéseinket.
Fejlesztéseink ékköve a pályaépítés, ami részben be is fejeződött. A műfüves pályákat bármikor használatba lehet venni, míg a füves pályákról már csak a gyep hiányzik. Ezt tavasszal, amikor az időjárási körülmények lehetővé teszik leterítjük és utána az utánpótlás rendelkezésére áll. És ez csak a látható rész, mert talán nagyobb feladat volt a pályázat elkészítése és a lobbizás. Hatalmas munkát végzett a háttércsapat, erre joggal lehetünk büszkék és nem csak ma, hanem majd 20 év múlva is, mert valami maradandót tudtunk alkotni.
Átstrukturáltuk az utánpótlást, együttműködési kapcsolatokat kerestünk a megyén belül és kívül, néhányukkal már alá is írtuk a szerződést. Most alakítjuk ki a megfigyelői hálózatot, házon belül pedig folytatjuk a tehetséggondozó programot. Ezen a területen is egy ígéretes út elején járunk, de a TAO segítségével most már adottak a feltételek, “csak” a munka van hátra.
A pályaépítésekkel kapcsolatban szó volt egy konditeremről is, azonban arról kevesebb a hír mostanság. Mi ennek az oka?
Mert jelen állás szerint a konditermet csak a következő ciklusban építjük meg, amennyiben sikerül módosítani a támogatási szerződést.
És még mindig az infrastruktúra. A szurkolók vágyálma egy újabb stadion, mi ezzel kapcsolatban a helyzet, mert azt lehet látni, hogy a jelenlegit kinőtte a szurkolótábor.
A stadionépítéssel kapcsolatos kérdés akkor lesz aktuális, mikor egyrészt befejeztük a pályaépítéseket, az utánpótlás tud hol futballozni. A most elkészült négy pálya alkalmas az utánpótláscsapatok kiszolgálására, de ha növeljük a létszámot, akkor további pályákat kell építeni. Másrészt bizonyítani kell, hogy kinőttük a stadiont. Négy alkalommal ez már megtörtént, de még többször kell. Akkor folytatni lehet a már elkezdett lobbitevékenységet, hogy Diósgyőrben szükség van egy új, nagyobb stadionra. A gazdasági hátteret nézve, ehhez szükség van állami támogatásra, a TAO-s pénzre, valamint magánbefektetésre. Amennyiben ez mind rendelkezésre áll, akkor kezdődhet a munka. Látható, hogy az állam 2012-ben a debreceni, ferencvárosi stadionra és a Puskás Ferenc stadionra koncentrál, ezért azt gondolom, 2013-ban lehet szó Diósgyőrről, ahol kisebb beruházással is látványos eredményt lehet elérni. Ezért jelenleg nem ez a téma jelenti a fő hangsúlyt a klubnál, de dolgozunk rajta. A stadion tervei mindenesetre készen állnak.
Mit tartalmaznak ezek a tervek?
Több terv is készült, egy aréna típusú 15-18 ezres stadion szerepel bennük. A felépítését úgy képzeljük el, hogy a napos oldal megmarad, a többi lelátórészt pedig szakaszosan cserélnénk, hogy a szurkolók az építkezés alatt se maradjanak foci nélkül. Volt róla szó, de a legutolsó terv szerint, nincs szó a pálya elforgatásáról, illetve mélyítéséről, de a játéktér közelebb kerül a szurkolókhoz.
Milyen költségvetésből működik a DVTK-t üzemeltető cég?
Az NB II-ben 300 millió forint volt a költségvetésünk, ami az NB I-ben 550 millió forintra emelkedett. A sportgazdaság annyiban speciális, hogy előre kell olyan tételeket megtervezni, amelyek szinte megtervezhetetlenek, például honnan lehetne tudni, hogy mennyi prémiumot kell kifizetni egy szezon során. Jövőre szeretnénk, ha még tovább emelkedne a költségvetésünk mintegy 650 millióra, de ennek meg kell teremtenünk az alapját.
Hogyan lehet bővíteni a bevételeket?
A DVTK-t szeretnénk új gazdasági alapokra helyezni, hogy ne függjön a külső támogatásoktól. Négy lábon kell állnia egy sportgazdasági vállalkozásnak: tulajdonosi befizetések, önkormányzati támogatás kereskedelmi bevételek, helyi szponzori támogatás. Az Arago Zrt. mindig késedelem nélkül teljesítette vállalásait, a magyarországi önkormányzatoknak pedig ismerjük a problémáit. A helyi támogatók felé megtettük az első lépéseket. Bízom benne jövőre minél többen támogatják majd a csapatot. Ezen túl szeretnénk jobban élni a kereskedelmi bevételekkel. Ezek egy része eddig is megvolt, csak nem feltétlenül a klubnál csapódott le a haszon. Ha ez megvalósul, akkor nem függünk olyan nagy mértékben attól, hogy teljesíti-e egy szponzor a vállalásait. Azt tervezzük, hogy 2012 nyarára már tartalékot is tudunk képezni, így kevesebb gondot okoz egy szponzori támogatás esetleges csúszása.
Hogyan áll most össze a DVTK költségvetésének kiadási oldala?
A bérköltség viszi el a hatvan százalékot, a többi a mérkőzésszervezéssel, utazással, egyéb dolgokkal kapcsolatos költség, illetve a járulékok, ami kiadások mintegy 20 százaléka. Nyugati minta alapján az a célunk, hogy 50-50 százalék legyen a bér és az egyéb költség.
Tehát a DVTK nemhogy nem kap támogatást az államtól, hanem a járulékok befizetésével még ad.
Mintegy 100 millió forintot fizetünk ki az államnak, járulékok és adók formájában, hiszen nálunk minden pénzmozgás az asztal fölött zajlik, a játékosok például az EKHO nyújtotta lehetőséggel élve kapják a munkabérüket. Azonban így van rendjén, a gazdaság minden területén adót kell fizetni, mi csak azt szeretnénk, ha a környezet olyan lenne, hogy mindenki megfizetné a kötelezettségeit, mert csak akkor lehet összehasonlítani a teljesítményt.
Végezetül köszönöm a klub minden játékosa, dolgozója nevében a szurkolóknak a példamutató buzdítást, nélkülük biztosan nem ilyen lett volna ez az év. Kérem, jövőre is álljanak a csapat mellé és mi is mindent megteszünk mindent, hogy viszonozzuk ezt a szeretetet! Kellemes karácsonyi ünnepeket és diósgyőri sikerekben gazdag boldog új esztendőt kívánok mindenkinek!

A haláltól mentett meg egy bajbajutottat a szabadnapos tűzoltó