Eb-meccsek kétezerrel

A 2012-es Európa-bajnokság jegyében sorozatot indítunk, melyben kivesézzük a statisztikákat, visszaemlékezünk a legfontosabb pillanatokra és természetesen a részletekben is elmerülünk. A harmadik részben a közelmúlt legemlékezetesebb mérkőzéseit elevenítjük fel.

Galavits Patrik (FFT)
2011. 12. 09. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2000

Jugoszlávia–Spanyolország 3–4

Aligha született több ősz hajszál egy mérkőzésen, mint a jugoszláv-spanyol csoportmeccsen 2000-ben. Háromszor is vezetéshez jutott Jugoszlávia, mégis kikapott, köszönhetően a spanyolok parádés hajrájának. Gaizka Mendieta a hosszabbítás első percében büntetőből egyenlített, Alfonso Pérez 3 perccel később pedig egy gyönyörű góllal a vezetést és egyben a győzelmet is megszerezte. Ennek ellenére a jugók is továbbjutást ünnepelhettek, hisz Szlovénia és Norvégia 0–0-át játszott.

Anglia és Németország

A holland-belga közös rendezésű Eb legnagyobb meglepetése volt, hogy Anglia és Németország kéz a kézben kipottyant már a csoportkörben, negyeddöntőbe sem jutotva. A címvédő németek Mehmet Scholl egyetlen rúgott góljával, és egyetlen szerzett ponttal búcsúztak szégyenszemre, míg az angolok kétszer is hagyták kiénekelni a szájukból a sajtot, pontosabban a győzelmet.

Olaszország–Hollandia 0–0 (büntetőkkel: 3–1)

Hiába a gólnélküli döntetlen, egyszerűen vétek lenne kihagyni a 2000-es Eb olasz-holland elődöntőjét, amikor Hollandia – bárki is állt a labda mögé rendes játékidőben, vagy azon túl – képtelen volt betalálni. Először Frank de Boer próbálkozott, Francesco Toldo kivédte, majd Patrick Kluivert helyezte túlzottan sarokra. Ezek után ne csodálkozzunk, hogy a tizenegyespárbaj során is elvéreztek.

2004

Portugália–Görögország 1–2, Portugália–Görögország 0–1

Házigazdaként nyitómérkőzésen kikapni nem jó ómen, Portugália 2004-ben megtudta miért. Mindenki azt hitte sima hazai gálamérkőzés lesz, de csak a szépítés jött össze a görög dupla után. Ennek ellenére gond nélkül vették a portugálok a csoportkört, majd szépen apránként haladtak a döntő felé, de legrosszabb álmaikban sem gondoltak arra, hogy keretes szerkezet lesz az Eb vége. Pedig minden szempontból az lett, megint jöttek a görögök és a legnagyobb megdöbbenésre, csakúgy mint a nyitányon, a döntőben is győzni tudtak.

Franciaország–Anglia 2–1

Zinedine Zidan csúcsformában, Franciaország pedig a legjobb éveiben volt. Anglia vezetést szerzett a 38. percben Frank Lampard révén, és végig tartotta magát a kilencven perc során – David Beckham még tizenegyest is hibázott –, de ami utána történt… Zidane két perc alatt letörölte a mosolyt az angol szurkolók szájáról, először egy szabadrúgással, majd egy magabiztos büntetővel.

Portugália–Anglia 1–1 (h.u.: 2–2, büntetőkkel: 6–5)

A 2004-es negyeddöntőben a portugálok és az angolok is poklot jártak, utóbbiak jó darabig ott is maradtak. Pedig Michael Owen már a 3. percben vezetést szerzett, és úgy tűnt, akár a győzelmet is jelentheti ez a gól, azonban nyolcvan perccel később Hélder Postiga tett róla, hogy izgalmas legyen a vége. A ráadásban Rui Costa előnyhöz juttatta a portugálokat, de Frank Lampard még időben ki tudott egyenlíteni. Aztán jött a felejthetetlen büntetőpárbaj, David Beckham gyertyájával indítva, Ricardo kapus kesztyű nélküli védésével, majd tizenegyesével zárva.

2008

Dánia – Svédország 2–2

A két északi csapat csoportmeccse nem a sziporkázó játék miatt érdemel említést, hanem azért, mert az az eredmény született, amelyről tudni lehetett, mindkét csapat tovább lép vele, Olaszország viszont búcsúzik. Persze a mérkőzés után mosták kezeiket mondván, tiszta eredmény született. Vajon az olaszok is elhiszik?

Törökország – Csehország 3–2

A csehek a 62. percben Jaroslav Plasil gólja után már 2–0-ra vezettek, alighanem a negyeddöntőben érezték magukat, a törököknek azonban más terveik voltak. Arda Turan szépítése után a 87. és a 89. percben Nihat Kahveci megfordította az eredményt. Törökország ezt nem a csehek ellen kezdte: a házigazda svájciakat az előző meccsükön szintén az utolsó percekben lőtt góllal verték.

Ausztria – Németország 0–1

A házigazda osztrákoknak meglepetésre az utolsó csoportkörig megvolt az esélye a továbbjutásra, és Németország ellen olyan teljesítményt mutattak, amellyel nagyon meglepték a nagy testvért és egész Európát. Fájdalom, ez is csak a tisztes vereségre volt elég.

Törökország – Horvátország 1–1 (büntetőkkel: 1–3)

Folytatódott a török katarzis. A negyeddöntőben Horvátország gólnélküli döntetlen után Ivan Klasnic révén a 119. percben szerzett vezetést, de a törököknek még így sem volt túl késő egyenlíteni. A magukat már az elődöntőben érző horvátok a tizenegyesekhez borzalmas mentális állapotban álltak oda – kiesés is lett a vége.

Hollandia – Oroszország 1–1 (h. u. 1–3)

A nagy tornákon a csoportmeccseket túlélni kell, és nem parádézni rajtuk. Ezt valószínűleg a hollandok egy életre megjegyezték, a 2008-as Eb-n ugyanis a halálcsoportnak titulált négyesből mindenkit bucira vertek (pedig Franciaország, Olaszország és Románia társasága tényleg nem ígérkezett kellemesnek). A negyeddöntőben viszont jöttek az Andrej Arsavin vezette oroszok…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.