2000
Jugoszlávia–Spanyolország 3–4
Aligha született több ősz hajszál egy mérkőzésen, mint a jugoszláv-spanyol csoportmeccsen 2000-ben. Háromszor is vezetéshez jutott Jugoszlávia, mégis kikapott, köszönhetően a spanyolok parádés hajrájának. Gaizka Mendieta a hosszabbítás első percében büntetőből egyenlített, Alfonso Pérez 3 perccel később pedig egy gyönyörű góllal a vezetést és egyben a győzelmet is megszerezte. Ennek ellenére a jugók is továbbjutást ünnepelhettek, hisz Szlovénia és Norvégia 0–0-át játszott.
Anglia és Németország
A holland-belga közös rendezésű Eb legnagyobb meglepetése volt, hogy Anglia és Németország kéz a kézben kipottyant már a csoportkörben, negyeddöntőbe sem jutotva. A címvédő németek Mehmet Scholl egyetlen rúgott góljával, és egyetlen szerzett ponttal búcsúztak szégyenszemre, míg az angolok kétszer is hagyták kiénekelni a szájukból a sajtot, pontosabban a győzelmet.
Olaszország–Hollandia 0–0 (büntetőkkel: 3–1)
Hiába a gólnélküli döntetlen, egyszerűen vétek lenne kihagyni a 2000-es Eb olasz-holland elődöntőjét, amikor Hollandia – bárki is állt a labda mögé rendes játékidőben, vagy azon túl – képtelen volt betalálni. Először Frank de Boer próbálkozott, Francesco Toldo kivédte, majd Patrick Kluivert helyezte túlzottan sarokra. Ezek után ne csodálkozzunk, hogy a tizenegyespárbaj során is elvéreztek.
2004
Portugália–Görögország 1–2, Portugália–Görögország 0–1
Házigazdaként nyitómérkőzésen kikapni nem jó ómen, Portugália 2004-ben megtudta miért. Mindenki azt hitte sima hazai gálamérkőzés lesz, de csak a szépítés jött össze a görög dupla után. Ennek ellenére gond nélkül vették a portugálok a csoportkört, majd szépen apránként haladtak a döntő felé, de legrosszabb álmaikban sem gondoltak arra, hogy keretes szerkezet lesz az Eb vége. Pedig minden szempontból az lett, megint jöttek a görögök és a legnagyobb megdöbbenésre, csakúgy mint a nyitányon, a döntőben is győzni tudtak.
Franciaország–Anglia 2–1
Zinedine Zidan csúcsformában, Franciaország pedig a legjobb éveiben volt. Anglia vezetést szerzett a 38. percben Frank Lampard révén, és végig tartotta magát a kilencven perc során – David Beckham még tizenegyest is hibázott –, de ami utána történt… Zidane két perc alatt letörölte a mosolyt az angol szurkolók szájáról, először egy szabadrúgással, majd egy magabiztos büntetővel.
Portugália–Anglia 1–1 (h.u.: 2–2, büntetőkkel: 6–5)
A 2004-es negyeddöntőben a portugálok és az angolok is poklot jártak, utóbbiak jó darabig ott is maradtak. Pedig Michael Owen már a 3. percben vezetést szerzett, és úgy tűnt, akár a győzelmet is jelentheti ez a gól, azonban nyolcvan perccel később Hélder Postiga tett róla, hogy izgalmas legyen a vége. A ráadásban Rui Costa előnyhöz juttatta a portugálokat, de Frank Lampard még időben ki tudott egyenlíteni. Aztán jött a felejthetetlen büntetőpárbaj, David Beckham gyertyájával indítva, Ricardo kapus kesztyű nélküli védésével, majd tizenegyesével zárva.
2008
Dánia – Svédország 2–2
A két északi csapat csoportmeccse nem a sziporkázó játék miatt érdemel említést, hanem azért, mert az az eredmény született, amelyről tudni lehetett, mindkét csapat tovább lép vele, Olaszország viszont búcsúzik. Persze a mérkőzés után mosták kezeiket mondván, tiszta eredmény született. Vajon az olaszok is elhiszik?
Törökország – Csehország 3–2
A csehek a 62. percben Jaroslav Plasil gólja után már 2–0-ra vezettek, alighanem a negyeddöntőben érezték magukat, a törököknek azonban más terveik voltak. Arda Turan szépítése után a 87. és a 89. percben Nihat Kahveci megfordította az eredményt. Törökország ezt nem a csehek ellen kezdte: a házigazda svájciakat az előző meccsükön szintén az utolsó percekben lőtt góllal verték.
Ausztria – Németország 0–1
A házigazda osztrákoknak meglepetésre az utolsó csoportkörig megvolt az esélye a továbbjutásra, és Németország ellen olyan teljesítményt mutattak, amellyel nagyon meglepték a nagy testvért és egész Európát. Fájdalom, ez is csak a tisztes vereségre volt elég.
Törökország – Horvátország 1–1 (büntetőkkel: 1–3)
Folytatódott a török katarzis. A negyeddöntőben Horvátország gólnélküli döntetlen után Ivan Klasnic révén a 119. percben szerzett vezetést, de a törököknek még így sem volt túl késő egyenlíteni. A magukat már az elődöntőben érző horvátok a tizenegyesekhez borzalmas mentális állapotban álltak oda – kiesés is lett a vége.
Hollandia – Oroszország 1–1 (h. u. 1–3)
A nagy tornákon a csoportmeccseket túlélni kell, és nem parádézni rajtuk. Ezt valószínűleg a hollandok egy életre megjegyezték, a 2008-as Eb-n ugyanis a halálcsoportnak titulált négyesből mindenkit bucira vertek (pedig Franciaország, Olaszország és Románia társasága tényleg nem ígérkezett kellemesnek). A negyeddöntőben viszont jöttek az Andrej Arsavin vezette oroszok…