Fontos változás lesz, hogy az élvonalbeli együttesek fiókcsapatai ekkor már nem indulhatnak az NB II-ben. Ezek az együttesek legfeljebb az NB III-ban szerepelhetnek majd, onnan nem juthatnak fel a másodosztályba (jelenleg a következő klubok érintettek: Debrecen, Újpest, Honvéd, Ferencváros, Videoton, Győr, Paks). Kutasi Róbert, az NB II-es bizottság elnöke ezen kívül több érdekes információt is elmondott.
„Erőkoncentráció!”
Egy szóba sűrítve így foglalta össze a magyar bajnoki rendszer átalakítását a szakember. „Jelenleg vegyes, nyílt rendszerben zajlanak az első és másodosztályú bajnokságok. Ez a besorolás megváltozik és két év múlva már csak hivatásos szerződéssel rendelkező profi labdarúgók léphetnek pályára. Természetesen lesz majd egy konkrét korhatár, ami alatt az utánpótláskorú játékosok számára nem lesz érvényes ez a rendelkezés, ők 18-19 éves korukig amatőr szerződéssel is szerepelhetnek. Ezzel megszűnik az idősebb korúak amatőr státusza a két legfelső osztályban.„
Hogyan alakítják ki az NB II felére csökkenő (32 csapat helyett 16) mezőnyét?
„Eleve kiesnek az élvonalbeli klubok tartalékcsapatai, ami a mostani állás szerint hét együttest érint. A másodosztályú bajnokság olyan együttesekből áll majd a jelenlegi két csoport összevonásával, amelyek ténylegesen komoly potenciállal rendelkeznek, így nagyobb küzdelemben dőlhet el a bajnoki cím és a kieső helyek sorsa. A tartalékcsapatok csak a harmadik osztályban szerepelhetnek, de onnan még bajnokként sem kerülhetnek fel az NB II-be. Ezzel együtt bízunk benne, hogy az átalakítást követően a jogosultságot szerző NB III-as együttesek olyan csapatok lesznek, amelyek vállalni tudják a másodsztályú tagsággal járó feltételrendszer megteremtését és nem azon kell majd ”sakkozni„, hogy a visszalépők miatt miként töltsük fel a mezőnyt. Egyetlen szóval úgy tudnám jellemezni a folyamatot, hogy az erőkoncentráció jegyében történnek a változások.”
Várhidi Péter a Sport televízióban arról beszélt az átalakulás kapcsán, hogy szerinte kevés lesz a 16 csapatos mezőny az NB II-ben, mert a 30 bajnoki forduló nem elegendő játéklehetőséget biztosít majd a fiatal labdarúgók számára. A szigetszentmiklósi szakember szerint 20 csapat és 38 játéknap jobban szolgálná a labdarúgásunk érdekeit. Mi erről az Ön véleménye?
„Azzal egyyetértek, hogy önmagában valóban kevés a harminc játéknap a másodosztályú csapatok játékosai számára. Van ugyan még a Magyar Kupa, ami néhány mérkőzést jelent pluszban, illetve a Ligakupában is szerephez jut néhány csapat. A több játéklehetőségre megoldást például egy olyan téli műfüves kupa jelenthetné, ami leszűkíti a holtszezon hosszú hónapjait.„
A HLSZ már évek óta biztosít hasonló szereplési lehetőséget a téli időszakban az utánpótlás-csapatok számára. A felnőttek között is használhatónak tartja ezt a rendszert?
„A HLSZ utánpótlás-kupája kiváló kezdeményezés és remek alkalom arra, hogy a fiatalok ne álljanak le hónapokra a téli szünetben. Úgy gondolom, hogy a másodosztályú felnőtt csapatok számára is hasonló játéklehetőséget kell biztosítani.”