Olaszország legjobb edzője, 2011

Allegri, Guidolin, Mazzarri, Montella, Reja?

Bodnár Zalán (FFT)
2011. 12. 16. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétnaponta jelentkező sorozatában a FourFourTwo megpróbálja megkeresni az olasz futball 2011-es „legjeit”. A 6. részben a legjobb edző nyomába eredtünk. Véleményünk szerint az első öt sorrendje így néz ki. De a döntés az olvasó kezében van!

5. Vincenzo Montella (Roma, Catania)

Nem kis meglepetésre került tavasszal a Roma élére Claudio Ranieri egy rossz sorozata után, és egyáltalán nem vallott csalódást, pedig nem volt könnyű helyzetben. Friss lendületet adott a csapatnak, és noha a szerkezeten nem mert sokat változtatni, a játékosokat jobban megtalálta a megfelelő posztokra, Totti például úgy szárnyalt tavasszal középcsatárként, mint fénykorában. A Roma nem hosszabbított vele szerződést a nyáron, de a Catania látott benne fantáziát és aligha bánta meg, várakozáson felül teljesített a szicíliai csapat az ősszel (jelenleg 11. a bajnokságban), pedig nyáron sokat gyengült a kerete.

4. Edy Reja (Lazio)

A fontolva haladó edzők közé tartozik, szépen, komótosan egyre karakteresebb csapatot formál a Lazióból. Bár úgy látszik, az ősz az ő hónapja, mert 2010 második felében sokkal jobban muzsikált a csapata, mint 2011 tavaszán, de lehetőségeihez mérten így is szép eredmény, hogy a fővárosiakkal az utolsó pillanatokig harcban volt a BL-selejtezős helyekért. Idén ősszel pedig megint remek a Lazio, és sokkal masszívabbnak is tűnik még a tavalyinál is, nincs kizárva a scudetto megszerzése sem. Rendkívül felkészült, nagy tudású mester, nyomokban még a mai Napoliban is felfedezhető évekkel ezelőtti munkája eredménye.

3. Walter Mazzarri (Napoli)

Edző és csapat ritkán talál úgy egymásra, mint Mazzarri és a Napoli. Délen speciális igényeket támasztanak egy trénerrel szemben, nem elég a szakmai felkészültség, kezelni kell tudni számtalan közegalkotó körülményt, sajátos mentalitásra és komplex látásmódra van szükség. Amellett, hogy mindezeknek megfelelt, szakmailag is megújította is az olasz futballt, a rég nem látott háromvédős felállást vezette vissza a köztudatba, és mesterien váltogatja a 3–4–3-as és a 3–5–2-es felállást. Nagyon megnőtt az ázsiója, ha Laurentiis elengedné, európai nagycsapatok vinnének.

2. Massimiliano Allegri (Milan)

Már a Cagliarinál látszott, hogy az átlagnál jóval intelligensebb, rendkívül tehetséges edző. Nem véletlenül nyerte el kétszer is az Arany Kispad-díjat Olaszországban, 2010-ben még José Mourinhót is megelőzve. A Milan nagyon örülhet neki, hogy Szardíniában kissé heves vérmérsékletű klubtulajdonosok vannak, és Cellino egy rövid hullámvölgy után kivágta a Cagliaritól, mert a Milan a mostani piaci kínálatból nehezen talált volna ilyen hamar egy megfelelő Ancelotti-utódot. A hét év után a Milannak elnyert scudetto önmagáért beszél, de azért a BL-ben is illene valamit alkotnia.

1.Francesco Guidolin (Udinese)

Az elmúlt egy évben kétségkívül az Udinese az olasz futball csodája. Valamirevaló játékoskeret és anyagi lehetőségek nélkül szárnyalt a csapat tavasszal, megverték a Juventust, az Intert, a Napolit, a Laziót és 4–4-es döntetlent játszottak a Milannal a San Siróban. A nagy menetelés eredménye a negyedik hely megszerzése volt, amely révén indulhattak a friuliak a BL-selejtezőben és majdnem meglepték az Arsenalt is. Nyáron szétmarcangolták a keretet, Alexis Sánchez a Barcelonába ment, a középpálya kulcsjátékosa, Gökhan Inler pedig a Napoliba. Ennek ellenére nem zuhant össze a gárda, sőt, jelenleg holtversenyben az élen áll a Juventusszal. Osztályon felüli munkát végez, de jó kérdés, hogy egy igazi nagycsapatnál megállná-e a helyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.