Puskás Arsenal-drukker volt

Az Arsenal is őrzi Puskás Ferenc emlékét: az Emirates-stadion múzeumában a legendás magyar egy idézete olvasható. Nem csoda, hogy a világhírű futballista szavaira büszkék a londoni klubnál.

FFT
2012. 01. 06. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„I well remember, as a boy growing up in Hungary that there was only one Club for me – Arsenal.”

„Tökéletesen emlékszem, hogy gyerekkoromban számomra csak egy klub létezett – az Arsenal.”

Az idézet Puskás Ferenctől származik, a fent látható képet pedig az Arsenal csodaszép stadionjában, az Emirates-aréna múzeumában készítette egy hűséges FourFourTwo-olvasó, s küldte el szerkesztőségünknek a fotót.

No, de gyerekként valóban Arsenal-drukker volt a világhírű magyar?

Nos, utánanéztünk, és megtaláltuk azt a forrást, ahonnan a legendás labdarúgó szavait kiragadta az „ágyúsok” múzeumát berendező szakember. Az idézet az 1955-ben, Londonban megjelenő és azóta számos nyelvre lefordított Captain of Hungary, Magyarország kapitánya című önéletrajzi könyvben szerepelt, amelyben a 28 éves Puskás Ferenc mesélte el azt, miként lett világhírű futballista a kispesti kölyökcsapatból indulva. Vitathatatlan, hogy a tinédzser Öcsi rajongott az Arsenalért, hiszen máskülönben nem jegyezte volna fel ezt róla szóló könyvében az az angol újságíró, akinek a labdarúgó tollba mondta a szöveget.

Puskás Ferenc több helyen is megemlítette, kik azok a futballisták, akikre annak idején bálványként tekintett: természetesen első helyen mindig édesapját említette, aki előbb a Vasasban, majd a kis Purczeld Ferenc két éves korától a Kispestben volt centerhalf. Az angol Puskas on Puskas című interjúgyűjteményben Rogan Taylor szerzőnek vallott kedvenceiről, és bár elárulta, kissrácként tisztában volt a külföldi nagyok nevével is (így például a kitűnő spanyol kapust, Zamorát is ismerte), ő inkább a helyi hősökre, Nemes Józsefre és Déri Károlyra nézett fel, de legalább ennyire becsülte az 1938-ban vb-ezüstérmet szerző válogatott tagjait, köztük Zsengellér Gyulát, akivel később maga is szerepelt együtt a válogatottban.

Miközben olvasgattuk a Puskásról írt könyveket, és böngésztük az internetes oldalakat, hátha találunk további bizonyítékot arra, hogy a világ legismertebb magyarja gyerekként rajongott az londoni egyesületért, találtunk egy videót, ahol Puskás a legendás Gordon Banks kapussal tart bemutatóedzést. Van Arsenal-szurkoló, aki tudni véli, hogy a már felsorolt példaképek mellett Cliff Bastin is nagy kedvence volt a gyerek Öcsinek.

Az mindenesetre biztos, hogy Nagy-Britannia élete végéig Puskás Ferenc kedvelt helyei közé tartozott, hiszen legnagyobb futballsikereit is a szigetországban érte el – a 6:3-as Aranycsapat-győzelemmel véget érő évszázad meccsét Londonban rendezték; Glasgowban játszották azt a BEK-döntőt, ahol négy góllal vette ki részét a Real-diadalból; és nem utolsó sorban a Panathinaikosz is a Wembley-ben játszotta az Ajax elleni BEK-döntőt, amelyen Puskás Ferenc a görögök kispadján ült. Az 1966-os világbajnokságon magánemberként járta végig a helyszíneket, és nézett meccset többek között a régi Arsenal-stadionban, a Highbury-ben – ahol egyébiránt a Real Madrid csapatával is pályára lépett.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.