Szerdán, Bulgária ellen kezdi a 2012-es esztendőt a magyar válogatott, amely mérkőzés a vb-selejtezőkre való felkészülés első állomása. Egervári Sándor február közepén hirdetett keretet, a meghívót kapó játékosok között vannak olyanok, akik hosszú mellőzés után kerülnek vissza a csapatba; vannak, akik annak ellenére élvezik a kapitány bizalmát, hogy hónapok óta nem léptek pályára tétmérkőzésen; illetve kimaradt olyan futballista is, akit egyszer már – eredményesen – beköveteltek a szurkolók a nemzeti együttesbe.
Nem vitatjuk: a keret összeállítása a mindenkori kapitány feladata és a felelősség is az övé (halkan jegyezzük meg: Egervári válogatott kapcsán adott nyilatkozatai sosem első szám első személyben hangoznak el), a FourFourTwo ugyanakkor minden válogatott mérkőzés előtt véleményezi az összeállítást – értékel, javaslatot tesz, egyik-másik labdarúgó mellett, vagy ellen érvel. A mérkőzést követően pedig levonja a tanulságokat...
KAPUSOK
Meghívót kapott: Bogdán Ádám (Bolton), Csernyánszki Norbert (Paks), Király Gábor (1860 München)
2011-2012
Bogdán (24 éves): 7 Premier League, 4 FA-kupa, 3 Ligakupa
Király (35 éves): 21 Bundesliga II, 2 Német Kupa
Csernyánszki (36 éves): 17 NB I, 1 Magyar Kupa
Bogdán védései az Arsenal ellen:
A tavalyi Eb-selejtezőket követő edzőmérkőzések összeállítása láttán előrevetíthető, hogy Egervári Sándor Bogdán Ádám mellett teszi le a voksát kapusposzton, ami érthető, hiszen a futballista immár alapember a Premier League-ben, sőt, a Bolton egyik erőssége. Ráadásul fiatal, így hosszú távú megoldást jelenthet a nemzeti csapatnál – ugyanakkor egyáltalán nem elegáns, hovatovább udvariatlan dolog Király Gáborral szemben, hogy felkészülési meccsen – ha csak néhány perc erejéig is – ne kapjon lehetőséget, így esélyt arra, hogy előbb beállítsa, majd megdöntse a legendás Grosics Gyula rekordját (Király 85-szörös válogatott, Grosics 86-al csúcstartó a kapusok között). Csernyánszki Norbert meghívása amennyire érthetetlen, annyira érdektelen is, hiszen még egyszer sem ülhetett le a kispadra. Az viszont furcsa, hogy nem az elmúlt évben a Genket BL-be védő, jelenleg sérüléssel bajlódó Köteles László, vagy a fiatal generáció két tehetséges tagja a Megyeri Balázs-Gulácsi Péter duó egyike a válogatott harmadik számú kapusa. Utóbbi páros az U21-es gárdával Málta ellen készülhet.
Vajon Király Gábor megkapja az esélyt arra, hogy rekordot döntsön?
FFT: Bogdán (Boton), Király Gábor, Megyeri Balázs (Olympiakosz)
VÉDŐK:
Meghívót kapott: Juhász Roland (Anderlecht), Kádár Tamás (Newcastle), Korcsmár Zsolt (Brann Bergen), Laczkó Zsolt (Sampdoria), Lipták Zoltán (Újpest FC), Vanczák Vilmos (Sion), Varga József (DVSC-TEVA)
2011-2012
Juhász (28 éves): 24 Jupiler League, 1 Belga Kupa, 9 Európa Liga
Kádár Tamás (21 éves): –
Korcsmár Zsolt (23 éves): 28 Elieserien (2011), NM-kupa 5 (2011)
Laczkó Zsolt (25 éves): 12 Serie B, 1 Olasz Kupa
Vanczák Vilmos (28 éves): 19 Super League, 1 Svájci Kupa
Varga József (23 éves): 14 NB I, 2 Magyar Kupa
Juhász fejesgólja a Standard ellen (1:50-től):
A védelemből Kádár Tamás lóg ki, aki talán maga sem emlékszik, hogy mikor szerepelt tétmérkőzésen legutóbb klubjában. Noha hivatalosan a Newcastle első keretéhez tartozik, amióta a „szarkák” visszajutottak a Premier League-be, egyetlen alkalommal sem lépett pályára, volt kölcsönben a Huddersfield csapatában, ahol két alkalommal játszott. A kapitány annak ellenére favorizálja, hogy bemutatkozó sajtótájékoztatóján a nevét sem tudta, egy újságíró sietett a segítségére – ez a jelenet már azt követően történt, hogy Egervári Nyilasi Tibort akarta visszacsábítani a válogatotthoz… A hátvédsorból Juhász Roland, Korcsmár Zsolt, Vanczák Vilmos alapembere külföldi együttesének, Laczkó Zsolt most kezdi beverekedni magát a Sampdoriában, de a Magyarországon szereplő Varga József és Lipták Zoltán számára még el sem rajtolt a tavasz. Érdemes még megjegyezni, hogy előbbi a Debrecenben középpályás, utóbbi pedig miután felbontotta a szerződését a Videotonnál, szabadon igazolható játékosként sem kellett egyetlen olyan európai klubnak sem, amelyik tesztelte… Időközben sérülés miatt kikerült a keretből. Huszti Szabolcs azóta hiányzik a nemzeti csapatból, hogy Egervári miatt lemondta a válogatottságot, az elmúlt évek egyik legjobb magyarjának mindig helye lenne a keretben, ahogy Leandrót is bátran ki lehetne próbálni – újra.
Varga József Debrecenben középpályás, Egervári azonban a védelemben számít rá
FFT: Juhász Roland (Anderlecht), Korcsmár Zsolt (Brann Bergen), Laczkó Zsolt (Sampdoria), Varga József (DVSC-TEVA), Leandro (Omónia), Huszti Szabolcs (Zenit)
KÖZÉPPÁLYA
Meghívót kapott: Buzsáky Ákos (QPR), Czvitkovics Péter (Kortrijk), Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva), Elek Ákos (Eskisehirspor), Hajnal Tamás (VfB Stuttgart), Koman Vladimir (AS Monaco), Pintér Ádám (Real Zaragoza)
2011-2012
Buzsáky (29 éves):8 Premier League, 3 FA-kupa
Czvitkovics (29 éves): 15 Jupiler League, 3 Belga Kupa
Dzsudzsák (25 éves): 8 Premjer League
Elek (23 éves): 13 NB I, 1 Süper Liga, 1 Magyar Szuperkupa, 1 Magyar Kupa
Hajnal (30 éves): 21 Bundesliga, 3 Német Kupa
Koman (22 éves): 6 Serie B, 3 Ligue II, 1 Olasz Kupa
Pintér (23 éves): 7 La Liga, 2 Király Kupa
Buzsáky szabadrúgásgólja a Wigan ellen:
A magyar válogatott talán legerősebb csapatrésze – még úgy is, hogy a műtét után lábadozó Gera Zoltánra nem számíthat a szakvezetés. Majd’ két év mellőzöttség után kapott újra meghívót Buzsáky Ákos, aki Mark Hughes érkezése óta egyre fontosabb szerepet kap a QPR-ban. Örömteli, hogy az elmúlt évben alig-alig játszó Koman Vladimir új klubnál bizonyíthat, és amióta a Monacóba szerződött, rendre a kezdőben számol vele a tréner. Ahogy Dzsudzsák Balázsnak is előnyére válhat a váltás, és noha az orosz bajnokság csak márciusban kezdődik, a felkészülése remekül sikerült, gyorsan beilleszkedett a Dinamóba. Pintér Ádám az Eb-selejtezők során az együttes egyik kulcsembere volt, ám sérülése rosszkor jött, és az elmúlt időszakban a Zaragozában sem bíztak benne – bár a csapat legutóbbi győzelménél végig a pályán volt. Ahogy Kádár esetében, úgy Elek Ákos kapcsán is Egervári szerepe kerül előtérbe: a közelmúlt nagy „edzőháborúja” is részben Elek miatt robbant ki, ugyanis a Sousa-Egervári affér éppen azért fajulhatott el ennyire, mert a kapitány a középpályás mellőzését kérte rendszeresen számon a portugálon – a sajtón és az MLSZ-en keresztül. Láthatóan az a tény sem változtatja meg Elek megítélését, hogy amióta eligazolt a Videotonból, mindössze egyszer, csereként kapott lehetőséget török klubjánál, általában keretbe sem kerül. A szurkolók és a szakma megdöbbenése azonban nem Elek meghívása miatt jelentkezett, hanem Tőzsér Dániel kihagyása apropóján: a Genk középpályását a legutóbb is csak a drukkerek és a média nyomására hívta meg Egervári, de most annak ellenére nem számított rá, hogy időközben egy olasz Serie A-s egyesület szerződtette (korábban a válogatott játékosai, majd sajtósok körében tévesztette össze a futballistát Tősér Norbert NS-újságíróval). Azt pedig csak remélni tudjuk, hogy az Egervári-éra idején számításba vett Sándor Györgyöt nem egy visszautasított kézfogás miatt nem várja Telkibe a kapitány…
FFT: Buzsáky Ákos (QPR), Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva), Hajnal Tamás (VfB Stuttgart), Koman Vladimir (AS Monaco), Pintér Ádám (Real Zaragoza), Tőzsér Dániel (Genk, Genoa), Sándor György (Videoton)
Tőzsér Dániel érthetetlen módon kimaradt a keretből...
CSATÁROK
Meghívót kapott: Németh Krisztián (RKC Waalwijk), Priskin Tamás (Alanyija Vlagyikavkaz)
2011-2012
Rudolf Gergely (Panathinaikosz), Szabics Imre (Sturm Graz), Szalai Ádám (Mainz)
Németh (22 éves): 1 NB II, 5 Eredivision, 2 Magyar Kupa, 1 Holland Kupa
Priskin (25 éves): 8 Championship
Szabics (30 éves): 12 Osztrák Bundesliga, 1 Osztrák Kupa
Szalai Ádám (24 éves): 4 Bundesliga
Németh Krisztián első hollandiai gólja:
A magyar futball legkényesebb pontja. A számításba vett támadók ugyanis – ha az elmúlt évet vesszük figyelembe – rengeteget hagytak ki, voltak epizodisták klubjukban. A legnagyobb ígéretnek tartott Szalai Ádám súlyos térdsérülése miatt majd az egész naptári esztendőt kihagyta, szerencsére idén visszatért a Mainzba, és játéka a szalagszakadását megelőző formáját idézi. Szabics Imre is sérüléssel zárta az őszt, de góllal kezdte az új idényt, Németh Krisztián pedig végre megtalálta számítását, egy holland kiscsapat kulcsembere, és ha rendszeresen pályán lesz, talán megfelelő irányba indulhat el a karrierje. Priskin Tamás a télen váltott, az orosz másodosztályt választotta – az ő esetében minden előrelépésnek számít, hiszen az Ipswichnél esélyt sem kapott, és a rövidtávú kölcsönszerződései is rosszul sültek el. Rudolf Gergely nincs olyan állapotban, hogy vállalja a válogatott fellépést, ráadásul az ő helyzete sem biztató: görög klubja alig-alig számol vele. Mint azt Torghelle Sándor többször kijelentette, furcsállja, hogy Egervári – aki edzője volt az MTK-nál – még csak nem is beszélt vele kinevezése óta, és hasonló a helyzet Futács Márkó esetében is, aki bár az utánpótlás-válogatottban játékosa volt a kapitánynak, ráadásul a Portsmouth összes 2012-es meccsén kezdő volt, egy biztató telefont sem kapott (félreértés ne essék, mi nem Torghellét sírjuk vissza a válogatottba, hanem Futács mellett kampányolunk!)
Priskin Tamást Angliában mellőzték, a válogatottban viszont alapember
FFT: Németh Krisztián (RKC Waalwijk), Priskin Tamás (Alanyija Vlagyikavkaz)
Futács Márkó (Portsmouth), Szabics Imre (Sturm Graz), Szalai Ádám (Mainz)
A 2012-es menetrend:
Február 29.: MAGYARORSZÁG–Bulgária (felkészülési meccs)
Június 1.: Csehország–MAGYARORSZÁG (felkészülési meccs)
Június 4.: MAGYARORSZÁG–Írország (felkészülési meccs)
Augusztus 15.: MAGYARORSZÁG–Izrael (felkészülési meccs)
Szeptember 7.: Andorra–MAGYARORSZÁG (vb-selejtező)
Szeptember 12.: MAGYARORSZÁG–Hollandia (vb-selejtező)
Október 12.: Észtország–MAGYARORSZÁG (vb-selejtező)
Október 16.: MAGYARORSZÁG–Törökország (vb-selejtező)
November 14.: MAGYARORSZÁG–Norvégia (felkészülési meccs)
Biztos, hogy van okunk az örömre?...