Buzánszky a szegedi focisuli védnöke

Nagyszabású sajtóeseményen jelentették be pénteken a szegedi KÉSZ Labdarúgó Akadémia regionális fejlesztési programját.

FFT
2012. 02. 04. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KÉSZ Labdarúgó Akadémia Alapítvány 2007-ben kezdte meg működését. Ma 16 óvodában, 8 általános iskolában és 2 középiskolában tartanak edzői tanórán belül vagy a szabadidő sávban labdarúgó foglalkozásokat. Rendszeresen 530 fiatal vesz részt a munkában 14 edző irányításával. A szervezetet Dlusztus Imre, az első Bozsik-program egyik kidolgozója, az akadémia igazgatója és Paksi Péter szakmai vezető irányítja.

Az óvodai csoportokban már négyéves korban elkezdődik az ismerkedés a játék alapjaival. A sportos szülőket ezek a foglalkozások is segítik az iskolaválasztásban, mivel az óvodák egy-egy iskolai decentrumhoz kapcsolódnak. Ilyen központ Szeged-Kiskundorozsma, ahol a két általános iskola példamutatóan hangolja össze a foglalkozásokat; a Tabán Általános Iskola, ahol az alapítvány füves labdarúgó pályát fejlesztett; Kecskés-telepen a Fekete István Általános Iskola, ahol egy füves kispályát épített és egy másikat felújított az alapítvány; Újszegeden a Tisza-parti Általános Iskola; és Szőregen a Kossuth Általános Iskola. A Deák és az Eötvös Gimnáziumban a már egyesületi keretek között rendszeresen futballozó fiatalok kapnak heti négy óra edzést és sportágismereti szakórákat.

Az egyesületekkel sokoldalú kapcsolatot alakított ki az alapítvány. A gimnáziumi osztályokba járó fiatalok a Tisza Volán, az SZVSE és az UTC futsal igazolt játékosai. Az általános iskolába járó gyerekek közül minden negyedik már igazolt futballista. Többségük az akadémia testvérszervezetének, az L-IT SZEAC-nak (Szentkorona Akadémiai Club) a játékosa. Ez az egyesület négy korosztállyal a román-magyar Interligában szerepel eredményesen. Az alapítvány biztosítja SZEAC-Dorozsma néven a megyei I. osztályú klub három gyermekkorosztályos csapatát és rövidesen innen kerülnek ki az előkészítő csoport játékosai is. Az UTC-nél a kiemelkedően eredményes U12-es korosztály szerepel. Elindították az együttműködést a Szőregi Rákóczi Sportegyesülettel, hogy az ottani előkészítőben az alapítvány gyerekei szerepelhessenek. Mindez azt jelenti, hogy a legtöbb szegedi klub profitál az iskolai hálózatra építő alapítványi munka eredményeiből.

2011 augusztusában indult egy TÁMOP-os pályázat révén az a 13 hónapos egészségnevelő komplex program, amelynek gazdája az Újszegedi Torna Club és közvetlen partnere a KÉSZ Labdarúgó Akadémia Alapítvány. Itt több mint száz kisgyerek a foci mellett az egészséges életmódot is megismerheti szakkörökön, témanapokon, témaheteken és táborokon keresztül.


2011 decemberétől a KÉSZ-csoport és az alapítvány a Tápéi Egységes Sportkörért is felelősséget vállal. A cél az, hogy itt saját erőforrásra épülő, erős csapatot formáljanak. Ősztől itt fog szerepelni a SZEAC U13 – U15-ös korosztálya az országos másodosztályú bajnokságban. Elkezdték a munkát, hogy a három itteni általános iskola is belépjen a rendszerbe, a Tápéi ESK-hoz kötődően.

Az alapítvány vezetésének meggyőződése, hogy akadémiát nem csak bentlakásos rendszerben, hanem hálózatos elven is lehet építeni – különösen diákvárosi környezetben. A 2007-ben elindított kísérlet ma már több mint próbálkozás: sikeres minta.


Az akadémia vezetése ambiciózus célt fogalmazott meg, és a bevált módszert a jövőben a dél-alföldi régió több más városában is meg kívánja honosítani. Ennek érdekében az alapítvány együttműködést alakít ki Kecskemét városvezetésével a helyi utánpótlás nevelés egységes rendszerben történő felépítése céljából. A régiós tevékenység kialakítására irányuló szakmai munkát Buzánszky Jenő, a legendás Aranycsapat tagja, a Nemzet Sportolója tapasztalataival nem csak védnökként, de vezetőként is segíti. A sportlegenda többek közt az egyetemi sporttal való kapcsolat intenzív kiépítése mellett tervezi az intézmény fejlesztését.

A Kecskeméten létrehozandó akadémia a tervek szerint nemzetközi edzői vezetéssel és a jól bevált decentrumok mellett saját központi infrastruktúrával is rendelkezik majd. Ebben az edzőközpontban épülhet fel az ország első teljes méretű fedett futballpályája, amely minden bizonnyal a teljes régió téli utánpótlás feladatait szolgálja majd. A tervezett beruházást a KÉSZ Holding Zrt. és a NAOS design consultants készíti elő, amely ha megvalósul, a volt Rudolf lakatanya területére javasolt sportpark egyik központi eleme lesz.


Az alapítvány és Buzánszky Jenő együttműködéséről tegnap szegedi és kecskeméti sportvezetők, az önkormányzatok képviselői előtt, nagy sajtónyilvánosság mellett írtak alá megállapodást. Varga Mihály, a KÉSZ Holding Zrt. többségi tulajdonosa és elnök-vezérigazgatója a cégcsoportot is jellemző, erőforrás alapú fejlesztésekről számolt be stílszerűen a saját szállodájának konferenciatermében. Szegeden iskolai és sportegyesületi pályák újulnak meg és elindult a jelenleg megyei I. osztályban szereplő Tápéi ESK megerősítése. A saját erőforrást itt az jelentette, hogy ideigazolt az alapítvány öt, ma is aktívan futballozó edzője.

Buzánszky Jenő színes, poénokban gazdag előadásában a szülői ház, az iskola, az egyesület és a sportoló gyerek közös szándékaira, együttműködésére hívta fel a figyelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.